Český pivní klenot vlastní Japonci: Zisk pivovaru stoupl o třetinu na 14 miliard

Autor: simao, ČTK - 
3. srpna 2017
12:30

Koupili Plzeňský Prazdroj a prosperují. Japonskému pivovaru Asahi Group Holdings, vzrostl v pololetí provozní zisk o 34 procent na 70,7 miliardy jenů. Tedy v přepočtu na 14,1 miliardy korun. Japonci přitom investovali i do dalších pivovarů. Centrálu pro Evropu si však zřídili v Praze, zastřešuje 11 pivovarů z pěti zemí. Prazdroj je pro Japonce z hlediska postavení an trhu nejúspěšnější značkou. 

Společnost současně v dnešním prohlášení zlepšila výhled zisku na celý letošní rok díky koupi pivních značek ve střední a východní Evropě od pivovaru Anheuser-Busch InBev.

Asahi nyní očekává za celý letošní rok zvýšení provozního zisku o 22,2 procenta na 167,3 miliardy JPY. Doposud prognóza firmy počítala se ziskem 146 miliard JPY.

VIDEO: Premiér Sobotka navštívil v Japonsku i společnost Asahi

Video České pivo míří na japonský trh a je to dobře, libuje si Sobotka - Blesk - Jaroslav Šimáček

Dividenda za letošní rok by pak mohla být o devět jenů vyšší, činit by měla 69 JPY na akcii, napsala agentura Reuters. Japonská skupina Asahi převzala Plzeňský Prazdroj letos na konci března.

Největšího výrobce piva v ČR koupila s dalšími čtyřmi evropskými pivovary za skoro 200 miliard korun. Převzetí bylo největší akvizicí japonského výrobce piva v zahraničí. Kromě piva společnost vyrábí i další alkoholických a nealkoholických nápoje a některé druhy potravin.

VIDEO: České pivo má v Japonsku dobrý zvuk, říká šéf CzechInvestu

Video Šéf CzechInvestu: Plzeňský pivovar je pro Japonce klenot, české pivo tu má dobrý zvuk - Blesk - Jaroslav Šimáček

Právě v Praze v budově Myslbek na Příkopě přitom v červenci začala fungovat evropská centrála japonské pivovarské skupiny Asahi Breweries Europe Limited (ABEL).

Spadá pod ní 11 pivovarů z pěti evropských zemí a korejská distribuční a exportní jednotka, uvedla mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková. „Centrála ma nyní přes 50 lidí, kapacita kanceláře 70 lidí by se měla naplnit do podzimu, v současné chvíli probíhají výběrová řízení,“ podotkla Němečková.

Centrálu v Tokiu navštívil i Sobotka

Pod pražské vedení spadají pivovary v Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rumunsku a v České republice.

„Z pohledu postavení na trhu je Prazdroj nejúspěšnější společností ABEL. Co se týká velikosti a objemu prodeje největší společností je Kompania Piwowarska v Polsku s 2800 zaměstnanci,“ dodala Němečková.

Evropská organizace těchto firem je podřízená centrále v Tokiu, kterou anvštívil nedávno Bohuslav Sobotka (ČSSD). Český premiér byl v Japonsku po dlouhých 12 letech.

zdenek43 ( 3. srpna 2017 14:35 )

Dokonáno! Puč v roce 1994 + KABELKOVY PREVRAT 2013 - PUC - se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. +++ k financování nákupu státního majetku sloužily ukradené státní finanční prostředky z kont PZO (Podniků zahraničního obchodu) v zahraničí nebo tajných kont StB v zahraničí (Agrofert komunisty a agenta StB Andreje Babiše nebo Třinecké železárny spolupracovníka StB Tomáše Chreneka). Odhaduje se, že „PZtky“ disponovaly 500 mil. Kčs na kontech v zahraničí ve volně směnitelných měnách. Kolik miliard nakradli estébáci a bylo uloženo v zahraničí asi nikdo nespočítá, zahraniční konta StB jsou v ČR tabu. Proto tolik tajemných firem ze zahraničí v české privatizaci (např. Appian) a tajemných sponzorů politických stran (např. mrtvého Maďara Lajose Bácsiho a na exotickém Mauriciu žijící Radjiv M. Sinha /Milan Šrejbr byl jen výmluva/). +++ rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent původní ceny (např. Toman, Charouz, Kellner, Chrenek aj.). Dalším trikem bylo uzavírání smluv, které stát nemohl plnit, vznikla smluvní pokuta či "škoda", která přesahovala kupní cenu podniku a ten přešel na nového vlastníka zcela zdarma. Takto získal Andrej Babiš několikamiliardový majetek Chemapolu (jediného vlastníka licence na LTO). ..... 95% všech privatizačních fondů (již při svém vzniku, nebo po fúzích s jinými fondy) bylo ovládáno agenty StB (např. představenstvo Har

zdenek43 ( 3. srpna 2017 14:31 )

Koupili Plzeňský Prazdroj..... NO a to muzete p o d e k o v a t ???? - - - prachy ZISKY tecou uplne do jinych kapes NEZ DO TECH C E S K Y CH . . . . . +++ Plzeňský Prazdroj, a. s.....Po revoluci vznikla akciová společnost Plzeňské pivovary a nakonec byla 1. září 1994 zapsána do obchodního rejstříku jako Plzeňský Prazdroj, a. s. V roce 1999 získal kontrolu nad a. s. Plzeňský Prazdroj koncern SABMiller. 30. září 2002 byla dokončena fúze a Prazdroj pod svoji hlavičku sjednotil Pivovar Radegast, a. s. a Pivovar Velké Popovice, a. s.. V současnosti si tato skupina udržuje poloviční podíl na českém pivním trhu. V roce 2006 byla Prazdroji Ministerstvem průmyslu a obchodu schválena sleva na dani ve výši 680 milionů korun.......... +++ Vláda Josefa Tošovského (02.01.1998 - 17.07.1998) +++ Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) +++ Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) +++ Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) +++ Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) FORRRRRRRR - - - - KABELKOVY PREVRAT 2013 - PUC . . . . s o u d r u z i pokracuji . . . +++ Ing. Miloš Zeman - prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu dne 8. března 2013.... +++ Vláda Jiřího Rusnoka (2013 -2014) + Vláda Bohuslava Sobotky (2014 - trvá)........ JOSEF TOŠOVSKÝ – jeho kariéra je typickou kariérou bolševika. Během nejtvrdší normalizace v roce 1973 vstoupil do KSČ, osobní přítel Svatopluka Potáče a dalších nejvyšších komunistických kádrů. Z nejvyšších funkcí ve Státní bance Československé (mj. post zástupce předsedy SBČS) jmenován v roce 1988 ředitelem Živnostenské banky v Londýně. V prosinci 1989 konsensem komunistů a Havla jmenován předsedou tehdejší SBČS, ve funkci až do rozpadu federace, od ledna 1993 až do 1997 guvernérem ČNB. Na přelomu let 1997/1998 krátce předsedou vlády ČR, poté až do roku 2000 znovu guvernér ČNB. Tošovský představuje klíčovou postavu, která z titulu své funkce kryla nerušené pumpování bank.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud