Vitásková u soudu kvůli licencím pro elektrárny miliardářských synků: Vinu odmítla

Autor: ČTK - 
9. 1. 2018
11:37

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes u olomouckého vrchního soudu odmítla své pochybení v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Podle jejího obhájce se neprokázalo, že to byla právě Vitásková, která dala souhlas se zastavením obnovy správního řízení, ve kterém mohli majitelé elektráren zprovozněných těsně před koncem roku 2010 o svou licenci přijít. Žalobce však o její vině nemá pochyb, svědčí podle něj o tom komplex důkazů.

Alena Vitásková, která do čela úřadu nastoupila až osm měsíců po tomto případu, se v kauze u olomouckého soudu zodpovídá spolu s tehdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaelou Schneidrovou a dalšími šesti obžalovanými.

Podle obžaloby šéfka ERÚ vydala na začátku roku 2012 souhlas k zastavení obnovy správního řízení, v němž mohli majitelé solárních elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun o licenci přijít. Souhlas prý udělila Schneidrové.

Majitelé elektráren, synové miliardáře a průmyslníka Zdeňka Zemka, dostali díky němu právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Licence nakonec oběma elektrárnám odebral jiný soud předloni v květnu s odůvodněním, že je elektrárny získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv.

Obhájce: Zachovala se správně

Podle obhájce nemůže klíčový důkaz obžaloby, kterým je e-mail ze 4. února 2012 údajně dokazující souhlas s nezákonným rozhodnutím, obstát. „Prokazuje pouze skutečnost, že do e-mailu mé klientky byl doručen e-mail obžalované Schneidrové. Má klientka na email Schneidrové nijak nereagovala, odpovídala pouze na ty, které ji zajímaly. To, že Schneidrová rozhodnutí vydala, bylo kvůli tomu, že na ni bylo naléháno. Je tedy pravděpodobné, že jej vydala bez souhlasu Vitáskové,“ uvedl obhájce.

Tvrdil, že si byla Vitásková vědoma, že je třeba rozhodnout, ale nikdy neříkala jak. „Zachovala se tak, jak se zachovala měla,“ dodal obhájce.

Video Advokát Aleny Vitáskové Josef Lžičař s rozsudem pro svoji klientku nesouhlasí - Blesk - Jiří Nováček
720p 480p 360p 240p

Žalobce: Jde o komplex důkazů

Vitásková dnes u soudu poukázala na to, že do úřadu nastoupila až v srpnu 2011. Schneidrovou prý jmenovala do funkce, neboť místo nebylo obsazené. „Přezkumné řízení v rozhodnutí Schneidrové jsem zahájila ještě před tím, než byla tato skupina včetně inženýrky Schneidrové obviněna,“ uvedla dnes Vitásková, kterou společně se Schneidrovou potrestal nepravomocně krajský soud za jejich jednání 8,5 lety vězení.

Podle žalobce Radka Mezlíka, který v odvolacím řízení požaduje vysoké peněžité tresty pro hlavní aktéry, ale i zvýšení trestu o dva roky dvěma revizním technikům, využívá obhajoba desítky posudků k rozmělňování pravdy. Podle něj o falešnosti revizních posudků není pochyb, poukázal na to, že výstavba elektrárny je doložena až do roku 2011. Pochybnosti nemá ani o vině tehdejší šéfky ERÚ.

„Vydala souhlas s vydáním protiprávního rozhodnutí a byla s ním srozuměna. Není to jenom jeden mail, ze kterých by soud dovozoval své závěry. Je to uzavřený komplex důkazů,“ uvedl.

Video Alena Vitásková a křest její knihy o solárních baronech - Tomáš Koníček, Petr Soukup
1080p 720p 360p

Doporučujeme
dietr ( 9. ledna 2018 13:36 )

Jestliže advokát její konání schvaluje a tvrdí, že se zachovala správně, je třeba odsoudit i jeho za schvalování trestného činu.

moiaza ( 9. ledna 2018 13:17 )

Pamatujte si. U nás má každý politik pravdu a za nic nemůže. Nic neprovedl špatně a za nic nemůže. Všechno je jen komplot opozice. Každý český poltik je křišťálově čistý!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa