Nové lanovky za stamiliony i vyšší ceny. Vlekaři se nachystali na sezonu
Stovky milionů korun investovali po loňské úspěšné zimní sezoně majitelé a správci lyžařských areálů v Česku do úprav a vylepšení. Vybudovali i několik nových lanovek. Do novinek dala peníze hlavně zimní střediska v Krkonoších, Jizerských horách, Jeseníkách a na Šumavě. Některá z nich zdraží jízdné. Na zasněžování budou skiareály připraveny zpravidla během listopadu.
Tři nové lanovky budou sloužit lyžařům ve východních Čechách. Ve Špindlerově Mlýně to bude čtyřsedačka z Horních Míseček na Medvědín, další lanovky přibyly v krkonošském Černém Dole a v Deštném v Orlických horách.
V Krkonoších nejvíc investovaly Skiareál Špindlerův Mlýn a SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou, u obou to bylo zhruba 100 milionů korun. Peníze mířily třeba do restaurací, nové sjezdovky i zrychlení skibusů. V Deštném nová čtyřsedačková lanovka zhruba za 30 milionů korun nahradí dva starší vleky.
Nové přepravní zařízení bude mít také Černá Říčka v Desné v Jizerských horách. „Zkrátí to čekací dobu, přepravní kapacita stoupne skoro o dvojnásobek,“ uvedl provozovatel střediska Martin Lauer. Na Tanvaldském Špičáku dali přes 25 milionů korun do nákupu nové techniky.
Koupená zánovní lanovka z Rakouska bude pro lyžaře k dispozici až od příští sezony. V dalších jizerskohorských areálech na Severáku a v Bedřichově provozovatelé větší investice nedělali, také Ještěd v Liberci do sezony vstoupí beze změn.
Desetimístná kabinková lanovka na Šumavě
Na Šumavě novou desetimístnou kabinkovou lanovku za téměř 300 milionů korun postaví do začátku lyžařské sezony areál Hochficht na česko-rakouských hranicích. Středisko na Lipně za 45 milionů koupí rolbu, prodlouží skicross a vylepší zasněžování a snowpark. Největší šumavský skiareál Špičák investuje zejména do sjezdovek zhruba deset milionů korun. Další šumavští provozovatelé dali peníze na zasněžování nebo parkoviště.
V Krušných horách nakupovali zařízení na úpravu sjezdovek. Areál na Klínovci pořídil nová sněžná děla a rolbu, zasněžování vylepšovali také na Plešivci. Střediska v Ústeckém kraji měl od prosince rozšířit zrekonstruovaný areál Mezičky v Lužických horách, kvůli jednomu chybějícímu povolení to ale v letošní sezoně nestihne.
V Jeseníkách investice za desítky milionů korun mířily hlavně do zvýšení komfortu pro lyžaře a vylepšení zasněžování. Například v Koutech na Šumpersku budou lyžaři využívat nový přibližovací pás, na Kopřivnou na Bruntálsku je zase vyveze rychlejší šestisedačková lanovka. Novou restauraci nabídne Karlov a Červenohorské sedlo. Dolní Morava na Orlickoústecku rozšířila sjezdovky i parkoviště, investovala kolem 20 milionů korun.
Až miliony korun zaplatila za úpravy před sezonou střediska v Beskydech. Třeba Ski Park Gruň rozšířil lyžařskou školu a školku a také půjčovnu lyží a plánuje pořídit dvě nová sněžná děla. Zasněžování vylepšovaly také skiareály na Vysočině a ve Zlínském kraji, provozovatel Karolinky na Vsetínsku koupil novou rolbu, jinde přibyly bufety.
Jak zdražily skipasy?
Čtveřice středočeských lyžařských center investovala během roku miliony korun. Třeba Šibeniční vrch u Mnichovic u Prahy zdvojnásobil svou rozlohu.
Na jižní Moravě v Němčičkách na Břeclavsku začnou příští týden pokládat umělý povrch, v Olešnici na Blanensku přidali desítky parkovacích míst.
Vylepšení a investice v některých skiareálech doprovází růst cen skipasů. Třeba v Deštném v Orlických horách cena jednodenního jízdného pro dospělého vzroste o 20 korun na 490 Kč. Zhruba o pět procent na 580 korun stoupne cena za celodenní skipas na Tanvaldském Špičáku, pětiprocentní zdražení zvažují také v krkonošském Harrachově. Vícedenní sazba vzroste na Klínovci.
Největší české lyžařské středisko Špindlerův Mlýn ceny skipasů nezměnilo, SkiResort Černá hora - Pec ceník pro nadcházející sezonu zatím nezveřejnil.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.