Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Pozor, několik šarží léku na chřipku mizí z prodeje. Mohou obsahovat cizí částice

Výrobce stahuje několik šarží léku na chřipku z prodeje. Může obsahovat cizí částice.  (Autor: iStock)
Autor: ČTK, Mii - 
18. října 2017
18:15

České zastoupení farmaceutické firmy GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (GSK) stahuje z trhu čtyři šarže léku Theraflu Forte, rozpustný prášek může obsahovat cizorodé částice. Na webu o tom ve středu informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Některé šarže přípravku, který se používá ke krátkodobé úlevě od příznaků nachlazení, zimnice a chřipky, stahují z trhu také na Slovensku.

Podle vyjádření výrobce, které zveřejnil slovenský státní lékový ústav, přítomnost cizorodých částic v léku je pouze sporadická a nepředstavuje bezpečnostní riziko. Dotčené šarže podle firmy nemají nepříznivý vliv na přínos léku.

Z českého trhu výrobce stahuje šarže 7FW0198, 7FW0210, 7GW0040 a 7GW0056 léku Theraflu Forte 1000 mg, jehož balení obsahuje deset sáčků rozpustného prášku. „Stažení výše uvedených šarží léčivého přípravku až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti - možná přítomnost cizích částic,“ popsal důvody postupu SÚKL.

Ze slovenského trhu se přípravek Theraflu Forte stahuje po nařízení tamního státního lékového ústavu. Jeho rozhodnutí se týká šarží 7FW0108, 7FW0194 a 7FW0107. Držitelem slovenské registrace léku je také GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic.

O lécích a celém zdravotnictví se bavili zástupci největších politických stran v předvolební debatě Blesk.cz:

Video Politici pro Blesk: Kde ještě zakázat kouření? A za co (ne)platit u lékaře? - Blesk Zprávy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud