Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Zemětřesení v Česku: Karlovarský kraj zasáhlo chvění o síle až 3,5 stupně

Zemětřesení otřáslo Českem
Zemětřesení otřáslo Českem  (Autor: Blesk/ČTK)
Autor: ČTK - 
11. července 2017
17:02

Oblast kolem Kraslic na Sokolovsku a Nového Kostela na Chebsku zasáhlo dnes před druhou hodinou odpoledne zemětřesení. Podle prvních údajů automatických měřicích systémů středoevropského seismologického centra dosáhlo síly až 3,5 stupně. Otřesy cítili i obyvatelé Jindřichovic nebo Šindelové.

Otřesů už jsme cítili několik. Zatím je to pocit podobný, jako když projíždí kamion nebo přichází bouřka,“ řekla Markéta Rösslerová z Kraslic. První otřesy přišly zhruba v půl druhé, další následovaly krátce před druhou hodinou.

Zemětřesení otřáslo Českem Zemětřesení otřáslo Českem | Blesk/ČTK

Geofyzikální ústav Akademie věd ČR už v západních Čechách pozoroval zvýšenou seismickou aktivitu v posledních měsících. Slabá zemětřesení se objevila koncem května v oblasti kolem Lubů a Nového Kostela.

Video PES POZNAL ZEMĚTŘESENÍ DŘÍVE NEŽ LIDÉ - Facebook.com

Mírná zemětřesení nejsou na západě Čech úplně výjimečná. Silnější se ale opakují po několika letech. Jedno z největších postihlo region na přelomu let 1985 a 1986. Nejsilnější otřes z 21. prosince 1985 dosáhl na desetibodové Richterově škále hodnoty 4,6. V obcích Skalná, Dolní Žandov, Nový Kostel a Plesná kvůli tomu tehdy popraskaly zdi domů, spadly chatrnější komíny a opadávala omítka. Na mnoha místech se také dočasně ztratila voda ve studních.

Na konci května 2014 seismologové zaznamenali v západních Čechách otřes o síle 4,5 stupně Richterovy škály. Ačkoli epicentrum zemětřesení bylo v okolí Nového Kostela na Chebsku, škody se projevily hlavně v Kraslicích a okolí. Zemětřesení ale tehdy lidé pociťovali až ve vzdálenosti větší než 150 kilometrů od epicentra, a to hlavně ve výškových budovách.

Video Zemětřesení v indonéské provincii Aceh. - YouTube

Příčinou zemětřesné činnosti v západních Čechách je patrně zeslabení zemské kůry pod touto oblastí. Typické jsou takzvané zemětřesné roje, kdy nastávají až tisíce slabších otřesů během několika dní až měsíců. Většina otřesů se odehrává ve zlomové oblasti poblíž Nového Kostela dlouhé asi deset kilometrů a v hloubkách mezi šesti a jedenácti kilometry, uvádí web Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Zobrazit celou diskusi
Další videa