Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Jůzovi dali za dům 2,5 milionu. Po koupi zjistili, že stojí ve fekáliích a plesniví

 • Autor: ula - 
  9. 12. 2017
  05:02

  Mladá čtyřčlenná rodina Jůzových koupila přes realitní kancelář dvoupatrový dům za 2,5 milionu korun. Nemovitost jim byla prezentovaná jako perfektní koupě bez závad. Po třech měsících se začaly objevovat po domě plísně a nepříjemný zápach. Přivolaný technický inspektor objevil v domě další závady a vyčíslil opravy na stovky tisíc korun. Řada lidí netuší, že vady bytů i domů lze reklamovat až pět let po jejich koupi.

 • 1.Oprava za tisíce

  Čtyrčlenná rodina dala za nemovitost skutečně vysokou částku. Nešlo o novostavbu, ale dům s novým podkrovím a starším základem.

  Neuběhly ani tři měsíce a v rozích obývacího pokoje se začaly objevovat plísně. Jůzovi proto požádali o prověření stavu nemovitosti. Technická inspekce odhalila, že plísně u oken byly způsobené jejich nesprávnou montáží, při které nebyly použity těsnící prvky. Ještě děsivějším zjištěním pak pro rodinu byla příčina plísní u podlahy. Způsoboval je totiž rozsáhlý defekt jímky, kvůli kterému byl její obsah vyváděn přímo pod dům do jeho základů. Výměšky postupně vzlínaly a zvyšovaly vlhkost zdí, sekundárním důsledkem byl také nepříjemný zápach uvnitř domu.

  Kromě těchto problémů odhalil technický inspektor na domě ještě řadu dalších skrytých vad, jejichž důsledky se zatím nezačaly viditelně projevovat – například chybějící hydroizolaci celého domu nebo podkroví nezhotovené dle bezpečnostních norem. Opravy vad byly znalcem vyčísleny na stovky tisíc korun.

  Plíseň v domě Jůzových Plíseň v domě Jůzových | Zdravá nemovitost

 • 2.Kdy máte nárok na reklamaci vad bytu či rodinného domu?

  Nedávný průzkum agentury Response Now ukázal, že třetina Čechů vůbec netuší, že vady bytu či rodinného domu mohou reklamovat. Přitom pokud prodávající kupujícího o vadách dopředu řádně neinformoval, a kupující tak v okamžiku koupě nemohl mít o jejich výskytu ani tušení, může zpětně získat slevu z původní kupní ceny, či v závažném případě zcela odstoupit od kupní smlouvy a získat zpět celou částku.

  Plíseň v domě Jůzových Plíseň v domě Jůzových | Zdravá nemovitost

   

 • 3.V jakých případech můžete nemovitost reklamovat?

  Pro nárok na reklamaci není ani tak důležité stáří nemovitosti jako datum jejího zakoupení a skutečnost, zda kupující v okamžiku koupě věděl nebo mohl tušit, že nemovitost dané vady vykazuje. „Pokud vás prodávající před koupí nemovitosti neinformoval o jejím skutečném technickém stavu a vy jste následně objevili nečekané vady, můžete nemovitost reklamovat. Svůj nárok přitom můžete uplatit až do pěti let od podpisu kupní smlouvy, jestliže jste nemovitost zakoupili po 1. lednu 2014,“ říká Michal Flachs, zakladatel spotřebitelského projektu Zdravá nemovitost, která pomáhá lidem s prověřením a reklamací vadných nemovitostí. 

  Video  Videonávod: Jak reklamovat zboží ze zahraničních e-shopů?  - Tomáš Polák
  Video se připravuje ...

 • 4.Nenechte se odradit klamavými formulacemi ve smlouvách

  Zejména v kupních smlouvách připravených realitními kancelářemi se často objevují formulace a doložky, které v kupujícím vytváří mylný dojem, že prodávající za stav prodávané nemovitosti neodpovídá, a nebude ji tak v budoucnu možné reklamovat, například: „Nemovitost se kupujícímu přenechává, jak stojí a leží“, případně „Kupující nabývá nemovitost ve stavu, v jakém se nachází ke dni podpisu kupní smlouvy“, nebo „Kupující měl možnost všechny vady předmětu koupě v předstihu zjistit“, či „Kupující byl seznámen s technickým (faktickým) stavem nemovitosti“.

