Hádky a křik, vzpomíná Marie na rozvod rodičů. Ten děti později uvrhne i do drog

Autor: Zuzana Zelenková - 
13. listopadu 2017
07:03

Podle psychologů děti rozvodem pořádně trpí. Rodiče Marie P. (28) se rozvedli, když jí byly čtyři roky. Následovalo však 10 let rodinných „tahanic“ a vzájemného špinění rodičů, kteří spolu už 18 let nepromluvili ani slovo. Za děti a jejich pohodlí nyní bojuje i nadace Naše dítě projektem „Myslete na děti“. Nadaci podpořila mladá česká kapela Jamaron. Hned tři její členové totiž o rodinné zázemí přišli.

„Moji rodiče se rozvedli, když mi bylo necelých pět let. Když už se mi vybaví nějaká vzpomínka na dětství, tak není hezká. Bývají to jen hádky a křik,“ popsala neutěšenou rodinnou situaci dnes osmadvacetiletá Marie.

Podle ženy si lidé z úplných rodin vůbec nedokážou představit, co se v takových případech doma odehrává. Podle jejích slov rodiče nekřičeli jenom na sobe, ale i na ní. Po hádce se matka zavírala v koupelně nebo na toaletě a nekomunikovala ani s malým dítětem.

Celkem deset let ve stresu

„Rozchodem rodičů to neskončilo. Dalších pět let na sebe jen házeli špínu. Jediné chvíle, ve kterých se potkávali, byly ty, kdy si mne otec přebíral nebo vracel z víkendu,“ uvedla sklesle Marie.

Tahanice skončily až pro otcův alkoholismus v Mariiných deseti letech. Soudy tenkrát rozhodly o tom, že už se s otcem nemusí vídat. Problémy má však do dneška. „Je to hlavně malé sebevědomí, pocit úzkosti, nedokážu navazovat partnerské vztahy a o všechno se přehnaně bojím,“ dodala pro Blesk.cz Marie.

Psycholog Jak Kulhánek uvádí, že velmi záleží na tom, v jaké atmosféře rozvod probíhá. V obecné rovině rozvod podle odborníka dětem přináší úzkost a nejistotu. Rozpadá se jim svět, který znají, a čeká je něco, co si neumějí představit. Často je trápí obavy, stres, plačtivost, náladovost.

Pokud rodiče nejsou moudří a jejich šarvátky neustávají, odnese to jen a pouze jejich dítě, a to pořádnými trvalými následky. „Pak přicházejí dopady rozvodu jako úzkost, deprese, poruchy pozornosti, ztráta zájmu o školu, poruchy spánku a podobně. Pokud rodiče děti nešetří, rozvod se táhne, tak to může mít dlouhodobé následky,“ popsal Kulhánek.

Sklony k alkoholu a drogám

Ovšem následky jen tak neodejdou, neseme si je do dospělosti – je to nedůvěra ve vztah, závazek a manželství. „Dospívající mají únikové tendence, jsou náchylnější k braní drog, alkoholu, útěkům z domova. Zhoršují se ve škole, nemůžou jít potom studovat to, na co mají kapacitu, a hůře se v dospělosti rozhlíží po světě,“ dodal Kulhánek.

Nadace Naše dítě se rozhodla právě takto znevýhodněné děti podpořit v osvětové kampani. Důvod? Na speciální linku volají především lidé, kteří se potýkají s následky rozvodu.

„Nadace Naše dítě provozuje linku právní pomoci. Na tu se z 85 procent obraceli lidé, kteří trpěli problémy spojenými s rozvody, ať to byly alimenty, nebo problémy s péčí, se střídavou péčí, sporný rozvod a podobně,“ uvedla pro Blesk.cz zástupkyně ředitelky nadace Štěpánka Gregorová a dodala: „Na základě toho, že dítě trpí a zažívá traumata, jsme se rozhodli založit tuto osvětovou kampaň Myslete na děti, popud byl tedy na základě potřeby lidí, společnosti.“

Skoro 60 procent rozvedených manželství má děti

Před nedávnem se k tematice nachomýtla i skupina Jamaron. Její frontmen Ondřej Dostál totiž sám rozvod rodičů zažil. „Píšu hudbu tím způsobem, že přijde pocit, který potřebuju vypsat, a tak vznikly i Medvídci koušou,“ popsal pro Blesk.cz Ondřej.

Rozvod se ale netýkal jen jeho. „Mám v kapele ještě bratra a sestru, kteří to prožívali se mnou. Písničkou byli velmi dojatí, a tak jsme se rozhodli natočit klip,“ dodal Ondřej.

Když se dozvěděli, že nadace Naše dítě má právě projekt „Myslete na děti“, který dětem zasaženým rozvodem pomáhá, tak neváhali a spojili síly. Spolupráci si nemohou vynachválit a nevylučují ani další spolupráci do budoucna.

Podle nadace se míra rozvodovosti v Česku dlouhodobě pohybuje mezi 45 až 50 procenty. Počty dětí z rozpadlých nesezdaných párů nejsou navíc evidované. Podle Českého statistického úřadu se loni rozvedlo 24 996 manželství. Návrh na rozvod podala z 38,3 procent žena, 40,6 procent návrhů bylo společných a 21,1 procent návrhů na rozvod manželství bylo ze strany muže. Více než polovinu rozvodů (58,9 procent) tvořily rodiny s dětmi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud