Zemřel legendární dietolog Rajko Doleček (†92). Arcibiskup: Duši odevzdal Bohu

Autor: red, ČTK - 
21. 12. 2017
00:15

Známý lékař česko-srbského původu Rajko Doleček (†92) zemřel, oznámil na Facebooku arcibiskup Jáchym. Byl autorem více než 200 odborných publikací, popularizoval endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii, zejména v televizi a v populárně-naučných knižních publikacích. Zemřel po krátké vážné nemoci ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

„Svou duši Bohu odevzdal náš věřící Rajko Doleček (narozen 1. června 1925 v Praze, jeho otec byl Čech a matka Srbka), známý lékař, profesor zaměstnaný v ostravské Fakultní nemocnici,“ oznámil arcibiskup Jáchym na Facebooku.

Politicky a společensky aktivně obhajoval pozice srbského národa. Účastnil se pražských demonstrací proti uznání Kosova, jezdil do Haagu navštěvovat srbské vězně, napsal knihu „Necenzurované obrazy“ – o Kosovu a Srbsku v naprostém protikladu s naší oficiální propagandou, připomněl arcibiskup.

Doleček se narodil v Praze, jeho matka byla bosenská Srbka, otec byl Čech. Studoval medicínu na univerzitě v Bělehradu, lékařská studia ale dokončil na Univerzitě Karlově v Praze. Lékařskou praxi zahájil v říjnu 1950. Jeho lékařská kariéra byla spjata s Fakultní nemocnicí Ostrava.

Léčil manželky prominentů

Především v 70. a 80. letech minulého století byl znám z televizních pořadů, jako byl například Nebezpečný svět kalorií. Léčil dokonce manželky tehdejších prominentních státníků a hvězdy populární scény. „Byly to i známé zpěvačky. Musím však být diskrétní,“ řekl ve svých 80 letech.

Ač dietolog a propagátor zdravého stravování, sám si rád dával i jídla, která nepatří do seznamu těch nejzdravějších. „Tak jednou za tři měsíce máme dokonce knedlo, vepřo a zelo. Pikantní a s velkým množstvím česneku,“ řekl v minulosti a přiznal, že mu chutnal i BigMac z McDonaldu, byť nejde o zdravý styl stravování. Všem, kteří mají problémy s nadváhou, vzkazoval: „Jezte s mírou. Držím se zásady, že jíst se má pravidelně, nepřehánět to s tuky a naopak si dopřávat zeleniny a ovoce. Občas i sklenici dobrého vína.“ 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Gentleman3 ( 21. prosince 2017 13:11 )

Pro Vasi informaci...Zacali strilet vsichni na necem podobnym parlamentu no a mimochodem..Za totace sme vsichni zavideli, jak je to tam dobre... Byli jsme asi pomyleni

andrae ( 21. prosince 2017 05:14 )

To je mi moc lito. Uprimnou soustrast rodine. Byl to ferovej, rovnej chlap

tomik007 ( 20. prosince 2017 22:59 )

Asi pozil Kostelecke kurze

Pink ( 20. prosince 2017 22:54 )

Nedivím se že zemřel,když viděl ty potraviny,co se tady po 1989 začaly prodávat.

moiaza ( 20. prosince 2017 22:14 )

Znál jsem ho osobně. Moc dobrý chlap.

Zobrazit celou diskusi
Další videa