Češi dostali nálepku nejméně zdravé země na světě. Britský magazín se nás zastal

Autor: var - 
4. října 2017
12:50

Tvrzení o tom, že jsou Češi „nejnezdravějším“ národem na světě, zpochybňuje britský časopis The Spectator. Podle magazínu Česko sice nijak zvlášť nereguluje škodlivé vlivy působící na zdraví, na druhé straně ale Češi nejsou nijak výrazně nezdravým národem. Deset zemí Evropské unie má ještě nižší průměrnou délku dožití než Česká republika.

S tvrzením o Česku jako „nejnezdravější“ zemi přišla společnost Clinic Compare. Na první místo v žebříčku zdraví společnost umístila válkou zničený Afghánistán. Autoři výsledky studie zdůvodňovali tím, že „nejnezdravější“ státy se značí vyšší spotřebou alkoholu, kouření a obezitou. Žádná jiná kritéria nebrali v potaz.

V Afghánistánu se obyvatelé dožívají okolo 61 let. V Česku je to ale 79 let. Průměrná dětská úmrtnost se v Afghánistánu pohybuje kolem 6,6 procenta, zatímco v Česku činí 0,3 procenta.

Na druhou stranu v Afghánistánu platí zákaz alkoholu, kouří zde málo žen a občané jsou příliš chudí na to, aby byli obézní. Niger se umístil jako třetí „nejnezdravější“ země, obyvatelé si ale více dávají pozor na nemoci spojené se špatným životním stylem.

Podle jiné studie je Česko 30. nejzdravější země

Společnost Clinic Compare se zaměřila pouze na tři faktory – alkohol, obezitu a tabák. Podle magazínu nejsou schopni vidět další ukazatele, jako například blahobyt nebo stáří.

Podle důvěryhodnější studie, která zkoumá více faktorů, je ale Česká republika třicátá nejzdravější země na světě. Pokud vezmeme v úvahu ještě průměrnou délku života, Češi by se umístili na 35. místě. Dokonce v Evropské unii deset zemí z 28 má nižší průměrnou délku dožití.

Clinic Compare podle magazínu není úplně důvěryhodným zdrojem informací o zdraví populace. Společnost poskytuje služby v oblasti porovnávání cen plastických operací.

Video Nápady politiků proti obezitě: Kdo vynechá hamburger, zaplatí méně za pojištění. - Blesk Zprávy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud