Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Čeští senioři jsou online: Rádi surfují na internetu a nakupují

Přibývá seniorů, kteří používají počítač. Je jich třetina.
Jak žijí čeští důchodci?  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, ula - 
3. prosince 2017
09:36

V Česku postupně přibývá seniorek a seniorů, kteří používají počítače, tablety a notebooky. Pracuje s nimi třetina lidí nad 65 let. Před pěti lety to bylo 17 procent. Každý den či téměř denně po internetu surfuje pětina osob v seniorském věku. Víc než polovina seniorů a seniorek ale internet ještě nikdy nepoužila. Vyplývá to ze zprávy o využívání informačních a komunikačních technologií, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Prodlužuje se i doba, kterou Češi a Češky prožijí ve zdraví a dobré kondici. Řada lidí tak bývá aktivní až do vysokého věku. Marketingoví odborníci poukazují na to, že stále více starších lidí má také peníze, které za své kariéry našetřili. Podle zástupců organizací pro seniory společnost starší osoby podceňuje. Na komunikaci se seniory a seniorkami nejsou připraveni ani obchodníci, kteří těmto zákazníkům nedokážou nabídnout a přiblížit moderní technologie, ale ani jiné zboží.

Jak žijí čeští důchodci? Jak žijí čeští důchodci? | Archiv CNC/Profimedia

Senioři si na internetu hledají informace o zboží a službách

Denně na internetu tráví čas 380 300 lidí nad 65 let. Je to bezmála pětina seniorů a seniorek. Po síti aspoň jednou v životě surfovalo zhruba 46 procent lidí v této věkové kategorii. Nikdy weby naopak neprohlíželo 54 procent starších osob. Na internetu tak zatím nikdy nebyl víc než milion českých seniorů a seniorek.
Pětašedesátiletí a starší se na internet připojují nejčastěji z počítače či tabletu. Připojení v mobilu využívá jen každý sedmnáctý člověk po pětašedesátce. Před pěti lety to byl každý 250. a v roce 2014 každý čtyřicátý.


Senioři a seniorky na síti nejčastěji hledají informace o zboží a službách. Následují údaje o zdraví, cestování a ubytování. Téměř 600 000 lidí nad 65 let čte na internetu zpravodajství. Před pěti lety to dělalo 13 procent starších lidí, teď 30 procent.

Nákupy léků a vitaminů

Aspoň jednou v životě na internetu nakupovala bezmála pětina lidí v seniorském věku. V posledním roce to udělalo čtvrt milionu seniorů a seniorek. V posledních třech měsících pak něco na síti koupilo kolem 111 400 osob nad 65 let. Zatímco v roce 2012 měla zkušenost s nákupem necelá čtyři procenta starších lidí, teď už je jich 13 procent. Letos v prvním čtvrtletí minimálně šestkrát na internetu utrácelo 10 600 seniorek a seniorů. Jednou či dvakrát nakupovalo 72 100 lidí.

Přes 10 000 korun za zboží v e-shopech v prvních letošních třech měsících zaplatilo kolem 16 600 lidí nad 65 let. Do 2500 korun vydalo 47 900 lidí. Nejčastěji senioři a seniorky nakupovali oblečení, obuv a vybavení domácnosti. Pořizovali ale také léky a vitaminy či kosmetiku, elektroniku, hračky a sportovní potřeby. Ze služeb to bylo nejvíc ubytování, vstupenky a zájezdy, letenky a jízdenky.

Senioři hrají hry a účastní se online kurzů

Internetové bankovnictví má téměř 240 000 seniorů a seniorek. Je to zhruba 12 procent lidí nad 65 let. V roce 2012 to byla necelá čtyři procenta.
Elektronicky poštu vyřizují tři z deseti seniorů a seniorek. Je to 571 700 lidí. Přes internet telefonuje každý devátý člověk nad 65 let. Kolem tří procent lidí po pětašedesátce pak využívá aplikace jako WhatsApp, facebookový messenger či Viber. Své fotografie a videa na Facebook, YouTube či Instagram někdy nahrávala přes tři procenta Čechů a Češek nad 65 let. Svůj profil na sociálních sítích má zhruba 99 300 pětašedesátníků a pětašedesátnic či starších lidí.


Hry na internetu hraje 79 000 příslušníků seniorské generace, pár tisícovek pak sleduje placené filmy, seriály či jiné pořady. Několik tisíc lidí v seniorském věku se na síti také vzdělává. Účastní se online kurzů či stahuje výukové materiály.

sores ( 3. prosince 2017 10:06 )

Co jiného mají dělat z českého důchodu!!! Na cestování je to almužna, na kulturu kde je vstupenka od 500 Kč více také nezbude. Jo to němci a rakušáci naši bohatí sousedé mohou z jejich důchodu vše. 70% českých důchodců má podprůměrný důchod. Hlavně že si vláda nahrabala milióny.

Zobrazit celou diskusi