Češi měli spořádat 26 tun jedovatých ořechů a fíků. Inspekce je nepustila na trh

Autor: jer, ČTK - 
10. listopadu 2017
15:11

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nevpustila na český trh přes 26 tun lískových ořechů a sušených fíků. Obsahovaly nadlimitní množství aflatoxinů, které jsou karcinogenní a vznikají při metabolismu plísní. Dovozcem ořechů a fíků je pražská firma IBK Trade, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Lískové ořechy původem z Ázerbájdžánu vyrobila společnost Ali Said LLC. „Inspekce zadržela šarži o hmotnosti 22 tun v celním prostoru. Rozbor prokázal obsah aflatoxinů v množství 59,4 mikrogramu na kilogram, což je téměř šestkrát nad limit,“ uvedl Kopřiva.

Sušené fíky pocházely z Turecka, výrobcem i dodavatelem byla tamější firma Kirlioglu Tarimsal Urunler Gida Insaat. Šarže měla 4,1 tuny a aflatoxinu v ní bylo 30,7 mikrogramu na kilogram, tedy více než trojnásobně překročený limit.

Zásahem SZPI se potraviny nedostaly na vnitřní trh Evropské unie. IBK Trade je přitom firmou, která má z kontrol provedených SZPI řadu záznamů o dovozu nebezpečných potravin. V minulosti to byl například dovoz několika tun arašídů s nadlimitním množstvím aflatoxinů.

tgbg ( 10. listopadu 2017 16:48 )

Zase hnůj z Ruska.

sores ( 10. listopadu 2017 16:31 )

Co je to za kecy, u nás je mají všude ve všech supermarketech a prodávají je bez problému! To přeci víme že je Česko popelnice světa,se.že.rem všechno jen když to není drahé,jsme bída rozvojová na úrovni Rumunska!

Nezadat ( 10. listopadu 2017 15:38 )

Islamisté nás chtěli otrávit a co potom kdyby byli zde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud