Místo maséra vrah: Lenka byla po útoku v Egyptě schopná převozu, proč neletěla domů?

Autor: Jakub Veinlich - 
31. srpna 2017
05:15

Účetní Lenka, která zemřela po útoku Egypťana v Hurghadě, byla hned po jeho běsnění schopná převozu do České republiky. V obsáhlém rozhovoru pro Blesk.cz to řekla česká velvyslankyně v Káhiře Veronika Kuchyňová – Šmigolová. Prozradila také, jak muž na pláži šílel s nožem v ruce, a hájí i to, proč nezrušila v době, kdy byla Lenka v nemocnici, svou dovolenou, kterou trávila v Česku. 

„Předávali jsme vždy informace, které jsme měli k dispozici. Ta prvotní informace o ráně na noze pocházela od egyptských orgánů, v oblasti Hurghady ještě ve chvíli, kdy my jsme u ní nebyli,“ vysvětluje pro Blesk.cz Kuchyňová důvody, proč se v Česku objevily těsně po útoku 14. července informace o drobných zraněních, která měla mít Lenka jen na noze.

Hned po útoku jel za pobodanou Češkou do Hurghady podle velvyslankyně český diplomat, který začal informace zjišťovat přímo v nemocnici. „Již velmi brzy jsme se od lékařů dozvěděli, že má rány v oblasti zad, ale stále platilo, že ty rány jsou lehčí, nebo středně těžké povahy,“ říká k prvním momentům po incidentu velvyslankyně.

V nemocnici prý byly na samém začátku zmatky a to i přesto, že Egypt v dané situaci spolupracoval, jak mohl.

„Ta nemocnice v Hurghadě je poměrně malá – měli tam několik pobodaných žen, čili ty informace, jak o národnosti, tak o typu zranění byly trochu zmatené, ale v podstatě od toho druhého dne, kdy byly převezeny do Káhiry, tak ta spolupráce s lékaři byla velmi dobrá,“ říká zpětně diplomatka.

Lékaři se nakonec rozhodli, že přepraví českou turistku do špičkové nemocnice v Káhiře, kde provádějí i transplantace. Velvyslankyně ale také připustila, že Lenka nebyla v tak vážném stavu, aby nemohla být přepravena rovnou do České republiky.

„To rozhodování, jestli bude přepravena do České republiky nebo nikoli, to nebylo úplně na nás. To není věcí ambasády, to bylo věcí mezi jejími lékaři, zdravotní pojišťovnou a na dohodě s rodinou. Nám připadalo vcelku rozumné, že pokud se její zdravotní stav zlepšuje, aby zůstala ještě několik dní v té egyptské nemocnici a pak přeletěla zpět (do ČR – poznámka redakce),“ řekla Blesk.cz Kuchyňová.

Rodina byla celou dobu v nemocnici s Lenkou, a tak prý nebyly žádné obavy o to, jak je léčena a jak je s ní v nemocnici zacházeno.

„Domnívám se, že ten její zdravotní stav nebyl takový, že by nebyla schopna převozu v tu chvíli. Nicméně, jak říkám, ona byla v péči lékařů, měla svou zdravotní pojišťovnu a byli s ní její rodinní příslušníci a v tu chvíli všem připadalo nejlepší, když to léčení jejích zranění proběhne v Egyptě,“ hodnotí situaci s odstupem Kuchyňová.

Lékaři v Česku dostávali zprávy 

Zhruba po týdnu se ale Lenky zdravotní stav rapidně zhoršil. Jen pár hodin po té, co z Egypta odletěla její matka, která věřila, že se se svou dcerou brzy potká doma. Po celou dobu prý lékaři posílali každý den zdravotní zprávy Lenčině zdravotní pojišťovně, čeští lékaři proto měli informace jen zprostředkovaně.

„V tu chvíli to nevypadalo, že něco podobného je potřebné,“ odpověděla velvyslankyně na dotaz Blesk.cz, jestli nebylo na místě, aby byl u pacientky od samého počátku český lékař.

Velvyslankyně na dovolené

Toho nakonec české ministerstvo zdravotnictví vyslalo vládním speciálem až ve chvíli, kdy u Lenky propukla infekce. Tou dobou už nebyla v Káhiře ani česká velvyslankyně. Uprostřed Lenčina léčení odletěla do České republiky na dovolenou. Chvíli se prý ale uvažovalo, jestli by se s českými lékaři neměla vládním speciálem vrátit zpět. Nakonec zůstala v ČR.

„Já jsem odjížděla na dovolenou během toho víkendu, kdy to vypadalo, že po víkendu naše občanka odjede zpět do České republiky a vše bude v pořádku. Po té, když se ten její zdravotní stav tak rychle zhoršil, tak jsme i přemýšleli o tom, jestli se tam mám s tím speciálem lékařským zase vrátit, ale v tu chvíli tam žádná role pro velvyslance nebyla. Tam bych byla jen osoba navíc, která se tam někde motá,“ popisuje své rozhodování po několika týdnech česká diplomatka.

V tu chvíli ji tedy zastoupili její kolegové z ambasády. „Ve chvíli, kdy jsem odjížděla, tak nebyl žádný důvod tu dovolenou odkládat,“ říká dnes velvyslankyně.

Čeští lékaři v Egyptě už jen zjistili, že Lence není z klinické smrti pomoci. Kvůli náhlé infekci Lence selhávaly orgány. „Naši lékaři, kteří tam přiletěli tím speciálem, říkají, že toto je něco, co se po zranění v nemocnici může stát, a nezjistili primárně nějaké zanedbání lékařské péče ze strany egyptských lékařů,“ popisuje.

Smrt kvůli infekci

Lenka zemřela v Káhirské nemocnici třináct dní po útoku – 27. července. I když to Egypt oficiální odmítá, česká diplomacie mluví o řádění instalatéra Abdela Rahmana Shabana Abokoraha na plážích v Hurghadě s nožem v ruce jako o teroristickém útoku.

„Nezemřela přímo na následky těch ran – jako vykrvácení, nebo poškození nějakých orgánů, ale zemřela na druhotný šok, nebo tedy reakci – infekci, která s tím sice souvisela, nicméně nebyla přímým důsledkem,“ tvrdí diplomatka.

Ještě než Lenka zemřela, stihli ji prý vyslechnout egyptští vyšetřovatelé. Česká republika při vyšetřování okolností celého útoku spolupracuje s německou policií, která vyšetřuje smrt dvou žen při tom samém útoku. Lenku už ale Němci vyslechnout nestihli. Sama si toho prý z útoku moc nepamatovala.

Lenka si útok nepamatovala

„Ona si pamatovala akorát, že se nad ní skláněl nějaký muž a pak si pamatovala až tu nemocnici,“ řekla Blesk.cz Šmigolová s tím, že s německou policií mluvil Lenčin partner, který s ní a s jejím synem byl v Egyptě na dovolené a v době útoku ležel podle velvyslankyně nedaleko své partnerky.

„Popisoval to v zásadě podobně, že se nad ní někdo skláněl, ale v tu chvíli měl pocit, že je to nějaký prodavač, nebo masér, kteří po té pláži chodí a nabízejí služby. Až ve chvíli, kdy ona vykřikla, tak si uvědomil, že se jedná o něco jiného a začal za ním běžet. Když si ale všiml, že ona krvácí, tak ho nechal a vrátil se k ní,“ popisuje velvyslankyně, co si prožívala Lenka se svým partnerem během útoku.

Vyšetřování bude podle velvyslankyně Šmigolové trvat zřejmě ještě několik měsíců. Diplomatka se s rodinou po tragické smrti Lenky neviděla, poslala jí prý ale kondolenci. V letošní sezóně zemřeli v Egyptě kromě Lenky čtyři Češi. V důsledku teroristického útoku ale jen Lenka. „Ostatní většinou v důsledku zástavy srdce, cévní příhody, nebo utonutí,“ uzavřela rozhovor pro Blesk.cz česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová.

 

morskydracek ( 3. února 2018 15:03 )

 Chce to se ptát pojišťony proč ji nepřevezli domú hned.V tom bude ten hlavní problém.

villon ( 31. srpna 2017 20:26 )

Co to melete, jak selhali jsme všichni? Mluvte za sebe. Tyhle rádoby pateticky kecy si nechte vod cesty. Borkyně jela o své vůli na dovču do rizikové oblasti a tam ji odbachnul věrný vyznavač islámu. Víc v tom není. Nikdo z Čechů jí nebyl ničím povinován.

sasula ( 31. srpna 2017 18:56 )

Paní Lenky je mi opravdu velice líto, její smrt se mně hluboce dotkla. Její příběh jsem sledovala od počátku. Podle mého názoru, jediný kdo neselhal byla ona, protože se dokázala útočníkovi ubránit, ale ostatní ano, selhali jsme všichni, protože jsme jí nedokázali účinně pomoct, přestože měla velkou šanci přežít a uzdravit se, stačilo jen nezmatkovat a převézt jí co nejrychleji domů, protože už jen to, že byla v ČR a v české nemocnici by jí hodně pomohlo a mohla být dál mezi námi. Moc mně mrzí, to takhle dopadlo, bohužel teď už s tím nic neuděláme. Jen bych chtěla ještě dodatečně vyjádřit upřímnou soustrast její rodině a hlavně jejímu synovi, protože máma je máma, bez její lásky a síly to není jednoduché.

zednik ( 31. srpna 2017 13:00 )

Nejdříve měla drobné zranění, pak lehčí zranění v oblasti zad, pak protože ve špitále bylo několikm pobodaných žen , byly zmatky kolem národnosti. Nikdo nic nezanedbal, pokud snad ano, není zodpověný, to či ono bylo v gestci jiného.... Jediná matka tak letěla okamžitě, jen nechápu, jak může kontrolovat péči eg. lékařů.Snad jen jestli měla převazy, jídlo a čisté prostěradlo. Takže rozhodly první hodiny, a infekce za několik dní propukla a skončila smrtí. Čili nezemřela v důsledku bodných ran. No to je tedy závěr!

1pravda1 ( 31. srpna 2017 11:39 )

NEUVĚŘITELNÉ SELHÁNÍ ZAORÁLKA A MV!!! VĚDĚLI, JAK SPOLUPRACUJÍ EGYPŠTÍ LÉKAŘI A PATOLOGOVÉ, už z případu Kramný, hrůza! POKUD BYLA SCHOPNA PŘEVOZU, MĚLI JI PŘEVÉZT! PRO MUSLIMY JE ATEISTKA ODPAD, TO PŘECE VÍME!!! V ČR by ji ihned, jako u všech pobodaných, zraněných, kde dochází k proniknutí nesterilního nože do těla dávají antibiotika preventivně!!! Žádný český lékař ji neviděl, zprávy měli jen z toho, co jim naplácali celý týden egypští lékaři! A ti měli zájem jí tam nechat co nejdéle - také známé, prachy jsou prachy a pojišťovny platí hodně, a dokonce tam nebyl ani lékař pojišťovny zjistit skutečný stav a za co vlastně platí! Totální selhání české strany u oběti teroristického útoku!

Zobrazit celou diskusi