Pivo na doma vyjde dráž. Plzeňský Prazdroj od října zdraží lahve i plechovky
Plzeňský Prazdroj od 1. října zvýší ceny lahvového a plechovkového piva v průměru o 3,1 procenta. Zdražení se týká všech značek – Pilsner Urquellu, Gambrinusu, Radegastu i Velkopopovického Kozla. Čepovaná piva pro hospody a restaurace nezdraží.
Prazdroj zvýšil ceny naposledy loni v říjnu o 3,2 procenta. Letošní zdražení zdůvodňuje růstem nákladů na výrobu, balení a distribuci. Z poslední doby je to například zdražení hliníku, které se dotýká stále populárnějšího balení do plechovek. Ceny piva pro restaurace, tedy v tancích a sudech, letos Prazdroj nechává beze změn.
Mluvčí Prazdroje: Podpoříme hospody
Informace o zdražení zjistila ČTK z okruhu obchodního řetězce, potvrdila je přitom i mluvčí největšího českého pivovaru Jitka Němečková. Jeho zdražení v minulých letech kopírovala většina českých pivovarů. Nyní však o konkrétním zdražování nehovoří, ale ani ho do budoucna nevylučují.
„Věříme, že tím podpoříme českou pivní kulturu a provozovatele hospod a restaurací, kteří se v posledních měsících museli vyrovnat s významnými změnami kvůli řadě nových regulatorních opatření,“ uvedla mluvčí Němečková. Prazdroj podle ní silně vnímá, nakolik letos na restaurace a hospody dopadají opatření typu EET a zákaz kouření.
Prazdroj loni prodal v ČR a v cizině téměř 11 milionů hektolitrů piva, o necelý milion hektolitrů víc než v roce 2015. Vývoz piva Pilsner Urquell vzrostl meziročně o deset procent na 970 tisíc hektolitrů.
Agentura Bloomberg na konci srpna uvedla, že ceny průmyslových kovů včetně hliníku na londýnské burze rostly již sedmým týdnem za sebou. Je to nejdelší růst od roku 2006, kdy se ceny zvyšovaly devět týdnů za sebou.
Investoři kupují hliník kvůli obavám, že opatření Číny, která mají snížit kapacitu a zpřísnit ekologické kontroly, omezí nabídku. Hliník byl nejdražší od února 2013 a zažil letos nejvyšší růst z šesti průmyslových kovů. Od začátku roku cena hliníku vzrostla o 24 procent.
Další pivovary s cenami (zatím) setrvávají
Jak na říjnové zdražování u Prazdroje zareaguje konkurence? „Vždy přemýšlíme, co uděláme s cenami. Ale pokud je mi známo, teď zdražení oznamovat nebudeme. Nevylučuji, že se to v následujících týdnech nebo měsících nestane, k úpravám dochází průběžně,“ řekl ČTK ředitel marketingu skupiny Pivovary Lobkowicz Group Jan Novák.
Podle mluvčího Budějovického Budvaru Petra Samce má pivovar v majetku státu nezávislou cenovou politiku. „O případných změnách cen vždy nejprve informujeme naše obchodní partnery,“ dodal Samec.
Obdobně reagovaly i Pivovary Staropramen, které u případné změny cen svých produktů chtějí nejdřív informovat obchodní partnery přímou cestou, a nikoli přes média. „Společnost Pivovary Staropramen k případné úpravě cen svých výrobků přistupuje vždy na základě vlastní analýzy nákladů a dalších vstupů, ne na základě cenové politiky konkurence,“ sdělila mluvčí Denisa Mylbachrová.
„Věříme, že tím podpoříme českou pivní kulturu“ uvedla mluvčí Němečková. Prazdroj podle ní silně vnímá, nakolik letos na restaurace a hospody dopadají opatření typu EET a zákaz kouření. Kolik lidí má podle toho jelita na to, aby dřepěli v hospodě a za ty prachy lemtali Plzeň? Ne EET, ale nekuřáckej zákon a ceny, vyhánějí štamgasty z hospod! Tihle draze placení kecalové, jsou úplně mimo realitu běžně vydělávajícího občana! Ať si svoje "šikmooký pivo" chlastají sami. Kvalitních piv je v Čechách dost!!