Nutit děti ve školce po obědě spát? Nepřípustné, zastává se expertka rodičů

Autor: Zuzana Zelenková - 
25. 10. 2017
06:18

Maminky i učitele mateřských školek zvedl ze židle jediný statut ze sociální sítě. „Táta parťák“, jak se stránka jmenuje, popisuje svoji zkušenost s tím, jak v jeho školce nutí malou dcerku k poobědovému odpočinku. Někteří uživatelé začali do tatínka „šít“, jiní se ho zastávali. Děti prý často nemůžou usnout a raději by dělaly něco jiného. Jiné se zase tak dobře prospí, že už nezaberou večer a rodiče tak mají najednou enormní problém potomky uspat a následně ráno vytáhnout z postele. 

Když „Táta parťák“ vyslechl svoji malou dcerku, která ho prosila, aby se paní učitelky zeptal, jestli by si mohla místo ležení v postýlce malovat, tak neváhal a hned druhý den se na tuto možnost paní učitelky zeptal.

Ta tatínka upozornila, že jednoduše mají jasně daná pravidla. „Tady ale všechny děti musí půl hodiny odpočívat. Takhle to tady máme nařízený,“ upozornila ho žena. Po argumentačním souboji rozhovor ukončili nakonec tím, že si malá Gábinka má říct v případě, že si místo spánku bude chtít malovat.

„Táta parťák“ chtěl příspěvkem na Facebooku říct ostatním rodičům, že by děti neměly přicházet o své kompetence a že by samy o sobě měly rozhodovat. K tomu patří i to, jestli se jim chce spát, nebo jestli si nechtějí odpočinout.

Na straně rodičů stojí v tomto ohledu i Rámcový vzdělávací program (RVP PV). K dítěti by se totiž mělo přistupovat individuálně a to platí i v případě odpočinku nebo spánku. V programu stojí:

„V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí (např. dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku). Donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné.“

Podle předsedkyně Asociace předškolního vzdělávání Evy Opravilové je celá problematika opravdu velmi individuální. „Děti mají po obědě odpočívat a být v klidu. Některé si lehnou, jiné si chvíli odpočinou. Starší se potom nechávají, ať si v klidu hrají. Byly doby, kdy se dávaly dětem ručníky před oči, aby spaly, to ovšem dávno neplatí. Režim je dneska velmi tolerantní a zohledňuje individuální potřeby i domluvu s rodiči,“ uvedla pro Blesk.cz Opravilová. 

To potvrzují i samotné mateřské školy. Děti do čtyř let by spát měly. Když už děti nemůžou usnout, učitelka by jim měla připravit klidný náhradní program. „Obecně spánek dětem do čtyř let prospěje. Je tam ale nebezpečí, že pak večer pozdě usínají. U nás je to tak, jak si řeknou rodiče,“ uvedla pro Blesk.cz Ludmila Zahálková ze školky Mašinka a dodala:

„Po obědě si děti lehnou na polštářek, přečteme si pohádku a to stačí. Myslím, že tvrdý dvouhodinový spánek, jak to mají v některých školkách, není potřeba. Nemusí vyloženě spát, ale chvilku si lehnout a dát tělu oraz, to ano,“ dodala žena.

I Podle Dany Moravcové z Mateřské školy Čtyřlístek je spánek pro malé dítě důležitý. Pokud však ležet nechce, měla by mu učitelka připravit náhradní progam, který bude třeba stranou ostatních dětí, aby je nerušilo. „Rodiče často při nástupu do školky tvrdí, že nechtějí, aby jejich dítě leželo, ale to spíš proto, aby měli klid a dítě jim brzo usnulo. Podmínky mateřské školy jsou odlišné proti rodinám. Dítě je v kolektivu 20 dětí, za to dopoledne jsou více unavené a nemají takovou možnost odpočinku jako doma,“ popsala Moravcová.

Rodiče se dělí na dva tábory. Jedni urputně lobbují za spaní, druzí proti spánku. Argumentují především tím, že jim dítě, které se odpoledne prospalo, špatně usíná večer. „Lituji učitelky, které musí čelit všem požadavkům rodičů, děti spánek potřebují,“ uvedla pro Blesk.cz Edita J.

Podle Petry K. je tato problematika rozporuplná. „Když můj syn ve školce usne, tak má problém s večerním usínáním, čím později jde spát, tím hůře se mu ráno vstává,“ pospala žena.

Otázkou spaní se ve školkách na podnět jedné maminky zabýval i úřad ombudsmana a to už v roce 2013. Ten ale tenkrát prohlásil, že se podobnou problematikou nezaobírá. Ačkoli podle Rámcového vzdělávacího plánu děti ke spánku není možné nutit, měli by se rodiče v této problematice obracet přímo na ředitele školek anebo na Českou školní inspekci. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Stavros ( 29. října 2017 11:36 )

Taky že jsme dali jinam a stará školka je na zavření

Stavros ( 29. října 2017 11:33 )

Tebe seřezat nejlépe nějakou ocelovou tyčí po hlavě. Taky by jsi hned usnul a snad už by jsi se nevzbudil...

andorea ( 25. října 2017 11:27 )

paralenka ( 25. října 2017 10:27 )

Je zvláštní, že rodiče sami se musí občas přizpůsobit situaci, dělat i noeblíbené věci (i já nerada čistím okna a žehlím, ale prostě musím), nemohou například v zaměstnání revoltovat, že tohle ne, že je to nebaví. Respektive mohou, ale potom skončí na pracáku. Každý se musí občas přizpůsobit systému, řádu - v zaměstnání, v rodině, svému partnerovi. Tak proč to samé nedokážeme v rozumné míře použít ve výchově dětí? To není jen o spánku, ale i o školní práci. Dnes díky podobně naladěným rodičům úspěšně podnikají školy typu Scio, kde dítě, když nechce, nemusí. Pan Štefl mě nebude mít rád, ale je to byznys, za velké peníze výchova nevýchova! Vždycky jsem tvrdila, že dnes bychom nejdříve museli vychovat rodiče, abychom mohli úspěšně učit a vychovávat děti. Prostě s dítětem se zpravidla domluvíte, s rodiči často ne. Nějak nám ta porevoluční výchova zašla do extrémů.

6010 ( 25. října 2017 09:05 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa