Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Dostanou senioři tisícovku navíc? Ministerstvo chystá důchodovou novelu

Autor: ČTK, nkov - 
1. února 2018
14:26

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce do konce února poslat vládě důchodovou novelu, která by zvýšila poměr pevné části důchodu k průměrné mzdě z devíti na deset procent a zvedla o 1000 korun penzi lidem nad 85 let. Do pololetí by měl kabinet dostat novelu zákoníku práce, která by stanovila model pravidelného růstu minimální mzdy.

Návrh legislativního plánu představil sociálnímu výboru Sněmovny náměstek pro legislativu ministerstva Petr Hůrka. Návrhy vycházejí z programového prohlášení vlády, která nezískala důvěru a je v demisi.

„Je to pouze plán. Bude ho schvalovat vláda. Mělo by to být na jejím následujícím jednání,“ uvedl Hůrka. Podle něj legislativní návrhy upravují věci nejen z vládního programu.

Úřad počítá i s úpravami norem podle poznatků z praxe. Na podzim připraví také nařízení o růstu platů ve veřejném sektoru či pravidelné předpisy o zvyšování penzí, s úpravou předepsaných nákladů na bydlení či hranic příjmu pro výpočet nemocenské.

Důchodová novela je už podle Hůrky připravena, nyní se k ní shromažďují připomínky na ministerstvu. Pak se k ní budou moci vyjádřit ostatní resorty, odbory či zaměstnavatelé. Lhůta pro jejich případné výhrady bude ale zkrácená.

Zvýšení penze o tisícikorunu lidem nad 85 let má pokrýt náklady na náročnější péči ve vyšším věku. Nyní se důchod zvedá při dosažení sta let, a to o 2000 korun.

Pevný díl penze, který je pro všechny stejný, by měl nově odpovídat deseti místo nynějších devíti procent průměrné mzdy. Tento model by ale podle propočtů ČTK zbrzdil růst důchodu větší části seniorů a seniorek.

Většina důchodců by si nyní pohoršila

Pokud by se platil už letos, při valorizaci by si pohoršili lidé s důchodem vyšším než 11.200 korun. To jsou zhruba tři pětiny seniorů a seniorek. Změna by pomohla lidem s nízkou penzí. Snížily by ale zřejmě také významně výdaje na růst důchodů.

Novela zákoníku práce by měla podle představ ministerstva práce platit od ledna příštího roku. Stanovit by měla vzorec pro růst minimální mzdy. Dosud o zvýšení rozhodovala vláda. Zaměstnavatelé požadovali navázání nejnižšího výdělku na růst ekonomiky či průměrné mzdy, aby bylo zvyšování předvídatelné a nezáviselo na vůli politiků.

Novela pracovního kodexu by měla podle Hůrky také „reagovat na praktické věci, se kterými se potkávají zaměstnavatelé v zahraničí, pokud podnikají v Rakousku a Německu“. Změny by podnikatelům měly usnadnit situaci.

V září plánuje ministerstvo předložit novelu o sociálním zabezpečení se snížením odvodů o 500 korun pro ty, kteří dojíždějí za prací. Opatření by mělo platit od ledna 2020. Pokud by tuto slevu získali všichni pracovníci, systém důchodového pojištění a sociálního zabezpečení by přišel zhruba o 26 miliard ročně.

Na konci roku resort podle svého legislativního plánu dokončí novelu o sociálních službách, v níž chce upravit i financování. Hotov by měl být také zákon o sociálních pracovnících.

Video  Babiš chce zrušit memorandum o lithiu. A drsná šikana na Slovensku  - Bára Horáková, Lukáš Červený, redakce Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

oltec ( 2. února 2018 06:43 )

franta

oltec ( 2. února 2018 06:41 )

franto super napsáno

openha ( 1. února 2018 17:37 )

PŘESNĚ V DUCHU ABY SE VLK/důchodce/ NAŽRAL A KOZA/prachy státu/ ZŮSTALA CELÁ....V REPUBLICE BUDE TAKTO DLOUHO ŽIJÍCÍCH DŮCHODCŮ Z CELKOVÉHO POČTU ASI 35%-40%, MOŽNÁ MÉNĚ !!! NAVÍC O VALNOU VĚTŠINU SE STARÁ RODINA NEBO DOMOV DŮCHODCŮ A TO JSOU TI KTEŘÍ TYTO PENÍZE ROZFOFRUJÍ !!!

oliiiii3 ( 1. února 2018 16:50 )

MAJÍ TO DOBŘE SPOČÍTANÉ , MLADŠÍ TO NEPOTŘEBUJÍ, VĚDÍ MOC DOBŘE ŽE OD 85 LET JE TU MÉNĚ DŮCHODCŮ. KTERÉ BUDOU POSTUPNĚ ODCHÁZET JE TO OPRAVDU HNUS. MŮŽE SI VLÁDA VYSKOUŠET ŽÍT S PÁR KORUN NA MĚSÍC, TO BY BYL HNED DOMA ROZVOD. BĚŽTE DO HÁJE.

franta15 ( 1. února 2018 16:25 )

Lidi, kteří ještě pracují -těm se letos nakupují třeba potraviny líp, ale důchodci-jestli měli 9000 Kč a přidali jim 300 Kč, tak si nemohou koupit ani to co vloni. Když zaplatí nájem, energie, telefon, cestovné, doplatek léků, opravu něčeho doma atd.-tak jim nezůstane na potraviny ani tolik co vloni,ale ceny jsou přitom vyšší o 20-30%. A co tak nové boty nebo bundu nebo rozbitá lednička nebo televizor??? A hlavně, co osamělí lidi, kteří žijí z 1 důchodu, hluboko pod prům. důchodem 11 000 Kč. Jaký je to život a to nemůžou ani odejít do nějaho domova pro odložené staré lidi, protože jim chybí měsíčně min. 10 tisíc. Jejich děti žijí z 1 výplaty, manželka nebo družka má pár tisíc a doma jsou 2 děti. Nic nepomůže ani daň. bonus na děti, protože ho nemají z čeho odpočítat. Takto u nás žije převážná část občanů- totální beznaděj pro všechny-rodiče, děti i staré rodiče. Měli byste vzít kalkulačku a zkusit si to spočítat. Po týdnu zemřete i s dětmi od hladu. A kdo teď nemá bydlení, tak ten v budoucnu už nemá šanci si ho koupit. To je reálný obraz toho jak žijí naši lidi.

Zobrazit celou diskusi