Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Českem projede série amerických konvojů. Půjde o 1600 vojáků a 450 vozidel

Autor: ČTK, base - 
30. května 2017
11:30

Českou republikou v červnu a na začátku července projede několik konvojů americké armády. Na cvičení do zahraničí se přes Česko přesune asi 450 vozidel a 1600 vojáků. První přesun se uskuteční ve středu a ve čtvrtek, kdy z Německa na Slovensko pojede 24 převážně nákladních vozidel a asi 50 vojáků. V úterý to uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Američtí vojáci budou v červnu a na začátku července přijíždět do ČR z Německa přes hraniční přechod Rozvadov a z Polska přes hraniční přechod Habartice. Směřovat budou přes Břeclav na Slovensko a dále do Maďarska, Bulharska a Rumunska. „Pro přenocování amerických jednotek bude dle potřeby vytvářeno zázemí v posádkách Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Rančířov a Vyškov,“ uvedl Šulc. Jednotlivé konvoje v ČR nezůstanou déle než 48 hodin, dodal. Přesouvat se budou v rámci cvičení s názvem Noble Jump 2017 a Saber Guardian 2017.

První ze série přesunů je naplánován na středu a čtvrtek. „Jednotka v celkovém počtu 24 kusů převážně nákladních logistických vozidel a cca 50 osob se bude po území České republiky přesunovat na trase Rozvadov – Stará Boleslav – Břeclav,“ uvedl Šulc. Konvoj pojede především po dálnicích a rychlostních silnicích. Americké vojáky doprovodí česká Vojenská policie. Přenocují v Jaselských kasárnách v posádce Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Během zastávky nejsou plánovány aktivity pro veřejnost, dodal Šulc.

Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš v dubnu řekl, že se američtí vojáci v létě v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku zúčastní jednoho z největších letošních cvičení Severoatlantické aliance pod názvem Saber Guardian 2017. Zapojí se do něj na 25 tisíc lidí. Návrat z cvičení je naplánován na srpen. Součástí silničního přesunu americké armády na Slovensku bude podle Gajdoše i bojová technika, například tanky.

Českem za poslední dva roky projely čtyři větší konvoje americké armády. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývaly hlasy odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Podívejte se na video, kde projíždí konvoj svobody Plzní:

Video  Konvoj svobody projel Plzní, veteránům osvoboditelům mávaly tisíce lidí.  - Zbyněk Schnapka, Hudba: Mobilizing Troops, Studio Fontána, spol. s r.o.
Video se připravuje ...

mourovata.kocka ( 30. května 2017 12:17 )

Tak jim zase nezapomeňte mávat, blbečci.

provokaterka ( 30. května 2017 11:48 )

Zase tu budou nežádoucí okupanti,kteří rozvrací surerenní státy řinčet zbraněmi.Táhněte strašit na svůj kontinent,nikdo kromě několika pomatenců vás tu nechce.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud