Almužnu místo důchodu bere 25 tisíc seniorů. Nemají penzi ani 5 000 korun

Autor: bud - 
26. 9. 2017
05:13

Bezmála 25 tisíc českých seniorů pobírá důchod nižší než 5 000 korun, celkem čtvrt milionu pak má méně než devět tisíc. Ukazují to aktuální statistiky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle nich nejméně berou ženy na Moravě, nejvíce pak muži v Praze. Jen za poslední rok přibylo přes 18 tisíc seniorů a výdaje na starobní důchody vzrostly o šest miliard korun.

Hranice chudoby v Česku činila loni pro jednotlivce 10 691 korun. Tisíce seniorů přitom na tuto částku mnohdy ani zdaleka nedosáhnou. Podle aktuálních čísel z důchodové ročenky pobírá téměř 25 tisíc seniorů důchod nižší než 5 000 korun. Pod 8 000 korun je to 118 tisíc seniorů a pod hranicí 9 000 jde o celkem 251 tisíc důchodců. 6 281 seniorů má dokonce na své důchodové „pásce“ částku nižší než 3000 korun.

Jde zpravidla o lidi, kteří nemají dostatečný počet odpracovaných let, měli velmi nízké platy, případně v době svého aktivního pracovního života odváděli na sociálním pojištění nízké částky. Nižší tisíce korun například pobírá řada podnikatelů a živnostníků, kteří v uplynulých letech odešli do důchodu. Těmto lidem pak často výrazněji nepomohou ani příspěvky od státu, na které mají nárok.

Mrznou a nemají na jídlo

„Realita každodenního života s takto nízkým příjmem je tvrdá. Řada seniorů dokáže přežít jen díky pomoci svých blízkých. Je k tomu potřeba neuvěřitelné schopnosti improvizovat, skromnosti a pevné vůle,“ řekla Blesk.cz Kateřina Bohatá ze seniorské organizace Elpida s tím, že o pomoc často volají až v okamžiku, kdy už nejsou schopni se o sebe sami postarat.

Některé příběhy, s nimiž se setkává, prý podle jejích slov nemají daleko k příběhům válečných hrdinů. „Vydrží doslova o chlebu a vodě, topí jen v největších mrazech. A přitom si dokážou udržet radost ze života,“ popsala jejich denní realitu.

Jak vysoký by měl být důchod? Ve studiu Blesku odpovídal expert Jan Lorman:

Video Stáří nemá být o chudobě, důchod by měl dosahovat polovinu průměrné mzdy, říká Lorman. - Blesk TV

Na průměr třetina seniorů nedosáhne

Důchody sice v posledních letech rostou a v průměru dosahují 11 807 korun. Jenže přibližně třetina důchodců na tuto částku nedosáhne. Zvyšování důchodů zní dobře ve statistikách, hůře pak v realitě těch nejchudších seniorů. Před pár dny například ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že důchody od ledna stoupnou v průměru o 475 korun. Pro seniora s důchodem 8 000 korun už to ale bude „jen“ 341 korun a při důchodu 5 000 korun pak 236 korun. Téměř polovinu přitom „spolkne“ inflace. Nejnižší důchody stoupnou o 150 korun.

Růst starobních důchodůRůst starobních důchodů | Archiv CNC

Podle expertů, kteří se reálně s chudými seniory setkávají, je potřeba udělat změny. „I když jde jen o zlomek seniorské populace, jde o problém natolik ohrožující kvalitu života, že by si systémové řešení zasloužil,“ je přesvědčená Kateřina Bohatá.

Nejméně mají ženy na Olomoucku

Nejnižší důchody obecně mají momentálně ženy v Olomouckém kraji, a to v průměru 10 701 korun, následované ženami na Zlínsku, které ho mají v průměru o osm korun vyšší. Naproti tomu nejvýhodnější je být mužem z Prahy, ti si totiž přijdou každý měsíc na 13 879 korun.

Vedle nízkých důchodů jsou v Česku také velmi vysoké důchody. Zhruba stovka seniorů pobírá přes 40 tisíc korun. Loni dokonce přibyl jeden senior, s důchodem na 100 tisíc korun, momentálně jsou dva.

Video Vláda přidá důchodcům: Necelých 500 korun měsíčně. „Není to bonus,“ říká Marksová - Blesk - Zuzana Štíchová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lefina ( 3. října 2017 16:55 )

myslím si ,že každý dostane důchod podle svých zásluh.Valorizace by měla být už pro všechny stejná,takhle se nůžky otvírají stále víc a víc.

hradyzamky ( 2. října 2017 20:22 )

Vaše představy o výpočtech důchodu, tedy vazba platba a důchod jsou velmi mlhavo a píšete naprosté nesmysly. Když něčemu nerozumím, tak nediskutuji. Podívajte se na stránky ministerstva práce a sociálních věcí, nastudujte Kalouskovu malou důchodovou reformu a pak se účastněte debaty o důchodech.

Bleskprdel ( 26. září 2017 21:38 )

Myslíte toho bastarda, co si nechá říkat kníže. A majetky získal podfukem, díky kamarádíčkovi Vencoic, z mokré čtvrti. A žádné daně neplatí, to si jistě také dovedl zařídit. Zaslouží si jen nakopat, víme kam. Jste id..t.

Bleskprdel ( 26. září 2017 21:35 )

Píšete pitomosti, vážený. Je mi Vás upřímně líto.

bullshit ( 26. září 2017 15:11 )

I při minimálním odvodu OSVČ na DP je důchod kolem osmi litrů. Je zajímavé, jak každý ví o těch "podnikatelích" co a jak si platí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa