Jurečka povolil plošný lov divočáků a nakázal zabijačku na Zlínsku

Autor: ČTK, všm - 
13. července 2017
14:10

Stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR. V nárazové oblasti kolem Zlínska se budou moci používat zatím zakázané techniky lovu. V okrese Zlín, kde se vyskytl africký mor prasat, se divoká prasata nadále nesmí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné, za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby. Na tiskové konferenci ve Zlíně to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V oblasti vznikne zároveň farmářům povinnost porazit do konce července prasata.

Myslivci v celé republice budou moci lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví. V oblasti kolem místa výskytu onemocnění bude možné lovit divočáky se zaměřovači umožňujícími noční vidění nebo za pomoci umělého osvětlení.

Toto území je ohraničené dálnicí D1 od Brna směr Ostrava do Vyškova, dále pak do Olomouce po D46, z Olomouce do Lipníku nad Bečvou po D35, poté přes Ostravu a Bohumín po hranici s Polskem po D1, dále po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna. „Navíc v této oblasti přidáváme 1000 korun zástřelného jako určitou motivaci a kompenzaci těch nákladů, které jsou s tím spojené,“ řekl Jurečka.

Lovci budou moct prasata střílet i na pozemcích, kde se sklízí zemědělské plodiny a v odchytových zařízeních. Z každého prasete budou muset odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat.

V oblasti zamořeného okresu Zlín se dosavadní veterinární opatření zatím nemění. Zástupci ministerstva zemědělství, veterinářů, myslivců a zemědělců dnes na Zlínsku podle Jurečky diskutovali možnosti, za jakých by v příštích dnech byl možný odlov divokých prasat také na Zlínsku.

„Samozřejmě začne probíhat sklizeň a my máme zájem na tom, abychom našli dohodu se zemědělci, jak v době sklizně postupovat efektivně. Například zvažujeme to, že některé pozemky některých plodin bychom neurčili ke sklizni, aby se tam ta černá zvěř mohla stáhnout a aby tam následně mohl proběhnout efektivní odlov,“ řekl Jurečka.

Nesmí se šířit nákaza

Případný odstřel má být podle něj zajištěn ve spolupráci se Státní veterinární správou a Asanačním ústavem tak, aby byla zastřelená zvířata rychle zlikvidována a nešířila se nákaza.

Boj proti nemoci se dotkne i místních zemědělců. Prasata určená na domácí porážku v okrese Zlín se budou muset totiž do konce července porazit, pokud chovatelé nedodrží zásady bezpečnosti chovu, aby nemohl být kontaminován africkým morem. Vyplývá to z textu opatření, které dnes Státní veterinární správa zveřejnila na webu. Maso z poražených prasat se bude moci zkonzumovat v domácnosti chovatele.

Mezi nařízené povinnosti patří vyloučení kontaktu s divokými prasaty, chov v ustájovacím místě bez výběhu a nezkrmování zelené píce. Chovatelé také nesmějí prasatům podestýlat slámou a k ošetření prasete musí používat zvláštní pracovní oděv a obuv. Za nedodržení podmínek hrozí pokuta 50 000 korun pro fyzickou osobu a až dva miliony korun pro podnikatele a právnické osoby. 

eisenbieger ( 13. července 2017 15:06 )

Tiskova zprava neni zmena zakona nebo vyhlasky , muzes strilet jen to co mas nadale v povolence...nebo se mejlim ?

naidka ( 13. července 2017 14:58 )

Článku nerozumím, střílet - nestřílet - střílet všemi způsoby....domácí prasata zabít - a co když nebudou mít do konce července jatečnou váhu.. Z článku se dá konstatovat, že všichni zúčastnění musí být ze zmatečných směrnic EU upřímně nešťastní.

karelwrc3389 ( 13. července 2017 12:33 )

tak to bylo i z kachnama . Na rybníce bylo spousta divokých kachen střílet se nesměli a o kousek dál na tom sa mím rybníce utráceli kachny na výkrm jenom pro podezření na ptačí křipku která byla o 10 km jinde , ale musely všechno vybít ale na divoký se nešáhlo.

karelwrc3389 ( 13. července 2017 12:28 )

to je zajímaví domácí prasata chtějí v okruhu 10 km od 143 chovatelů s 335 prasaty vybít a divoký který nákazu mají tak nechají běhat . Není to spíš zrušte domácí prasata a mi je přivezeme z Polska za pár korun a draho prodáme ?

rockyshowman ( 13. července 2017 11:53 )

To je jediný správný názor. Veterináři by se měli obměnit, jejich názory jsou prapodivné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud