Zemětřesení jen 100 km od Česka: I na Moravě se lidem chvěly skříně

Epicentrum měly otřesy asi 20 kilometrů od Vídně a citelné byly i v rakouské metropoli. (ilustrační foto)  (Autor: Profimedia/čtk)
Autor: bru/ČTK, simao - 
25. dubna 2016
13:45

Zemětřesení o síle 4,1 stupně zasáhlo východ Rakouska. Otřesy byly citelné v oblasti jen 20 kilometrů od Vídně. Pocítili jej však i lidé na jižní Moravě. Chvěly se jim skříně a český Ústav fyziky země proto očekává desítky hlášení. Zatímco Rakušané čekají lehké škody, žádné problémy nehlásí ani jaderná elektrárna Dukovany.

Lehké škody, jako například praskliny v omítce, jsou při této síle možné,“ uvedla rakouská seizmoložka Rita Meurersová. Podle ní je rovněž nutné počítat s následnými otřesy.

Otřesy byly zaznamenány krátce před 12:30 SEČ. Epicentrum měly zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Vídně v oblasti města Alland a citelné byly i v rakouské metropoli, napsala agentura APA.

Zemětřesení, které zasáhlo východ Rakouska, přitom pocítili i lidé na jižní Moravě. Otřesy o síle 4,1 stupně je totiž možné cítit až 150 kilometrů od centra, vysvětluje ředitel Ústavu fyziky země v Brně Petr Špaček.

Podle Špačka zemětřesení způsobilo narážení desek dvou kontinentů, a to Afriky a Evropy. „V Alpách je zlomová zóna, která odděluje jižní Evropu od té méně aktivní severní. Tam se děje většina deformace vzniklé sbližováním Afriky a Evropy,“ objasnil Špaček.

Přicházejí hlášení i od lidí v Česku

Ústav má na území ČR asi 20 přístrojů a všechny zemětřesení zaznamenaly. Podle Špačka přicházejí od lidí hlášení o tom, že se jim například chvěly skříně.

„Bylo v hloubce asi 10 kilometrů. Do Brna to máme zhruba 150 kilometrů, takže to bylo cítit i tady. Přicházejí nám různá hlášení od lidí, že se jim chvěly například skříně. Netrvalo to ale déle než pár sekund. Počítáme s tím, že hlášení budou desítky,“ uvedl Špaček.

Se žádnými vážnějšími škodami se na české straně nepočítá, dodal Špaček a upozornil, že čím větší je vzdálenost od centra zemětřesení, tím menší jsou následky. „V České republice nepočítáme s žádnými škodami, ale v Rakousku určitě nějaké budou. Mohlo se to projevit například v prasklinách na domech,“ uvedl. 

České jaderné elektrárny v bezpečí

Některé mřiče se přitom nacházejí i v blízkosti obou jaderných elektráren na českém území. Provoz té dukovanské však uemětřesení nijak neovlivnilo. Podle mluvčího Jaderné elektrárny Dukovany Jiřího Bezděka se chvění vzhledem ke vzdálenosti Dukovan od postižených míst projevilo jen v minimální míře.

„Přístroje, které máme v elektrárně a okolí, zaznamenaly chvění, které ale nedosahovalo ani signalizační úrovně pro mimořádný stav,“ uvedl Bezděk. Doplnil, že dukovanská elektrárna by nyní měla odolat otřesům o síle kolem šesti stupňů Richterovy stupnice.

Odolnost Dukovan vůči zemětřesení a extrémním výkyvům počasí ČEZ v posledních letech zvýšil řadou nákladných opatření provedených po havárii japonské elektrárny Fukušima.

Zemětřesení o podobné síle bylo podle něj v okolí Vídně například v letech 2013, 2009 nebo 2000. „Není to nijak ničivé zemětřesení, ale není to ani každoroční záležitost. Stane se to párkrát za desetiletí,“ doplnil Špaček.

sores ( 25. dubna 2016 17:49 )

Kéž by nás to tady už spláchlo celou planetu!!!!!!! Stojíme za h.o.vno lidi jsou čím dál větší d.obytek!!!

toriaya ( 25. dubna 2016 16:43 )

I to znám, jen tam nikde nevidím uvedeny ty stupně R. škály nebo hloubku apod.

toriaya ( 25. dubna 2016 16:35 )

scaero: To znám, akorát tam nikde nevidím Chomutov

scaero ( 25. dubna 2016 15:56 )

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/europe/

cukrenka ( 25. dubna 2016 15:50 )

přichází doba změn a není to jen klima, ale myslím, že měnit se bude všechzno, jelikož staré systémy končí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud