Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Příchod letního času přináší únavu, roztěkanost a nervozitu. Co vám pomůže?

Autor: ula - 
25. března 2017
06:25

Tento víkend bude o hodinu kratší. Připravte se, že budete mít nejméně týden problém se spánkem, budete se cítit unavení, možná i více ve stresu. To všechno s sebou přináší změna času. Stoupá i počet dopravních nehod a infarktů. Jak přechod na letní čas přežít?

Obtíže mají zejména lidé, kteří jsou citlivější na jakékoli změny. Pokud jste meteosenzitivní, můžete mít bolesti hlavy, starých zlomenin a úrazů jako při změnách atmosférického tlaku.

Kromě bolestí se může objevit i nervozita, vyšší míra stresu a hlavně nekvalitní spánek a s ním spojená únava. Podle lékařů se v jarním období zvyšuje počet pacientů s psychickými obtížemi, v prvních dnech po změně času přibývá sebevražd. Zároveň se zvyšuje výskyt srdečních infarktů.

Zvláště opatrní by měli být řidiči – v souvislosti s únavou se zvyšuje počet nehod. Unavený řidič se hůře koncentruje na řízení a nedává dostatečně pozor.

Podívejte se na video k letošní změně času na letní:

Video Změna času 2017: Posuneme ručičky o hodinu dopředu. - Markéta Volfová

Jak přežít přechod na letní čas?

Odborníci se shodují, že všechny potíže by měly odeznít do týdne po změně času. Do té doby stačí dodržovat pár zásad:

  • Dostatečně odpočívejte, cítíte-li se unavení, dejte si po obědě dvacet.
  • V prvním týdnu po změně si neplánujte nic, na co je třeba se soustředit. Tedy například zkoušky, podpis důležité smlouvy apod.
  • Odpoledne běžte na procházku či si zasportovat, více se unavíte a snadněji usnete. Uvařit si můžete i bylinkový čaj (meduňku, kozlík lékařský).
  • Jako prevenci před srdečním infarktem dostatečně pijte (33 až 40 ml na kilogram hmotnosti).
  • Na případnou nervozitu a napětí vyzkoušejte babské rady – čaj z třezalky tečkované, ke snídani či dopolední svačině banán, mlsání v podobě citronu s medem.

Podívejte se, jaké bude o prvním jarním víkendu počasí:

Video Počasí na víkend: Teplému pátku dá facku studená neděle. - Dagmar Honsová, Jan Jedlička

 

jussuf ( 25. března 2017 08:39 )

Najväčšia pochvala sa mi dostala asi pred 40 rokmi, keď mi moja dcéra povedala,, Tato ty by si mal variť v našej školskej jedálni"

jussuf ( 25. března 2017 08:37 )

Nerobte z toho kovbojku. Problémy so zmenou času majú len lenivci. Ja už celé roky už deň vopred začnem prípravou tak, že zmením stravovací režim, teda všetky denné jedlá konzumujem o hodinu skôr a o hodinu skôr idem aj spať. Hodiny pravda pred spaním posuniem dopredu a tak ráno vstávam už v novom režime. Pravda cez deň ma niekoľkokrát prekvapí ,,ako ten čas letí" ale na ďalší deň je už všetko v norme. Priznávam, že od malička som ,,ranostaj" a preto mi letný čas príde vhod. Aj spávam menej ako je priemer (cca 5 hodín od polnoci do 5,00 hod.)a tak mám viac času na rôzne aktivity. Napr. nedeľné rána trávim varením a pečením a za tie roky som v tejto disciplíne dosiahol slušnú úroveň. Najväčšia pochvala sa mi dostala asi

kochan ( 25. března 2017 07:28 )

 Mám rád letní čas. Je déle světlo a dá se ještě po práci někam vyrazit na výlet nebo když je sluníčko posedět někde v zahrádce na jedno )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud