Vitásková po party u Klause končí jako šéfka regulátorů. Kdo ji nahradí?

Autor: mah, ČTK - 
21. června 2017
16:00

Nově vznikající rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) má své první členy. Orgán bude úřad řídit od srpna, kdy vyprší mandát současné předsedkyni Aleně Vitáskové. Tedy ženě, která byla v pondělí jedním z hostů narozeninové oslavy exprezidenta Václava Klause a která má jít kvůli kauze kolem solárů podle nepravomocného rozsudku na 8,5 roku do vězení.

Do pětičlenné rady se hlásilo 19 kandidátů. Vláda ve středu vybrala pět z nich, předsedou se stane Vladimír Outrata, který v současnosti působí jako místopředseda ERÚ. O podobě rady informoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) po středečním jednání vlády.

Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období bylo šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nebudou mít všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně. „Vybíral jsem z 19 kandidátů. Na ERÚ tak vzniká podobný model, který funguje na Českém telekomunikačním úřadu,“ uvedl Havlíček.

Nový šéf má mandát na čtyři roky

Outratu vláda jmenovala členem rady na čtyři roky. Dalším členem bude expert v oblasti teplárenství Vladimír Vlk, a to na pět let. Konzultant a vědecký pracovník Rostislav Krejcar byl jmenován na tři roky. Expert na obnovitelné zdroje a dříve i vedoucí sekce podporovaných zdrojů energie ERÚ Jan Pokorný bude členem rady dva roky. Právník Vratislav Košťal byl jmenován na jeden rok.

Zásadním úkolem rady bude podle Havlíčka příprava regulačního období od roku 2019. Jde o návrh zásad cenové regulace v energetických odvětvích, úřad jej přitom musí zveřejnit 16 měsíců před začátkem daného období. Letos radu ještě čeká vypracování cenových rozhodnutí pro rok 2018.

ERÚ zčásti reguluje ceny elektřiny a plynu, zcela ceny tepla. Stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje. Hlídá také, jak v energetice funguje soutěž nebo zda energetické firmy nepoškozují zákazníky. ERÚ se podílí i na přípravě zákonů.

Končící předsedkyně ERÚ Alena Vitásková se ukázala i na narozeninové oslavě exprezidenta Václava Klause. Ve společnosti prezidenta Miloše Zemana a Jany Nečasové.

Video  Kdo dorazil na oslavu narozenin Václava klause  - Lukáš Červený

Fotogalerie Párty na zámečku u Klause. Kdo exprezidentovi popřál k… 90 fotografií

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 21. června 2017 23:37 )

takze Vitaskova C E CH Y ochranila ..... od Vyšší platby za jističe padly pod stůl. Vitásková zrušila zavedení nových tarifů 3.2016 Uvedla, že je možné, že nebude tolik postavený na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno. Panovaly totiž obavy, že nové tarify dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou......Podle něho by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. ++++Na tvorbě se podle ní podílelo na 40 energetických expertů, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské, respektive jejího předchůdce Pavla Šolce. Členy týmů byly podle Vitáskové například také zástupci distribučních firem nebo fotovoltaických asociací. Šéfka ERÚ tým v pondělí rozpustila...3.2016 ++++ Po přečtení jsem tomu nechtěl věřit, že by členové ČSSD, která v minulosti hájila zájmy sociálně slabších, se propůjčili k takové akci. Konec ledna, ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Jana M l á d k a z ČSSD se navzdory stanovisku předsedkyně ERÚ postavilo za nápad platit víc za jistič...... Ministerstvo průmyslu se postavilo za změnu tarifů elektřiny Platit víc za jistič a méně za spotřebu elektřiny je podle ministerstva průmyslu a obchodu správná cesta.Ministerstvo Jana Mládka (ČSSD)

flesch2z ( 21. června 2017 19:12 )

ŠKODA. Tak ať se jí daří i jinde.

havran2 ( 21. června 2017 18:23 )

A půjde už konečně sedět ! ! !

moiaza ( 21. června 2017 17:43 )

To se sešla na Klausových narozeninách pěkná sebranka. Jen co je pravda. Nemocní se náhle uzdravili a megazloději se mu přišli poklonit za fešáckou amnéstii.

ivoadler ( 21. června 2017 16:52 )

Tak ona má dostat 8,5 roku? A kolik dostanou solárové? A ti pánové (a dámy), kteří jim nastavili takovéhle podmínky, nedostanou nic? Ani kopnutí do pr dele?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud