Otřesné záběry zabíjení lišek a norků hnuly i s Babišem. Farmy bude řešit

Autor: simao - 
29. 3. 2017
15:29

Lišky a norci v těsných, drátěných klecích, často zranění, zmrzačení. Poté děsivá smrt elektrickým proudem nebo plynem v pojízdné komoře. Ochránci zvířat zveřejnili otřesné záběry z českých kožešinových farem a uspořádali Výzvu Babišovi. Tedy šéfovi ANO, aby i jeho hnutí podpořilo kompletně zákaz kožešinových farem, o kterém se chystají jednat poslanci. Podle ochránců totiž ANO zuby nehty bojuje za zachování farem.

Andrej Babiš na svém Facebooku uvedl, že ho oslovil Marek Voršilka z iniciativy OBRAZ – Obránci zvířat. „Spustili kampaň Výzva Babišovi a chtějí v Česku zakázat kožešinové farmy, kde desítky tisíc lišek a norků živoří v drátěných klecích a jsou odsouzeni k smrti plynem nebo elektrickým proudem. Souhlasím s nimi. Setkáme se a budeme jednat,“ slíbil Babiš.

Video Ochránci zvířat spustili Výzvu Babišovi: Aby ANO podpořilo konec kožešinových farem. - OBRAZ Obránci zvířat - obrancizvirat.cz

„Barbarství,“ bouří ochránci zvířat

Zmiňovaní ochránci zvířat mezitím na svých stránkách zveřejnili i děsivá videa z českých kožešinových farem.

„Zveřejněné záběry bortí veškeré iluze o vysokých standardech na českých kožešinových farmách a ukazují, že jejich pravou tváří je naprostá neúcta ke zvířeti. K životu, cítění a umírání zvířete se tu přistupuje jako k pouhému procesu výroby módních produktů. Je to barbarství, které nemá v 21. století co dělat,“ postěžoval si předseda neziskovky OBRAZ Voršilka. 

Na záběrech jsou norci, kteří se dusí v dřevěné plynové komoře zapřažené za malým traktorem, či lišky a další zvířata chovaná v těsných klecích, často s drátěnými oky. Ochránci zvířat přitom požadují úplný zákaz kožešinových farem, kterých je v Česku devět. 

Video Smrt norků v plynové komoře: Záběry zveřejnil OBRAZ Ochránci zvářat. - OBRAZ Obránci zvířat - obrancizvirat.cz

Proč oslovili Babiše?

Ochránci zvířat, kteří rozjeli i kampaň proti psím množírnám, přitom vysvětlují, proč se obrátili právě na Babiše. „Poslanci hnutí ANO zuby nehty bojují za zachování kožešinových farem,“ tvrdí. Proto rozjeli veřejnou kampaň a spojili ji se zveřejněním trýznivých záběrů. Voršilka prý věří, že se Babiš postaví k problémům čelem.

Babiš chce celou záležitost řešit i na poslaneckém klubu ANO, kterému velí Jaroslav Faltýnek. „Bude se hledat kompromis i pro chovatele,“ upozorňuje Babiš.

Video Záběry zvířat držených v klecích na českých kožešinových farmách - OBRAZ Obránci zvířat - obrancizvirat.cz

„Důležité je, aby zákaz podpořil celý klub ANO, a to v přijatelné verzi bez jakýchkoli trvalých výjimek. Andrej Babiš slíbil jednat a my musíme dohlédnout na to, že výsledkem bude opravdu úplný zákaz kožešinových farem,“ apelují přitom ochránci. 

Kritizují však to, že poslanci ANO údajně chtějí kompromis v podobě zachování farem s certifikátem WelFur, což označují za „profesionální kamufláž financovanou samotnými chovateli“, aby se kožešinové farmy zachovaly bez podstatných změn.

Proti zákazu kožešinových farem se v minulosti postavil např Babišův poslanec Josef Kott. „V diskusi s majiteli farem jsem nenabyl dojmu, že zvířata jsou chována v děsných podmínkách,“ cituje ho deník Právo.

Soudní znalec: Zvíře má zemřít během několika vteřin

Záběry hnuly i s šéfem Základní organizace chovu kožešinových zvířat Davidem Vojtíškem. Apeluje na státní, aby byli viníci týrající zvířata byli potrestáni. Připomíná, že chovatelé kožešinových zvířat procházejí školením způsobilosti k usmrcování kožešinových zvířat v kurzu na Mendelově univerzitě v Brně. Lišky se usmrcují elektrickým proudem a norci ve vysoké koncentraci oxidu uhelnatého nebo oxidu uhličitého.

„Ve zveřejněném videu je bohužel evidentní, že při usmrcení lišky došlo k porušení přesně daných předpisů a Státní veterinární správa toto musí, stejně jako ostatní případy týrání zvířat, po oznámení, vyšetřit. Usmrcování norků pročištěným plynem ve vysoké koncentraci povolují předpisy tak, aby během několika vteřin nastalo bezvědomí a následná smrt,“ dodal soudní znalec v oboru zemědělství Jiří Dousek. Vojtíšek se proto brání paušalizaci nesprávného zabíjení zvířat ve svém oboru.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

adref ( 29. března 2017 16:00 )

Meli by do kotce zavrit i Kotta,kdyz se mu to zda tak mirumilovne!!

zdenek43 ( 29. března 2017 15:47 )

Partnerka ministra financí Andreje Babiše (62) si potrpí na opravdový luxus oligarchů. Jak už jsme psali, paní Monika Babišová (42) miluje luxusní značku FENDI, její zaměstnance a hlavně módu. Miluje tohle místo tak moc, že zde slavila i Mezinárodní den žen. Pro Moniku je ale už malý dvoupatrový butik v Pařížské ulici málo, a tak se vydala přímo do světové módní Mekky značky FENDI, Říma. A právě tam spatřila jeden módní skvost přímo z přehlídkového mola, kožich Fendi Floral Intarsia Mink. Norkový kožich s našitými norkovými květinami různých barev Andreje nestál zrovna málo. Tento kožich, který se vyrobil jen v minimálním počtu kusů, stál 38 000 dolarů. V butiku cenu zaokrouhlili na rovný jeden milion korun! “Jsem tak šťastná, holky, VIVA Roma!” pochlubila se Monika svým kamarádkám skrz fotku v onom předraženém kabátku.

zdenek43 ( 29. března 2017 15:45 )

jo,jooooo - volby - volby - volby ....... skoda , ze nejsou volby kazdy rok ........ to by se politici u h n a l i .... ++takze po uplatcich pro zvysovani mzdy - samo, ze jen a jen ve stani sprave ......... takze ted se soudruh - StBak jako pusti do boje za zachranu lisek-norku......... no vidite, ja myslel, ze to byl hlavni o b l b o v a k na konci 20.stoleti ....a ejhle ono je rok 2017...... jin -- Světový den bez kožešin Světový den bez kožešin (Fur Free Friday) je přejat z USA, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání. Tento den vyráží většina Američanů na předvánoční nákupy. První nenásilná protikožešinová akce proběhla již v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu. Postupně se však nápad ujal po celém světě. V tento den proběhnou demonstrace proti kožešinovému průmyslu téměř na všech světových kontinentech......

eda22 ( 29. března 2017 15:37 )

Vida, zrovna Monice koupil norkový kožich za milion a hned zase musí kvůli politickým bodům otočit. Ti jeho PRisti ho zničí Tak hlavně aby se při lízání smetany nezapomnělo, že návrh na zákaz farem podali poslanci napříč spektrem a těch z ANO je mezi nimi nejmíň.

Zobrazit celou diskusi
Další videa