  Dle aktuální judikatury však tyto formulace, mimo výjimečné situace, z různých důvodů prodávajícího odpovědnosti za vady nemovitosti nezbavují, a nárok kupujícího uplatnit případnou reklamaci vad nemovitosti tak zůstává zachován.

  Plíseň v domě Jůzových Plíseň v domě Jůzových | Zdravá nemovitost

   

 • 5.Reklamovat lze i vady, které se zatím naplno neprojevily

  Nový občanský zákoník posílil od ledna 2014 práva kupujících a prodloužil lhůtu pro uplatnění reklamace vad zakoupené nemovitosti z dřívějších šesti měsíců na současných 5 let od uzavření kupní smlouvy. Reagoval tak na skutečnost, že se řada vad viditelně projeví až s delším časovým odstupem, přestože fakticky je nemovitost vykazovala již v okamžiku koupě.

  Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) | Profimedia

 • 6. Sleva tři miliony?

  Kupující ovšem laickým pohledem nemusí veškeré technické závady odhalit ani v prodloužené lhůtě. „Lidé si většinou chtějí nechat odborně prověřit poměrně banální závady, které jim vadí, protože jsou viditelné. Vedle toho ale přehlížejí řadu významnějších problémů a rizik, která se mohou naplno projevit i za řadu let,“ popisuje svou zkušenost Flachs a dodává: „Nedávno nás kontaktoval zákazník, který chtěl reklamovat poškrábaná okna a nefunkční troubu v řádu několika desítek tisíc korun. Následně jsme při technické inspekcí zjistili, že dům má shnilé stropy a závažné statické problémy s přetížením objektu a absencí železobetonového věnce. Výše poskytnuté slevy z kupní ceny nakonec převyšovala tři miliony korun.“

  Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) | Profimedia

 • 7. Vady odhalí znalec

  Odhalit veškeré vady nemovitosti včetně těch skrytých dokáže zpravidla spolehlivě pouze znalec nebo zkušený technický inspektor. Kupující sice není povinen reklamovat všechny vady nemovitosti najednou, prodávající ovšem obvykle pod záminkou hladkého a příznivého vyřízení první reklamace trvá na uzavření dohody, kterou se kupující do budoucna vzdá jakékoli možnosti na uplatnění případných dalších reklamací. Pokud kupující na takovou dohodu přistoupí, nemůže již později objevené vady reklamovat, a opravy tak zaplatí ze své kapsy.

  Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) | Profimedia

 • 8.Jaké existují způsoby reklamace?

  Reklamovat vady nemovitosti můžete ze zákona třemi způsoby, přičemž nejčastěji využívaná je tzv. dodatečná sleva z kupní ceny. „Její výše vždy závisí na závažnosti zjištěných závad a předpokládaných nákladů na jejich opravu. V průměru se dle naší zkušenosti jedná zhruba o 10 až 20 procent z kupní ceny,“ uvádí Flachs.

  Další možností je zajištění opravy a odstranění vad na náklady prodávajícího nebo potom odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz. Poslední typ reklamace je ovšem možný jen v případě, kdy jsou objevené vady natolik závažné, že by změnily rozhodnutí kupujícího pro nákup dané nemovitosti, pakliže by o nich byl dopředu informován.

  Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) Víte, že můžete reklamovat koupenou nemovitost (ilustrační foto) | Profimedia

 • 9. Za plísně 400 tisíc sleva

  Rodina Jůzových pomocí advokáta získala finanční kompenzaci v podobě dodatečné slevy z kupní ceny ve výši 400 000 korun.

   

  Foto: 

   

moiaza ( 9. prosince 2017 08:11 )

Jsme národ podvodníků, lhářů, tunelářů a závistivců. Tak co čekali? Máme to v krvi a nedá se s tím nic dělat.

lunatic ( 9. prosince 2017 05:12 )

Já bych ten dům okamžitě prodal na inzerát masochistovi za 7 milionů Kč

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud