Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Zajišťovací příkazy za 340 milionů zlikvidovaly opavskou firmu. Soud je zrušil

Autor: ČTK, kal - 
22. září 2017
11:50

Krajský soud v Ostravě v pátek zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková řekla, že celní správa se ke kauze vyjádří až v pondělí. Zástupkyně celníků u soudu ale uvedla, že správa pravděpodobně podá kasační stížnost. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu.

FAU vlastní v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Po zásahu finanční správy a celníků se FAU dostala loni v říjnu do insolvence, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Právní zástupce firmy FAU Alfréd Šrámek u soudu novinářům řekl, že pokud budou zajišťovací příkazy definitivně zrušeny, bude firma pravděpodobně žádat po státu miliardovou náhradu škody.

Spory se týkají doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti. Celní správa vydala zajišťovací příkazy, protože podle ní firma neměla dostatek peněz, aby daně zaplatila. Zástupkyně celníků u soudu řekla, že rozhodnutí bylo vydáno v souladu s předpisy a důvodem byla obava o budoucí dobytnost daně.

Soudce: Není nutné firmu ochromit

„Samotné zjištění, že budoucí daň převyšuje aktuální finanční disponibilní prostředky daňového subjektu, není samo o sobě důvodem pro tak masivní zajištění, jako jsou zajišťovací příkazy, po nichž bezprostředně následuje exekuce,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Jiří Gottwald. Pokud podle něj existuje možnost, že firma bude v nějaké rozumné době schopna potřebné prostředky vygenerovat, není namístě rozsáhlé odčerpání jejích zdrojů, které ochromí její činnost, podle soudce přichází v úvahu nějaké mírnější opatření.

Celní správa však podle soudu rozhodla rovnou o vydávání zajišťovacích příkazů, byť jde prakticky o nejzazší možné řešení. „Soud má za to, že především v těch rozhodnutích zcela absentuje jakákoli úvaha, proč nestačilo jiné opatření, které daňové předpisy daňovým orgánům dávají. Proto byla napadená rozhodnutí zrušena, a to včetně těch zajišťovacích příkazů,“ řekl Gottwald.

Právník společnosti Šrámek řekl, že jde o jeden z dalších kroků k absolutní porážce finanční a celní správy v případu FAU. Předpokládá, že celní správa podá kasační stížnost, stejně jako ji podala finanční správa, o jejíž stížnosti ještě soud nerozhodl. „Pakliže dojde k tomu, že Nejvyšší správní soud rozhodne v obou případech ve prospěch společnosti FAU, tudíž že ty zajišťovací příkazy budou zrušeny s konečnou platností, tak je nanejvýš pravděpodobné, že společnost FAU bude uplatňovat vůči České republice náhrady škody, které budou převyšovat zřejmě částku několika miliard,“ řekl Šrámek.

Babišova nahrávka a „sprosté lži“

Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš o společnosti hovoří. Babiš následně odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval. Odmítl to i šéf finanční správy Martin Janeček, který to označil za „sprosté lži“.

Správa naopak uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení FAU do karuselového podvodu a že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec, v němž nebyla u firem placena DPH a byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH. Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o několika včetně nynější věci už soud rozhodl v její prospěch, dvě žaloby soud ale odmítl, další bude řešit.

bullshit ( 22. září 2017 14:25 )

Na zloděje z celní správy, na darebáctví a zlodějiny Bureše ale nemají. To je jiná liga, gabreto...

kukuku ( 22. září 2017 13:57 )

Souhlas. Normální obchodník by se snažil nakupovat přímo u primárního dodavatele. Podle soudce měl FÚ při kolotoči stamilionových faktur obcházet bílé koníky a kontrolovat, kde se pasou, jak jim šmakuje a jestli náhodou už nechcípli.

kukuku ( 22. září 2017 13:53 )

ZA KLAUSE TO BYLA KUPÓNOVÁ PRIVATIZACE !

gabreta ( 22. září 2017 12:39 )

Je krásný, jak se pomalu skládá mozaika předvolebního boje zlodějské opozice TROP 0,9 a ODS!! Hledá se konstruuje a vytváří různé aféry!

moiaza ( 22. září 2017 11:44 )

Celý tento Havlistán řídí různé mafie. Proto je to tak, jak to je.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa