Je v Česku zkažené maso z Brazílie? Veterináři „skřípli“ dodávku 190 tun

Autor: ula, ČTK - 
28. března 2017
16:11

Čeští veterináři zhruba týden po vypuknutí aféry s brazilským masem pozastavili distribuci 190 tun masa z Brazílie, převážně drůbežího. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se ode dneška zaměřila na brazilské výrobky v maloobchodní síti. Brazilské úřady v minulém týdnu obvinily místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. Ve slovenských obchodních řetězcích se nevyhovující maso našlo.

Veterináři odebírají z brazilských zásilek vzorky na laboratorní zkoušky. „Testy se zaměřují na hygienu a zdravotní nezávadnost potravin. Zjišťováno je také, zde nedošlo k falšování potravin. První výsledky očekáváme nejdříve za týden,“ řekl za Státní veterinární správu Petr Majer.

Video  Závadné brazilské maso na Slovensku: 17 z 82 vzorků neprošlo  - TV JOJ

Hygienici: Vadné maso může být i v Česku

Potravinářská inspekce se na brazilské masné výrobky zaměřila v maloobchodní síti. Riziko, že se nevyhovující maso do ČR dostalo, podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy existuje. „Při zjištění rizikové komodity z rizikové oblasti se pozastavuje distribuce, tedy výrobky se stahují do překontrolování ze sítě,“ řekl Kopřiva. Výsledky hustších kontrol zatím nemá, šetření je podle něj v běhu. V loňském roce bylo do Česka z Brazílie přímo dovezeno 1163 tun drůbežího masa. Hovězí nebylo napřímo z Brazílie v posledních dvou letech dovezeno žádné.

Na Slovensku se nevyhovující maso objevilo

„Přesto se pochopitelně maso od brazilských producentů na českém trhu objevuje prostřednictvím obchodování se subjekty z jiných členských zemí EU. Dle statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu pocházelo z Brazílie v loňském roce necelých 800 tun hovězího a 6 000 tun drůbežího masa dovezeného na český trh,“ dodává Majer. Slovenské úřady odhalily ve větších obchodních řetězcích nevyhovující maso původem z Brazílie, řekla v pondělí slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Země zahájila kontroly brazilského masa minulý týden.

„Ukázalo se, že naše předvídavost a snaha o ochranu spotřebitele byla oprávněná. Kontroly prokázaly, že na Slovensku se nacházejí dva výrobky brazilského původu zapojené do skandálu navzdory tomu, že Evropská unie tvrdila, že takovéto produkty v Unii nejsou,“ uvedla Matečná. Dalších deset výrobků podle ministryně nevyhovělo senzorickému hodnocení hlavně kvůli změně barvy či obsahu žluče. Šlo zejména o kuřecí játra. Pět vzorků drůbežího masa bylo zase špatně označeno. Testy na přítomnost konzervačních látek či salmonely slovenští veterináři ještě nedokončili, prodej nevyhovujícího brazilského masa byl na Slovensku zakázán.

Hygienci kontrolují i restaurace

Slovenský úřad veřejného zdravotnictví uvedl, že do pátku minulého týdne hygienici zkontrolovali 1362 restaurací a zařízení společného stravování, přičemž v 269 z nich našli maso a masové výrobky z Brazílie. Nejčastěji šlo o kuřecí prsa a kuřecí játra, a to v celkovém množství přes devět tun. Zhruba dvě desítky vzorků hygienici odebrali k laboratorní analýze. Brazílie kvůli aféře pozastavila export z 21 závodů na zpracování masa. Matečná řekla, že čtyři ze zmiňovaných závodů měly oprávnění vyvážet do EU hovězí a drůbeží maso a že až 80 procent dováženého masa do EU je importováno přes Nizozemsko. Evropská komise minulý týden zablokovala dovoz masa ze všech čtyř brazilských závodů vyšetřovaných kvůli korupci. Maso je třetím největším exportním artiklem Brazílie po sóje a železné rudě.

VIDEO: Veterináři objevili myši v zázemí Penny Marketu
Video  Myši v zázemí Penny Marketu v Letovicích  - SZPI Brno


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 28. března 2017 21:58 )

Proč musíme dovážet maso až z Brazílie? Naši chovatelé mají zákaz chovu dobytku?! Pak nemá být tak drahé a ještě k tomu zkažené. Ta naše vláda je fakt banda vypatlanců.

sleepka ( 28. března 2017 17:44 )

tomu se nedá říkat "maso", když se to projelo přes půl zeměkoule..... to jsme to dopracovali, tahat sem odpad k žrádlu z takový tramtárie...

kiwi65 ( 28. března 2017 16:43 )

 Kdyby jen z Brazílie.A co smradlavý výsekový maso z Holandska,Německa,Dánska,Polska?Třikrát přelepená trvanlivost a pod tím nálepka výsekový maso.A tady se prodává za plnou cenu.Sami si ten humus nedají ani do konzerv pro psy.To členství v EU nám byl čert dlužen.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud