Letní čas skončil, na neděli jsme si přispali o hodinu déle

Autor: jer - 
27. října 2019
10:00

V noci ze soboty na neděli 27. října skončil letní čas. Změnil se na čas standardní, kterému se často chybně říká „zimní“. Na neděli jsme si tak přispali o hodinu déle, ve 3:00 se ručičky hodinek posunuly na 2:00.

Lidé mnohdy chybně zimní čas považují za protiklad k času letnímu. Ve skutečnosti se ale poslední neděli v říjnu přechází na čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též astronomický.

Důvodem existence letního času (středoevropský letní čas – SELČ) byla původně úspora elektrické energie. K prvnímu zavedení SELČ došlo v roce 1916 během první světové války. Vlády chtěly v letním období zapínat pouliční osvětlení později. Noci jsou totiž v létě kratší a lidé byli aktivnější ve večerních hodinách než v ranních. Bylo tedy potřeba „přesunout večer“ na dobu, ve které ještě svítí slunce. Dnes už jsou ale podle kritiků střídání času úspory energie minimální.

Mezi prvními na SELČ přecházely Německo a Rakousko-Uhersko, tedy i české země. Postupně se přidala i řada dalších zemí. Dnes se čas pravidelně mění na letní ve většině evropských a severoamerických států.

Zimní čas byl jen jednou

Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Stejně jako letní, i zimní čas od standardního dělila jedna hodina, čas se ale posouval opačným směrem. Rozdíl mezi letním a zimním časem tak byly dvě hodiny.

Čas se v roce 1946 z letního na zimní neměnil v jeden den. Nejdříve se klasicky poslední neděli v říjnu čas změnil z letního na standardní, poté se v prosinci posunul na zimní.

Také argumentem pro existenci zimního času byla energetika. Elektrárny nedokázaly v ranních (7.–8. hodina) a večerních (16.–20. hodina) špičkách vyrábět dostatek elektřiny. Bylo tedy potřeba „posunout den“ tak, aby v tento čas bylo denní světlo. Noc trvá v zimních měsících přibližně osm hodin.

Příslušný zákon, jehož součástí je i zimní čas, nikdy nebyl zrušen a v České republice a na Slovensku existuje i dnes. Není ale zaveden, v naší zemi se tak střídají pouze SEČ a SELČ.

O vlivu změny času na zdraví čtěte ZDE

vendulala ( 26. října 2019 11:53 )

Mladí lidé již dávno nežijí v souladu s přírodou. Chtějí ponechat letní čas, protože mají narušené biorytmy všemi možnými berličkami,které konzumují - kofeinové a přeslazené nápoje, drogy, alkohol, cigarety, "léky". Noci prosedí u PC, spí dopoledne. Převrácený režim. Jak je jejich zvykem, jsou bezohlední, nemyslí na druhé a už vůbec nemyslí na to, že jednou zestárnou. Chtějí všechno hned, teď a po mně potopa.

liskabystrouska ( 23. října 2019 06:59 )

nic se tim nikdy nemohlo zmenit ..slunce,noc ,den ,počasí a blabla bla zustava stejne

vendulala ( 21. října 2019 17:32 )

Naštěstí se již můžu řídit časem STE, ale od roku 1979 jsem si nikdy nezvykla na letní čas. Není možné se přízpůsobovat západu, kde pracovní doba začíná běžně v 10 hodin, tady v 6. Proč si nevymůžete (zaměstnanci) posun začátku prac. doby aspoň na 8-9 hodinu?

levandulova ( 6. března 2019 10:14 )

Tak aby ti sasci kancelarsti meli o hodinu dyl svetlo vecer, ja budu vetsinu roku vstavat po tme a v lete chodit spat za svetla. Stejne tak deti. To je panecku prirozenost! Si privstante h.o.v.a.d.a, abyste meli delsi den!

zanyn ( 28. října 2018 11:44 )

Jasně. Novodobí Kšeftaři, co už neví jak by nahrabali víc a jak ještě odrali kdekoho.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud