Zmizí zvířata z cirkusů? Šelmy trpí při trénincích i drezurách, tvrdí aktivisté

Autor: Zuzana Zelenková - 
15. 8. 2017
05:31

Politici na Slovensku rozhodli o tom, že v cirkusech nebudou divoká zvířata. Lvy ani tygry tu diváci neuvidí při oblíbených drezurách už od ledna. A podobná situace by mohla nastat i v Česku. Proti využívání těchto zvířat dlouhodobě bojuje organizace Svoboda zvířat, zatím peticí, zvažuje ale i start větší kampaně – podobně jako při úspěšném tažení proti kožešinovým farmám. Také v tomto případě by se musel změnit zákon. Provozovatelé cirkusů namítají, že bez divokých zvířat ztratí pro návštěvníky na atraktivitě.

Novela veterinárního zákona začne na Slovensku účinkovat od ledna 2018. „Je to komplikace pro cirkusy. Zatím nemám podrobnosti o tom, jak to tam budou řešit. Řeklo se, že je zakážou, ale už neřekli, co s těmi zvířaty budou dělat. V některých zemích to fungovalo tak, že se zakázala drezura u nově narozených a stávající měli na dožití,“ řekl pro Blesk.cz předseda Asociace českých cirkusů Jiří Výška. Kroky proti cirkusům nejsou vyloučené ale ani v Česku.

Organizace Svoboda zvířat zatím veřejnosti nabízí petici, která se zaměřuje právě na boj proti divokým zvířatům v cirkusech. Do pár týdnů bude jasné, jestli se vrhne i do další kampaně. Před nedávnem totiž v parlamentu úspěšně prosadili zákaz kožešinových farem.

Někteří lidé si ale už teď ťukají na čelo. „Myslím, že je zákaz nesmysl, rodiče mne do cirkusu brali, a pamatuji, že se mi to líbilo,“ řekla Blesk.cz Zdenka M. (35), matka dvou dětí.

Pro úplný zákaz není ani Jan K. (26), podle něj by postačilo tvrdší hlídání provozovatelů. „Úplně bych je nezakazoval, ale rozhodně bych požadoval lepší životní podmínky a zacházení. To by se mělo patřičně hlídat a postihovat,“ míní.

Roman G. (32) se rovnou ptá, jestli zrušíme také zoologické zahrady. „Neznám podmínky, ve kterých zvířata žijí, ale to by měl pohlídat příslušný orgán. Takhle by mohli zakázat zvířata v cirkusech, potom se zruší zoologické zahrady a nakonec bude člověk za vyvrhela, protože má doma čivavu. Nechápu ty argumenty. Spousta lidí trpí například v práci a nikde se nepodepisují petice,“ zlobí se.

Medvěd se učí tančit na žhavém plechu

Podle ochránců jsou zvířata držena v málo vyhovujících podmínkách, a to se podepisuje na jejich zdraví. Jedním z problémů je například jejich stereotypní chování. Problém vidí i v drezuře jednotlivých druhů. Existují podle nich videa, na kterých je zachyceno špatné zacházení při výcviku. Zmíněné záznamy však nejsou z Česka.

„Jsou videa z jiných zemí, kde se ukazuje, jak probíhají tréninky na vystoupení a já si myslím, že moc jiných způsobů tréninku není,“ uvedla pro Blesk.cz Simona Netočná, která má v organizaci problematiku na starosti.

Netočná například popsala, jak se v cizině učí medvěd tancovat: „Rozpálí se mu pod tlapami horký plech, u toho se zvíře bije, aby tancovalo. Drezura nějak byla daná, určitě se vyvíjíme, ale nepředpokládám, že pokud se medvěd učil tancovat na horkém plechu, tak je to dneska jinak. Vždy tam musí fungovat donucovací metoda.“

Podle Výšky ale zahraniční videa nemají váhu. „Je to nerelevantní. Ty záběry většinou pochází ze zámoří, kde se drezura dělá jinak. I tady se to uzpůsobilo a přeměnilo na trenérství, přestali se na vystoupeních používat ohně,“ ohradil se.

„Ano, neumíme jim udělat podmínky, jaké by měla ve své domovině. Ale jde o zvířata, která odchovaly samotné cirkusy, je to třetí, čtvrtá generace, jedná se tedy o zvířata, která by sama ani v domovině nepřežila, nejsou na to vybavena,“ dodal Výška.

Cirkusy ano, ale bez zvířat?

Boj proti cirkusům se podle Výšky vrátil po čtyřech letech. První vlna přišla už v roce 2013. Je prý možné, že zvířata z cirkusů zmizí úplně, shodují se Výška i Netočná. „Osobně pevně věřím v to, že kampaň bude pokračovat do toho finále, kdy budou zvířata úplně zakázána k tomuto používání,“ okomentovala toto možnost pro Blesk.cz Netočná.

Na Slovensku byl postup v případě zákazu snazší, navrhli ho sami poslanci. Pro to, aby došlo k plošnému zákazu, je potřeba změnit legislativu. „Vnímáme to jako pozitivní krok, jde o vývoj v celé Evropě. Byli bychom rádi, kdyby to došlo i sem. Připadá mi zajímavé, že to na Slovensku navrhlo přímo ministerstvo zemědělství, což si u nás nedokážu představit, dodal pro Blesk.cz Marek Voršilka z organizace Obraz. V minulosti přišel už zákaz vystupování primátů nebo žiraf.

České ministerstvo zemědělství možnost změny pravidel pro cirkusy do budoucna nevyloučilo, v nejbližší době ale jejich úpravu nechystá. „K dnešnímu dni nemáme k dané věci žádný podnět, změna legislativy se v současné době nepřipravuje,“ uvedla pro Blesk.cz tisková mluvčí Markéta Ježková.

V Česku chov a drezuru v cirkusech reguluje zákon na ochranu zvířat proti týrání. Podle něj je zakázáno například provozovat pojízdné zvěřince, exotaria, terária a akvária, ve kterých jsou volně žijící druhy převážně umístěny v prostoru dopravního prostředku. Dále zakazuje provedení triků a výkonu u některých druhů (například zmíněné žirafy nebo primáti) nejen v cirkusech, ale i u filmu nebo v televizním programu. 

Asociace českých cirkusů dělala dva roky anketu, ze které vyplývá, že by cirkusy bez zvířat byly pro návštěvníky méně atraktivní. Myslí si to dvě třetiny dotázaných. Jak by mohl vypadat jiný model cirkusů? „Existuje například skandinávský model, tam fungují domácí zvířata – kozy, koně, občas lama. Mohlo by se stát to, anebo se stane, že se vymýtí úplně zvířata z cirkusu a pak přežije jen nový cirkus,“ dodal Výška. Ostatně takové už existují. Můžeme je potkat na festivalu Letní Letná anebo v divadle Jatka78.

Doporučujeme
kika237 ( 15. srpna 2017 16:16 )

Přesně,to se mohu podívat na jednání naší sněmovny...

kika237 ( 15. srpna 2017 16:12 )

Fajn,když cirkus,tak cirkus.A po hodině výměna....To bych se šla i podívat.A věřte mi,že by hned bylo na světě míň lidí,což by bylo i prospěšné,nééé.Lidí je hodně a to není žádoucííí.

vosavopruz ( 15. srpna 2017 13:41 )

co to plácáš?Lvi,medvědi a další zvířata patřej do přírody a ne aby je cirkusáci buzerovali a nechávali v klecích.To je hrozný co lidi udělaj pro peníze.

jajas ( 15. srpna 2017 12:27 )

jajas ( 15. srpna 2017 12:23 )

Jsem pro, aby v cirkuse nebyla zvířata. Nevím, proč by měla dělat pro ně nepřirozené věci. To přece nemůže nikoho bavit. To jako máme obdivovat, že v kleci se lvy machruje nějaký cirkusák a ukazuje, jak je má ochočené? A přitom nemá! Proč by je měl ochočovat? Jsou to lvi! A stejně tak medvědi, sloni, ale také psi, kozy, vepři atd. Pořád jen musí dělat to, co člověk chce. Po dobrém nebo po zlém. To pro mně není zábava a ani umění. Ať si tam narvou akrobaty a klauny, ti se tam hodí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa