Nakoupíte v sobotu? Podívejte se na přehled svátků, kdy jsou obchody zavřené

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
12. 11. 2018
08:13

Po dvou podzimních svátcích, kdy zůstaly obchody zavřené přijdou další svátky bez nákupů o Vánocích. Na konci roku si tak nenakoupíme nejméně dva a půl dne, v některých prodejnách i během všech tří svátečních dní. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého hypermarketu, supermarketu nebo velkoprodejny nábytku dostanete. A kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Obchody naposledy zůstaly zavřené na 28. října. Po podzimních svátcích se znovu uzavřou po obědě na Štědrý den a zavřené zůstanou i dva následující dny, znovu si tak nakoupíme až 27. prosince. Některé řetězce ovšem dopředu avizovaly, že jejich prodejny zůstanou zavřené i na Štědrý den dopoledne.

Patří k nim například IKEA nebo Penny Market. Své pobočky s jedinou výjimkou na celý Štědrý den zavře i e-shop Alza.cz, která do dvanácti hodin nechá otevřenou pouze prodejnu v Holešovicích.

Supermarkety Tesco sice ráno budou mít otevřeno, ale zavírat bude už v 11 hodin. V půl dvanácté se zavřou i prodejny Lidl.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková
360p

Jak to bude se svátky v roce 2018

Obchody letos uzavřel také Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bylo i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října a tentokrát půjdou rovnou o stoleté výročí. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince můžou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i na Nový rok, 1. ledna 2019.

Naopak v létě o svátcích 5. a 6. července budou mít obchody otevřeno. A stejně tak neplatí žádné omezení ani pro 17. listopad.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 
1080p 720p 480p 360p 240p

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Doporučujeme
cepp ( 12. listopadu 2018 20:30 )

Nejdříve by v sobotu, neděli a ve svátek měly být zavřené kostely, potom budu souhlasit i se zavřením marketů.

zamlzena ( 12. listopadu 2018 16:34 )

I dnes , kdy je otevřeno věčně, jsou lidi, kteří rvou chleba do mrazáku. Asi znají svou hlavu i svou pohodlnost. Škoda, že se u nás neuchytil rozvoz pečiva až za dveře bytu. Není nad to dát si ráno ještě teplý dalamánek.Některé neplechy se ale u nás chytily.

kozinozka ( 12. listopadu 2018 16:30 )

Starší genrace pamatuje, že neděle bylo zavřeno.Člověk si zvykne na všechno. V sobotu /nevím už dokolika/ nakupovali opozdilci, a pak šlus.Myslím, že se to dá ale vše naplánovat a nic hrozného se zavřenímn obchodů neděje.

tpetr88 ( 12. listopadu 2018 13:34 )

-Najděte nahé-dívky ve svém okolí zdeee : Huit.Re/Divky

JesseJames ( 5. listopadu 2018 19:38 )

I zaměstnanci obchodů jsou lidi, co jsou na svátky rádi doma se svými blízkými! Zavření těch obchodních řetězců prosím neřešte - jděte si nakoupit k Vietnamcům. Ti mají jiné svátky než my, takže si mohou dovolit mít o vánocích otevřeno. Ostatně, když budou chtít můžou si zavřít sami.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa