Stát finančně „krvácí“ na likvidacích ekologických zátěží. NKÚ: Táhnou se i 20 let

Autor: ČTK - 
27. 11. 2017
08:17

Likvidace ekologických zátěží je pomalá a neúčinná, což pro stát přináší další výdaje navíc. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) k odstraňování starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací. Dokončena byla od zahájení procesu odstraňování ekologických zátěží v roce 1991 podle NKÚ zhruba jen polovina naplánovaných akcí a u třetiny z nedokončených akcí sanace dosud ani nezačala, přitom o nich bylo rozhodnuto už v letech 1994 až 1998. Kontrolovanými institucemi byly ministerstvo financí a ministerstvo životního prostředí.

Nevyřešené sanace stojí peníze, protože ministerstvo financí je vynakládá na některé lokality i předtím, než se přistoupí k sanacím, které mají ekologickou zátěž definitivně odstranit. Důvodem je, aby se jejich stav dále nezhoršoval. „Na konci roku 2016 na tyto účely vynaložilo celkem 340 milionů korun, z toho téměř polovina se týkala areálu podniku OKK Koksovny, který se takto udržuje už 20 let,“ upozornil NKÚ. Proč definitivní sanace v této lokalitě nezačala, ministerstvo financí podle kontrolorů nezdůvodnilo.

Desítky miliard

Ministerstvo financí za odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací zaplatilo do konce roku 2016 přes 60 miliard korun. Náklady na další sanace se však podle NKÚ pohybují v řádu desítek miliard korun, přitom v polovině roku 2017 měl rezort pro tuto oblast k dispozici 8,5 miliardy korun, z toho šest a půl miliardy bylo vázáno na krytí už smluvně zajištěných závazků. „Jen dvě miliardy korun tak byly volné,“ uvedli kontroloři.

Příkladem dlouhé doby odstraňování starých ekologických zátěží jsou ropné laguny Ostramo. Vyřešení situace v této lokalitě trvá už 20 let a ministerstvo financí za sanaci lagun dosud zaplatilo 2,8 miliardy korun. Navzdory tomu nebylo podle úřadu do konce kontroly ujasněno technické řešení pro dokončení sanace.

„Známo není ani to, kolik dalších peněz bude potřeba pro dokončení, neznámý zůstává i termín, do kdy bude ekologická zátěž v této lokalitě definitivně odstraněna,“ vyplývá z kontroly. Kontroloři rovněž podotkli, že v souvislosti s vyřešením situace lagun Ostramo ministerstvo financí také zaplatilo 136 milionů korun za stroj, u kterého se později ukázalo, že se pro práci v této lokalitě nehodí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

gabreta ( 27. listopadu 2017 16:17 )

A to stát čekají ještě náklady na nové ekologické zátěže. Kdo asi bude likvidovat solární panely z voltaických elektráren? Firmy, které je vlastní, tak před jejich koncem vyhlásí bankrot a stát bude krvácet zase!

agfor ( 27. listopadu 2017 14:04 )

Ha ha ha. Stát krvácí. Tak proč se kaly tahají přes celou rapubliku z Ostravy do Litvínova ? proč je nelikvidují na místě ? A nakonec - víc stát krvácí na živení armády zbytečných úředníků a debilů ve vládě, parlamentě, senátě a v neposlední řadě komediantů a cikánů.

sores ( 27. listopadu 2017 10:48 )

Takové množství litia co má Česko by jsme mohly patřit mezi bohaté vyspělé státy. Vysoké platy lidem a důstojné důchody. Z toho opět zbohatnou politici a podvodníci,jak jinak,že!

Zobrazit celou diskusi
Další videa