Másla, jogurty, sýry: Nenaběhněte si při koupi mléčných výrobků. Jak je vybírat?

 • Autor: ula - 
  28. 7. 2017
  05:55

  Máte rádi sýry, jogurty, zákysy a další mléčné výrobky? V obchodech jich najdete nepřeberné množství. Samozřejmě se od sebe liší kvalitou i složením. Na co se zaměřit při výběru, abyste si vybrali skutečný mléčný výrobek a ne náhražku?

 • 1.Ve složení výrobku se zaměřte na pořadí

  Pořadí jednotlivých složek ve složení je seřazeno podle podílu. Na prvním místě je tedy zmíněna ingredience, která je v produktu zastoupena nejvíce – v případě mléčných výrobků by to mělo být mléko.

  Ve složení výrobku se zaměřte na pořadí.Ve složení výrobku se zaměřte na pořadí. | Shutterstock.com

 • 2.Méně je někdy více

  Kromě pořadí jednotlivých složek sledujte, jak moc je složení obsáhlé. Bohatě stačí, je-li třeba ve složení u jogurtu napsáno jen mléko, sušené mléko a jogurtová kultura. Další přísady typu modifikovaný škrob, pektin či regulátor kyselosti citronan sodný nejsou potřeba.

  Méně je někdy více.Méně je někdy více. | Profimedia

 • 3.Jednotlivé kategorie mléčných výrobků – čeho si všímat na etiketě?

  • Mléko – obsah tuku – ideálně polotučná varianta (cca 1,5 % tuku)
  • Sýry – množství tuku (během diety preferujte nízkotučné varianty) a obsah sodíku – soli (množství sodíku v sýrech je 45–140 mg na 100 g – čím méně, tím lépe)
  • Jogurty – množství tuku (optimálně polotučná varianta – 2–3 % tuku) a přítomnost zahušťovadel (pektiny, kukuřičný škrob, želatina apod.), u ovocných variant množství sacharidů (ideálně do 10 g na 100 g)

   

  Pozor, většina sýrů je pro děti moc slaná. Podívejte se na video:

  Video Pozor, většina sýrů je pro děti moc slaná. - Adam Balažovič/bpž

   

 • 4.Odlišujte od mléčných výrobků rostlinné alternativy

  V poslední době se objevují rostlinné alternativy k mléčným výrobkům. Nějaká mléčná složka je nahrazena jinou. Např. se jedná o záměnu mléčného tuku tukem rostlinným, což výrobek zlevňuje. Tyto produkty se mohou vyrábět i prodávat, ale nesmějí se označovat jako mléčné výrobky, nemohou se nazývat sýrem ani máslem. Např. „máslíčko“ a máslo není to samé.

  Není máslo jako máslo.Není máslo jako máslo. | Foto: Petr Novotný, Daniel Černovský

 • 5.Není barvivo jako barvivo

  Až budete číst složení, všimněte si, že existují i barviva přírodní. To není nic jiného než výtažek z rostlin, ovoce a zeleniny. To samé platí i v případě aromat. Pak pro vás nemůže být těžké uhodnout, co je lepší – přírodní vanilkové aroma, nebo vanilin či ethylvanilin?

  Pozor na barvivaPozor na barviva | Shutterstock

 • 6.„Jahodový“ není to samé co „s příchutí jahody“

  Jestliže se výrobek nazývá např. „jahodový/jahoda“, musí opravdu obsahovat jahody. Nicméně výrobky s jahodovou příchutí jsou z obliga – slovo „příchuť“ zde totiž hraje velkou roli. Díky tomu jogurt s jahodovou příchutí v sobě mít jahody vůbec nemusí.


  Jak vzniká jogurt? Podívejte se:

  Video Jak vzniká jogurt? - Andrea Ulagová, Petr Soukup

 • 7....navíc není „jahodový“ jako „jahodový“

  Slovo „jahodový“ sice znamená, že výrobek obsahuje jahody, ale neříká nic o jejich množství. To zjistíte až tehdy, vynásobíte-li podíl ovocné složky podílem jahod ve složce ovocné.

   

  Příklad: Jogurt má 5% podíl ovocné složky se 40 % podílem jahod.

   

  Řešení: 0,05 × 0,4 = 0,02 × 100 = 2 %.

  ...navíc není „jahodový“ jako „jahodový“....navíc není „jahodový“ jako „jahodový“. | archiv Blesku

   

 • 8.Sledujte i původ výrobku

  Všechny výrobky živočišného původu musí být opatřeny oválnou veterinární značkou zdravotní nezávadnosti. Odkud vámi vybraný výrobek pochází, zjistíte sledováním tzv. „oválku“ na obale, jenž v sobě nese označení země posledního zpracování/původu výrobku (např. CZ patří České republice).

  Sledujte i původ výrobku.Sledujte i původ výrobku. | David Háva

 • 9.Naučte se vypočítat obsah tuku v sýrech

  Podle platné legislativy je nutné u sýrů uvádět obsah sušiny a tuku (v %). Tuk se uvádí buď jako absolutní, popř. častěji jako tuk v sušině (t. v suš.).

  Příklad: Eidamský sýr 30 % tuku v sušině. V deklaraci je uvedeno:

  Sušina …………….54 % (suš.)

  Tuk v sušině …… 30 % (t. v suš.)

  Řešení: % t.

  Naučte se vypočítat obsah tuku v sýrech.Naučte se vypočítat obsah tuku v sýrech. | Dan Černovský, Robert Klejch

   

 • 10.Napoví i značky kvality

  Na obalech některých nejen mléčných výrobků se objevují různá loga se značkou kvality. Nejznámějšími značkami jsou Klasa a Regionální potravina. Aby výrobek získal toto označení, musí splňovat náročná kritéria na svou kvalitu. Značka Klasa je prestižním oceněním, které si zaslouží ty nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky. Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt i suroviny použité při jeho výrobě pochází z domácí produkce. O značkách se dočtete více na portálu Akademiekvality.cz.

   

  Jak na výrobu domácího másla:

  Video Výroba domácího másla je snazší, než si myslíte. - Brigita Zemen

   

   

jote ( 28. července 2017 11:05 )

/Nenaběhněte si při koupi mléčných výrobků/ proč si mám dávat pozor na to co koupím, máme tu přece plno institucí, co ze zákona hlídají kvalitu zboží za nás

prycsnima ( 28. července 2017 09:45 )

 Vanilka je jenom Bourbonská.Všechno ostatní je Etylvanilin z ropy a smrdí.

hafblaf ( 28. července 2017 09:18 )

Nemusíme jíst komunistický jedovatý odpad, ale jíme nejmenovaný jedovatý odpad. Neustále si musíme dávat pozor na rozpor mezi názvem výrobků a jeho skutečným obsahem obsahem. Jedna hajzlíkovina vystřídala druhou.

tgbg ( 28. července 2017 08:28 )

Mléko – obsah tuku – ideálně polotučná varianta (cca 1,5 % tuku). Nějak ideálně málo tuku. Ne? Hlavní je, že už nemusíme jíst komunistický jedovatý odpad!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud