Záhadná smrt Jana Masaryka: Otec byl romantik, tvrdí syn domnělého pachatele

Autor: Jakub Kopřiva - 
18. 9. 2017
05:20

Vrahem exministra zahraničí Jana Masaryka (†61) je jeho podřízený Jan Bydžovský (†84). Tvrdí to historička Václava Jandečková, která čerpá z archivů StB. Bydžovský se čtyřikrát přiznal, že politika, který vadil komunistům, vyhodil z okna. Vždy to ale odvolal. Blesk si o stále zamlžném místě české historie promluvil s „pachatelovým“ synem Janem (74).

Rozrušilo vás, že se znovu otevírá případ smrti Jana Masaryka z března 1948?

Nebylo to nic příjemného. Ale já jsem tomu nikdy nevěnoval zvláštní pozornost, protože vím, že otec o tom vyprávěl málo. Řekl k tomu jednu větu, když se vrátil z vyšetřování v roce 1968, kdy se případ otevřel: Tak jsem přeci jenom toho Jana Masaryka nezabil. Tím to skončilo.

Váš otec se k vraždě Jana Masaryka v roce 1950 doznal. Jak to, že za 18 let byl najednou očištěn?

Já si to vysvětluji takhle: Můj otec byl povoláním matematik, velmi důvěřivý člověk. Podle mě, myslel, že doznání mu pomůže dostat se ze spárů StB. Že se ho ujme kriminálka a bude prokázána jeho nevina, kdy byl obviněn ze špionáže i smrti Masaryka. Podle mě to byla hodně naivní představa. Ale tenkrát nikdo nevěděl, co je to totalita. Dědeček Bohumil Bydžovský byl v té době rektorem Karlovy univerzity, takže jestli si myslel, že to rodině pomůže? Byl trochu naivní romantik.

Video Jan Bydžovský o otci, který se doznal k vraždě Masaryka - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Jak se „naivní matematik“ dostal do vysokých diplomatických kruhů?

On byl až nechutně vzdělaný člověk. Vystudoval matematiku, byl výborný klavírista a znalec jazyků. Ve třicátých letech pracoval v Ženevě na mezinárodním úřadu práce. Před válkou se chtěl vrátit, to už ale nešlo. A tak se dostal na falešný pas složitě do Anglie, kde se přihlásil do armády. Prostřednictvím Jana Masaryka se dostal na ministerstvo zahraničí, a protože byl matematik, nastoupil do oddělení šifer, kterému posléze šéfoval, čímž byl vtažen do toho soukolí. Po návratu do vlasti i nadále pracoval na ministerstvu, ale požádal o přeložení do celního oddělení.

Mluvili jste s otcem o smrti Masaryka?

Nemluvili jsme o tom nikdy, ale máme otcovy záznamy. Vedl si pečlivě deník. Myslím si, že kdyby se zúčastnil něčeho tak strašlivého, vypadalo by jeho písmo jinak. Ale nejsem grafolog. V tom deníku v den Masarykovy smrti zapsáno: Všeobecné zděšení. Smrt Jana Masaryka. Asi sebevražda? Takhle to bylo podškrtnuto. Za ministerstvo se zúčastnil pohřbu. Myslím si, že kdyby měl za sebou tak strašlivou událost, tak by musel být velmi chladnokrevný a bezcitný, aby to takto dokázal napsat. A to otec nebyl. Dovolím si říct, že byl naivní, dobrosrdečný, všem důvěřoval a na to také doplatil.

Jak na jeho zatčení reagovala rodina? Mělo to pro ni nějaké dopady?

Dědeček šel za tehdejším náměstkem předsedy vlády Zdeňkem Fierlingerem, který mu řekl: On už se přiznal ke špionáži. Doznání ale nebylo hotovo ještě za dva roky. Když pak dědeček přebíral Řád republiky od Antonína Zápotockého, tak prý poodstoupil a řekl: Pane prezidente, ještě větší radost by mi udělalo, kdybych měl syna doma. To bylo v květnu a na Vánoce už byl otec doma. Nechci říct, že byl prominentním vězněm.

Tehdy vám bylo šest let. Jak jste zprávu o otcově věznění přijal?

Já jsem se to dozvěděl pozdě. Otec byl na brigádě, na žních. A když ho zatkli, tak mi řekli, že je pořád na brigádě. Všichni totiž předpokládali, že se hned vrátí. Otec dokonce ve své poctivosti poskytl vyšetřovatelům veškeré materiály, svoje deníky. Pro mě byl na brigádě rok, dva roky. Byl jsem tehdy ve třetí třídě. Až pak mi řekla sestřenice, že otec měl vždycky něco proti republice a že je zatčený.

Vaše rodina patřila za první republiky k těm prominentním. Znala se s Masarykovými?

Znali se poměrně dlouho. Babička chodila na gymnázium s Alicí Masarykovou. Její bratr Jan měl problémy s matematikou a velký Tomáš Garrigue Masaryk navštívil mého pradědečka a prosil, jestli by jeho syn nemohl Jana doučovat. Dědeček dělal u Masaryka zkoušku z filosofie a pochvaloval si ji, jelikož Masaryk byl zvídavý a zajímalo ho, co nového je v matematice.

Myslíte si, že Jan Masaryk spáchal sebevraždu?

Podle mě někdo Janu Masarykovi k té sebevraždě pomohl. Jeho tělo bylo nalezeno daleko od okna, ne přímo pod ním. Ale je potřeba udělat novou rekonstrukci. Nemyslím si ale, že za tím byly britské tajné služby, jak se také psalo, to je nesmysl.

Doporučujeme
doktormediciny ( 2. ledna 2018 11:43 )

Toto je poplatnost dobe...Snad anglicka vyzvedna sluba mela zajem.. Vice studovat, nehazet fraze

tgbg ( 18. září 2017 08:06 )

Jana Masaryka zavraždili komunističtí vrazi!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa