Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 1°C

Zemětřesení u Ruska i v Peru: Úřady varují před tsunami

Autor: ČTK, ula - 
18. července 2017
07:00

Podmořské zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy škály udeřilo mezi Aleutskými ostrovy u americké Aljašky a ruským poloostrovem Kamčatka v Tichém oceánu. Další podmořské zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo i pobřeží jihoamerického Peru.

Zemětřesení mezi americkou Aljaškou a ruskou Kamčatkou

Původně udávanou nižší hodnotu 7,4 a 7,7 stupně zvýšila na 7,8 stupňů Richterovy škály americká vědeckovýzkumná vládní agentura USGS. Otřesy začaly v 1:34 českého času asi 200 kilometrů od vesnice Nikolskoje na Beringově ostrově u pobřeží Kamčatky, píše agentura Reuters.

Epicentrum se nacházelo na západ od ostrova Attu, nejzápadnějšího a největšího ze skupiny Komandorských ostrovů patřících Rusku, které jsou nejzápadnější výspou Aleutských ostrovů, součásti americké Aljašky. Zemětřesení nebylo příliš hluboké, jen asi 10 km pod mořským dnem. Nezpůsobilo větší škody, protože propuklo daleko od pevniny.

VIDEO: Připomeňte si, jak vypadalo zemětřesení v Chile

Video Zemětřesení v Chile zastihlo lidi i během nákupu, na který jen tak nezapomenou. - Press Reset Radio

Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro oblasti, které se nacházejí ve vzdálenosti 300 kilometrů od epicentra zemětřesení. Ty ale pravděpodobně nezasáhly východní pobřeží Kamčatky, které je vzdálené asi 500 kilometrů.
Po zemětřesení následovaly dodatečné otřesy, některé dosahovaly až pěti stupňů Richterovy škály. Žádné oběti na životech hlášeny nejsou. Zemětřesení v této oblasti jsou velmi častá.

VIDEO: A takto vypadalo zemětřesení na Novém Zélandu

Video Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení. - Youtube.com

A zemětřesení v Peru

V Peru zatím nejsou zprávy o způsobených škodách. Otřesy pocítila města Tacna, Arequipa a Ica.

Otřesy narušily mořské podloží v hloubi asi 44 kilometrů. Epicentrum se nacházelo 194 kilometrů jihovýchodně od města Puquio ve střední části země, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP bylo epicentrum zhruba 98 kilometrů západně od města Camana v provincii Arequipa.

Otřesy začaly v pondělí ráno místního času, okolo 4:05 českého času. Peru leží v seismicky aktivní oblasti a ročně registruje kolem 200 zemětřesení, zpravidla o síle do šesti stupňů.

Co dokáže zemětřesení? Podívejte se na fotografie:

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa