Nakoupíte v sobotu? Podívejte se na přehled svátků, kdy jsou obchody zavřené

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
16. 11. 2018
08:30

Po dvou podzimních svátcích, kdy zůstaly obchody zavřené, přijdou další svátky bez nákupů o Vánocích. Na konci roku si tak nenakoupíme nejméně dva a půl dne, v některých prodejnách i během všech tří svátečních dní. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého hypermarketu, supermarketu nebo velkoprodejny nábytku dostanete. A kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Obchody naposledy zůstaly zavřené na 28. října. Po podzimních svátcích se znovu uzavřou po obědě na Štědrý den a zavřené zůstanou i dva následující dny, znovu si tak nakoupíme až 27. prosince. Některé řetězce ovšem dopředu avizovaly, že jejich prodejny zůstanou zavřené i na Štědrý den dopoledne.

Patří k nim například IKEA nebo Penny Market. Své pobočky s jedinou výjimkou na celý Štědrý den zavře i e-shop Alza.cz, která do dvanácti hodin nechá otevřenou pouze prodejnu v Holešovicích.

Supermarkety Tesco sice ráno budou mít otevřeno, ale zavírat bude už v 11 hodin. V půl dvanácté se zavřou i prodejny Lidl.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková
360p

Jak to bude se svátky v roce 2018

Obchody letos uzavřel také Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bylo i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října a tentokrát půjdou rovnou o stoleté výročí. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince můžou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i na Nový rok, 1. ledna 2019.

Naopak v létě o svátcích 5. a 6. července budou mít obchody otevřeno. A stejně tak neplatí žádné omezení ani pro 17. listopad.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 
1080p 720p 480p 360p 240p

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Doporučujeme
mrazkova@tiscali.cz ( 6. prosince 2018 00:02 )

Málokdy se mi stane, že si před svátky zapomenu nakoupit. Nicméně o víkendu řeším nákupy úplně vždycky. Nejradši chodím do Lidlu, protože tam pravidelně obměňují sortiment, takže se mi vždycky podaří vyzkoušet něco nového. Většinou prvně koukám na letáky, abych věděla, na co tam můžu narazit, a to konkrétně tu: https://www.letakomat.cz/lidl/

mandat ( 18. listopadu 2018 09:14 )

To jsou problemy, kazdy si snad udela nejake zasoby,tak proc otravovat a nakupovat o svatcich.

plysovykozisek ( 16. listopadu 2018 22:50 )

Safinka59: Nakupuji jednou týdně jenom ve slevách. Se svým platem to ani jinak nejde.

safinka59 ( 16. listopadu 2018 12:27 )

...hele, kožíšku, co si takhle nakoupit najednou alespoň za dva tisíce a nevyžírat denně jenom slevy...?!

safinka59 ( 16. listopadu 2018 12:25 )

...co má společného rohlík se svěcenou vodou ? 😂😂😂 Místo těch přiblblých komentů se zamyslete nad sebou, jaká jste hospodyňka ( nebo jakou máte doma ), když nejste schopna se postarat a nakrmit rodinu dva dny...styděla bych se křičet do světa, že nakupuji z ruky do huby a když chce někdo přidat, řeknu " napij se vody a spi.."

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa