Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Nakoupíte si 17. listopadu? Známe pravidla pro tento svátek v nouzovém stavu

Aktualizováno -
16. listopadu 2020
18:00
Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
16. listopadu 2020
10:15

Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních budou na Den boje za svobodu a demokracii otevřené, díky vládním nařízením ovšem musí zavírat nejpozději ve 20:00. Od středy budou muset obchody zavírat i o všech státních svátcích ve 4. a 5. stupni systému PES, na 17. listopad se to ale ještě nevztahuje, potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

V úterý 17. listopadu si Česko připomene Den boje za svobodu a demokracii. Listopadový státní svátek je ovšem jedním z pěti, při kterých obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zavírat nemusí. Nejdříve se tak obchody zavřou na Štědrý den.

Jak to je se svátky v roce 2020

Velikonoční pondělí v roce 2020 připadlo na 13. dubna, což byl po Novém roce druhý termín, kdy měly obchody zavřeno. 

K dnům, kdy mají mít obchody povinně zavřeno, tradičně patří i 8. květen. Vzhledem k nouzovému stavu ovšem mohli obchody zůstat otevřené i na Den vítězství.

Otevřeno bylo i v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad.

Obchody v roce 2020 uzavřel Den české státnosti 28. září, důvodem byl nouzový . Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

Zavřeno nebylo na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Normálně jde o jeden z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít. Kvůli nouzovému stavu ovšem mohly být obchody otevřené, ačkoli většina řetězců této možnosti nevyužila.

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i 1. ledna 2021.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen (letos tento termín neplatí kvůli nouzovému stavu)
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

Video Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Jak vychází státní svátky v roce 2020 čtěte ZDE

Více o otevírací době o svátcích čtěte ZDE >>>

BJELOUSEK ( 16. listopadu 2020 22:15 )

Jelikož byl kkt.

BJELOUSEK ( 16. listopadu 2020 22:13 )

Pr.sata tlustý vyžraný ,běhejte radši po polích ane po obchodech.

BoziMilda ( 16. listopadu 2020 15:06 )

A proč by nemohli mít otevříno ? Já jezdím o víkendu na výlet a v neděli večer se stavím pohodlně na nákup na celý týden nebo rovnou na 14 dní a už pak nemusím v týdnu do města. Takhle ovšem nemůžu a musím se trmácet do města během týdne, když všichni jednou z práce, škoda času, škoda benzínu, ale sociální inženýři vědí, co je pro lidi nejlepší. Známej má nejradši víkendové služby, protože má pak volno v týdnu a může jezdit hlídat vnoučata. Ale sosani s lidovcema chtěj prosadit, že člověk má být s rodinou v neděli, a kdo nežije podle nich, přijde do pekla.

Kopyto ( 28. října 2020 19:48 )

Lidi si stěžují že nemají peníze, nákupáky narvaný lidma co tlačí plný vozíky žr.... a když je ve svátek zavřeno tak je pomalu revoluce.

starypes ( 28. října 2020 18:24 )

Poserte se, všichni nákupní maniaci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud