Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Zmatek s nákupem 28. října. Obchody můžou zůstat otevřené do 20:00, má to ale háček

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
28. října 2020
06:50

Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních by na Den vzniku samostatného československého státu normálně byly zavřené, díky nouzovému stavu a současným nařízením ovšem mají možnost být i na svátek otevřené - s povinnou zavírací dobou nejpozději ve 20:00. Většina řetězců ovšem stejně neotevře. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Poslední říjnový týden rozdělil pracovní dny v polovině Den vzniku samostatného československého státu. Říjnový státní svátek je běžně jedním z osmi, při kterých mají obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené. Díky nouzovému stavu a vládním opatřením ovšem mohou v roce 2020 zůstat otevřené do osmi hodin večer. Většina velkých řetězců ovšem této možnosti nevyužije. A na nákup tam půjdete marně.

Lidé si dnes nenakoupí ve velkých řetězcích jako Kaufland, Lidl, Tesco, Albert, Billa, Globus nebo Penny Market. Zavřené budou dnes také drogérie dm či Rossmann. Výdejny nechává uzavřené také Planeo Elektro nebo Datart. V případě Alzy nefungují jen pobočky v Děčíně, Kladně, Liberci, Příbrami a Frýdku-Místku. Na dalších místech si lidé své internetové objednávky mohou vyzvednout. Mall.cz má otevřena 28. října všechna výdejní místa.

Jak to je se svátky v roce 2020

Velikonoční pondělí v roce 2020 připadlo na 13. dubna, což byl po Novém roce druhý termín, kdy měly obchody zavřeno. 

K dnům, kdy mají mít obchody povinně zavřeno, tradičně patří i 8. květen. Vzhledem k nouzovému stavu ovšem mohli obchody zůstat otevřené i na Den vítězství.

Otevřeno bylo i v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad.

Naopak obchody v roce 2020 uzavře tradičně i Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

A zavřeno bude i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i 1. ledna 2021.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen (letos tento termín neplatí kvůli nouzovému stavu)
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

Video Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Jak vychází státní svátky v roce 2020 čtěte ZDE

Více o otevírací době o svátcích čtěte ZDE >>>

Kopyto ( 28. října 2020 19:48 )

Lidi si stěžují že nemají peníze, nákupáky narvaný lidma co tlačí plný vozíky žr.... a když je ve svátek zavřeno tak je pomalu revoluce.

starypes ( 28. října 2020 18:24 )

Poserte se, všichni nákupní maniaci!

dessy ( 28. října 2020 11:07 )

Já už dnes nerozumím ničemu. Vše se stále mění, samý zmatek, já auto nemám, tak chci vědět, kdy mám jet autobusem, zda jezdí nebo ne, hodně jich zrušili. O lékaři nemluvím.

dessy ( 28. října 2020 11:03 )

To jste nepochopil. Oni mají zas volno jindy, tak je snad o odpočinek nepřipraví, to by byl vrchol, každý den celý rok snad nepracují v kuse!!! Ale znám pracoviště v zemědělství, kde je jeden člověk a denně! Na směny se hádali, tak jeden a hotovo. Potíž byla zajít si cokoliv vyřídit, k lékaři a když to byla žena, tak těžké vozy s krmením neutáhla. Co vím, každý tam skončil se zádama v háji.

dessy ( 28. října 2020 10:53 )

Dříve nebyly v neděli a ve svátky obchody otevřené a přežili jsme to. A s malými košíky a ne megavozíky, ale na co koukám, je to jakoby byly zavřené obchody malým prodejnám a Vietnamcům. To se mi nelíbí. Jinak - kdykoliv jedeme nakoupit, není už ani kde zaparkovat, jezdíme na velký nákup v sobotu ráno. Kdykoliv ale vidím nákupní centrum, je doslova každý den nabité parkoviště a to se staví další a další obchodní centra. Prostě nechápu. Jen ty tři dny zavřené obchody o vánocích, to bude mela.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud