Když chcete jíst jako Němci, musíte se víc zajímat, radil Jurečka. Co udělal?

Autor: mah - 
19. července 2017
05:20

Dosluhující premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) začal poslední kolo schůzek s ministry. Jako první v úterý bilancoval působení šéfa zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten si od premiéra nakonec vysloužil pochvalu, i co se týká řešení dvojí kvality potravin v EU. Byla ale zasloužená? Ministr sice o ochraně spotřebitelů mluvil dříve, než se dostal vůbec do funkce, Blesk.cz se ovšem podíval, kolik z jeho slov přešlo v činy.

Marian Jurečka označil kvalitu potravin v Česku a ochranu tuzemských spotřebitelů za svou prioritu ještě dříve, než byl vůbec jmenován ministrem. „Na téma kvality potravin bych se rád zaměřil. Chci, aby existovala opravdu intenzivní kontrola potravin, které se nabízí našim spotřebitelům,“ řekl už na začátku ledna 2014, tehdy ještě jako ministerský kandidát. Prohlašoval, že by Česká republika neměla být popelnicí Evropy.

O rok později se začalo více mluvit o dvojí kvalitě potravin ve východní a západní Evropě. Z průzkumu, který v srpnu provedla Potravinářská komora ČR, vyplynulo, že Němci mají ve stejných baleních kvalitnější potraviny za nižší ceny.

Názorová otočka?

Tehdy se k ministr k problému postavil trochu jinak než v posledních dnech. Spotřebitelům naznačil, že si za problémy můžou do určité míry sami.  

„Když jdeme nakupovat auto, kolik času strávíme porovnáváním technických parametrů? A kolik času tím, že si zjišťujeme složení potravin, za které utrácíme velkou část rodinného rozpočtu? Obchody a řetězce nám prodají jen to, co si koupíme, zamýšlel se tehdy pro Respekt, i když dodal, že mu dvojí kvalita vadí. Češi by podle něj měli projevit mnohem víc názoru a aktivity: oni mají právo rozhodnout, co si koupí.

Jurečka začal plně situaci řešit až loni v únoru, kdy už byla diskuze o dvojí kvalitě potravin v plném proudu. S problémem proto vyrazil za ministry zemědělství zemí ve střední a východní Evropě. „Polovina z nich to vnímá také jako problém, proto to chceme přednést na jednání Evropské komise,“ oznámil tehdy ministr.

Až do května pak Jurečkovi trvalo, než problém přednesl svým kolegům ze všech zemí EU. S výjimkou Slovenska ale českou stížnost nikdo ze zemí osmadvacítky nepodpořil.

Přes léto se poté šéf resortu několikrát sešel se svojí kolegyní z Bratislavy Gabrielou Matičnou, se kterou probíral dvojí kvalitu potravin, kterou označil za potencionálně nekalé obchodní praktiky.

Zároveň se shodli, že je třeba problém řešit na unijní úrovni. „Dosavadní kroky Evropské komise pro potírání nekalých obchodních praktik jsou nedostatečné. Je nezbytné přijít s celounijním legislativním řešením,“ prohlásil tehdy český ministr zemědělství.

Náprava na poslední chvíli?

Vše se definitivně dalo do pohybu až letos na začátku února. Tehdy Marian Jurečka oznámil, že jeho ministerstvo srovná potraviny z východní a západní Evropy. Dal tomu velkou prioritu. „Průzkum je potřeba, abychom mohli deklarovat, že tento problém tady skutečně je,“ řekl tehdy ministr v MF Dnes.

Poté se o problém začal zajímat i sám premiér Bohuslav Sobotka. „Je nepřijatelné, aby v Evropě, kde máme společný evropský trh, existovaly potraviny a potravinářské výrobky, které budou prodávány ve dvojí kvalitě,“ řekl v březnu ČT po setkání zemí Visegrádské čtyřky premiér.

Spojené hlasy zemí V4 pak k akci vyprovokovaly i eurokomisařku Věru Jourovou (ANO). Ta se s ministry zemědělství dohodla, že problémy bude řešit i Evropská komise. I Jourová prohlásila, že z jejího pohledu jde o neférovou obchodní praktiku.

Evropská komise ale vše znovu smetla ze stolu. Podobné problémy si podle komise musí každá země vyřešit sama. S tímto výsledkem ovšem Jurečka nebyl spokojený. „Chceme, aby se to podpořilo novou legislativou anebo výkladem stávající legislativy, kdy se bavíme o tom, že chceme chránit spotřebitele,“ řekl k tomu ministr.

Máme výzkum! Podívejte se, jak u nás šidí rybí prsty

Před polovinou července nakonec ministerstvo zveřejnilo první výsledky slibovaného srovnání potravin ze západu a východu Evropy. V těch se ukázalo, že Češi skutečně dostanou oproti Němcům méně kvalitní zboží, i když ho pořídí ve stejném obalu.

Video: Ministr Jurečka mluvil o diskriminaci českých spotřebitelů v Bruselu. Na podporu svých argumentů přivezl šizené rybí prsty.

Video Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní? - Zuzana Štíchová, Petr Soukup

S výsledky výzkumu i šizenými rybími prsty se ministr následně vydal do Bruselu na jednání Evropské rady. „Výsledky našeho průzkumu jasně prokázaly, že některé produkty, které jsou na první pohled stejné, se ve složení zásadně liší,“ zopakoval Jurečka svojí mantru z posledních měsíců. „Není možné, aby zákazník v jedné zemi dostal ve stejném obalu horší zboží než jinde,“ dodal. 

Někteří kritici mu ovšem vyčítají, že se problematice intenzivně věnuje hlavně kvůli blížícím se volbám. Běžní občané totiž prý o problému věděli již dlouhé léta. Sám Jurečka Blesk.cz na otázky k problematice nereagoval.

Video: Tisková konference Mariana Jurečky a Bohuslava Sobotky k bilanční schůzce.

Video Vládní bilancování: Ministr Jurečka a premiér Sobotka o problematice dvojí kvality potravin. Změny by mohly přijít už na podzim - Blesk / Zuzana Štíchová

prycsnima ( 19. července 2017 09:53 )

 Za všechno můžou zákazníci. Protože ty sra čky kupujou.Basta. Takže si to žerte dál a držte tlamu hovada.

zdenek43 ( 19. července 2017 08:18 )

to, ze budete B R E C E T na nespravnem hrobe ??? v EU - - - tim si nepomuzete a vlastne ma EU pravdu , ze to neni jeji starost . . . . . . . JEDINA CESTA JEEEEEEEEEEE - - - a je uz overena - - - Stejný problém řešilo již dříve i chorvatské sdružení spotřebitelů. Chorvaté prokázali i v soudním sporu, že firma na jejich trh dodává zboží, které má jiné složení než stejné značky dodávané na západoevropský trh. Tlak spotřebitelů donutil výrobce nahradit původní produkty na chorvatském trhu výrobky pocházejícími z francouzských provozů. TAKZE STAT ZASAHL - sdruzeni spotrebitelu jeeeeee STATNI ORGANIZACE . psal se rok 2009-potvrdil také bělehradský Institut pro obecnou fyzikální chemii. Ten analyzoval přípravky vyráběné v Česku a Rumunsku v porovnání s přípravky vyráběnými pro západní trhy. Prášek Ariel Kompakt vyráběný pro německý trh obsahoval mimo jiné čtyři druhy tenzidů (složek, které mají usnadnit tzv. hloubkové praní), mýdlo a lipázu (enzym nové generace, který napomáhá lepšímu rozpouštění mastnoty). Stejný přípravek vyráběný v Česku obsahoval pouze dva druhy tenzidů a mýdlo. Lipáza ve výrobku nebyla. Stejný problém řešilo již dříve i chorvatské sdružení spotřebitelů. Chorvaté prokázali i v soudním sporu, že firma na jejich trh dodává zboží, které má jiné složení než stejné značky dodávané na západoevropský trh. ++++M i n i s t e r s t v o zemědělství -- Další organizace Ministerstvo zemědělství- Česká plemenářská inspekce,, S t á t n í zemědělská a potravinářská i n s p e k c e,, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů,, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv,, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. SZPI je organizační složka státu, která je přímo podřízená ministerstvu zemědělství. Je orgánem státního dozoru zejména nad bezpečností, jakostí a řádným označováním potravin.

zdenek43 ( 19. července 2017 08:05 )

to je ten p r o b l e m ???? ktery dokola nasim U R E D N I K U ????? stale tolerujeme - oni si mysli , ZE J S O U B O Z I Ceske republiky - - a taky se tak chovaji ..... aleeeee kazde volby jim to spodnich 10 milionu davaji vlastne ZAPRAVDU - protoze jim vlastne volbama - ZE JE VOLI stale dokola ty stejne TVARE a pol. strany ........ DAVAJI ZAPRAVDU - KAZDY ROK JSOU UREDNICI HORSI A HORSI a presto si je LID V O L I ........... takze - V O L B Y - Volby do poslanecké sněmovny parlamentu ČR 2017 se tak budou konat v pátek a sobotu 20. – 21. října 2017. TAK UZ KONECNE J I M to spocitejte . . . rozhodne nevolte soudruhy-pratele z CSSD + no uz vubec soudruhy-StBaky ANO2011 a politickou stranu z doby budovani socialismu v CSSR - Narodni frontu -- KDU-CSL............... TAK TY ROZHODNE NE a ty keci, ze neni koho volit ,,,, ale jeeeeeeeeeeeee - - - taky jste si v roce 1988 vubec neumeli predstavit - ze budou jine politicke strany , z kterych byste mohli v y b i r a t kdyby nahodou komunisti padli????????? do roku 1989 na Ceske uzemi ......... Seznam složek Národní fronty České socialistické republiky: KSČ - Komunistická strana Československa (KSČ),, Československá strana socialistická,, Československá strana lidová,, Česká odborová rada, Český svaz žen, Svaz družstevních rolníků, Socialistický svaz mládeže ČSR, Česká organizace ČSTV, Svaz československo-sovětského přátelství, Svaz pro spolupráci s armádou, Český svaz protifašistických bojovníků, Československý červený kříž, Svaz požární ochrany ČSR, Český svaz spotřebních družstev, Český svaz výrobních družstev, Český svaz bytových družstev, Svaz invalidů v ČSR, Česká vědecko-technická společnost, Socialistická akademie ČSR, Česká mírová rada, Český svaz stavebních inženýrů, Český svaz novinářů, Polský svaz kulturně osvětový v ČSSR, Kulturní sdružení občanů ČSSR německé národnosti, Svaz českých filatelistů, Český svaz chovatelů drobného zvířectva, Český svaz vče

bizon_pepa ( 19. července 2017 07:23 )

Pane Jurečko, l čemu vás tedy máme? Zřejmě jenom pro rozdělování dotací na plastové sudy.

1912 ( 19. července 2017 05:42 )

Jurečko zajímat by jste se měli vy politická hovada která jste byla zvolena za nás jinak tam nemáte co dělat v politice .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud