Víme, kdy o Velikonocích zavřou obchody: Nakupte vajíčka i beránka s předstihem

Autor: deb - 
28. 3. 2018
13:33

Velikonoce patří k nejstarším svátkům vůbec. Z dob předkřesťanských bylo jejich základní podstatou vítání přicházejícího jara a vítězství života nad smrtí. V dnešní době se svátek slaví převážně barvením vajíček, pečením beránka a šleháním pomlázkou. Pamatujte ale na to, že si suroviny a ozdoby musíte nakoupit s časovým předstihem. Na Velikonoční pondělí budou totiž v rámci nového zákona větší obchody zavřené.

Na Velikonoce se řada lidí těší nejen kvůli příchodu jara a hezkého počasí, ale i pro několik dnů volna. Státním svátkem je jak Velký pátek, tak i Velikonoční pondělí. Zatímco v prvně jmenovaný den budou mít obchody otevřeno, u toho druhého se zákazníci setkají se zavřenými dveřmi.

Nakupte nejpozději do neděle

Obchody mající prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních nesmějí totiž dle zákona na Velikonoční pondělí nic prodávat. Nezapomeňte si proto nakoupit před víkendem.

VIDEO: Co si myslíte o zavřených obchodech na státní svátek?

Video Co si myslí o zavřených obchodech nakupující? Část je kritická, něteří rozhodnutí chápou. - DDeM pro Hospodářskou komoru a SOCR
720p 480p 360p 240p

Před Velikonocemi ještě změna času

Velikonoční čas začíná v podstatě Popeleční středou, kdy startuje čtyřicetidenní postní období. Letos to bylo 14. února. Křesťané by tak ze svého jídelníčku měli vynechat maso.

Půst končí 25. března na Květnou neděli, kterou začíná svatý týden před Velikonocemi. Připomíná se jí Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma několik dnů před jeho umučením.

Konec března ale přináší také přetočení ručičky u hodin z 2:00 na 3:00 a probouzení přírody. Právě to se v pohanských dobách o velikonočním čase oslavovalo.

Jak je to se dny v týdnu před Velikonocemi?

Na Sazometnou středu se vymetají saze z příbytků. Domy se čistí a připravují na svátky. Co se týká Zeleného čtvrtka, tak na něj připadá nespočet zvyků. V dřívějších dobách se v tento den měla jíst jen zelená strava – zelenina.

Velký pátek je prožíván jako den půstu ve znamení smutku, ticha a rozjímání. Je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista. V mnoha kostelech se tento den koná pobožnost křížové cesty.

Bílou sobotou končí dlouhotrvající půst. Neslaví se mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Velikonoční neděli nazvali křesťané „dnem Páně“. Pravidelně se začali scházet k eucharistickému „lámání chleba“.

Na Velikonoční pondělí chodí chlapci dům od domu za děvčaty se spletenými pomlázkami. Šlehají je a vinšují, za odměnu dostanou malovaná vajíčka či sladkou drobnost. Na některých místech je zvykem, že v úterý chodí s pomlázkou děvčata, jinde polévají chlapce vodou.

VIDEO: Velikonoční pomlázka od chalanů ze Slovácka

Video Na Slovácku proběhla velikonoční výplata děveček už v noci. - Blesk - Slávka Červená
480p 360p 240p

Jak se staly Velikonoce křesťanským svátkem

Velikonoce jsou, jak bylo zmiňováno, původně pohanským svátkem jara. Židé dali tomuto svátku nový význam svátkem Pesach, což znamená uchránění nebo ušetření a to přibližně před 3500 lety. Je to oslava osvobození a vyvedení židovského národa z egyptského otroctví.

Velikonoce dostaly před dvěma tisíci lety nynější význam Kristovou smrtí a biblickým zmrtvýchvstáním. Jde o nejdůležitější křesťanský svátek. Velikonoční neděle se slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Letos připadá Velikonoční neděle na 2. dubna.

VIDEO: Jak si obarvit vajíčka bez chemie? Podívejte se na to s Láďou Hruškou
Video Velikonoční barvení vajíček - Prima TV
480p 360p 240p

Vše o Velikonocích najdete zde >>>

Doporučujeme
naidka ( 28. března 2018 14:35 )

naidka ( 28. března 2018 14:33 )

Na Velikonoce jsem si nakoupila po zdolání všech objížděk a objížděk objížděk už dnes a nazdar, super-hypermarkety. Nejlepšího beránka uměla moje babička, která ho pekla v těžké kameninové formě, byl moc chutný a neprášilo se po něm "od hobe".

agfor ( 28. března 2018 14:14 )

Chápu tě, ale ta holka měla být úplně svlečená a kluci měli mít pořádný bič.

agfor ( 28. března 2018 14:11 )

Vejce si kupte raději od českého zemědělce, beránky, plné chemie radši nekuujte, ale upečte si svoje - bez chemikálií a éček.

taktone ( 17. března 2017 20:55 )

Nějaký úchy.l mě přijde zmlátit, polít nějakým smradem a pak se ještě přiblble usmívá, tak na to ať u mě každý zapomene já ani dveře neotvírám a jakési vajca z čokolády, nebo čeho ani nekupuji

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa