Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Nejdražší pacient stál pojišťovnu 35 milionů, konkuruje mu 13letý chlapec

Autor: Mii - 
24. května 2017
13:19

Pravděpodobně na nejvíce peněz vyšla v minulém roce léčba muže z jižní Moravy, jenž trpí poruchou srážlivosti krve – hemofilií. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) mu poskytla léčbu v hodnotě 35 milionů korun. Celkem pojišťovna vynaložila na dvacet svých nejdražších pacientů 342 milionů korun. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti.

Dvacet nejdražších pacientů stálo loni pojišťovnu o 50 milionů více než předchozí rok, což je nárůst o 17,31 %. Celková meziroční částka rostla i přesto, že částka na nejdražšího jedince klesla o 20 milionů korun. Důvodem je výrazný růst průměrných finančních prostředků, které pojišťovna vynaložila. Dříve nepřesáhly 10 milionů korun, ale loni byly nad touto hranicí ve všech případech.

Nejmladšímu nemocnému, který se na seznam dostal, bylo 13 let a byl to chlapec, nejstarší byla 70letá žena. Tradičně nejdražší léčbou je hemofilie, která na seznamu figuruje čtyřikrát, a různé metabolické poruchy či například arteriální hypertenze.

„Více než 95 procent všech nákladů na léčbu pacientů z uvedené dvacetičlenné skupiny tvoří jako vždy výdaje za léky,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Důvodem, proč pojišťovna údaje zveřejňuje, je podle Tichého snaha informovat o nákladnosti zdravotní péče. „Zároveň tím (VZP) chce vyvrátit i občasné fámy, že se snaží zbavovat drahých pacientů, hradí jen tu nejlevnější péči a podobně,“ dodal mluvčí.

Porucha srážlivosti krve je genetická

U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) vzrostly výdaje za dvacet nejdražších pacientů o 21 milionů na 149 milionů korun, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za deset nejdražších klientů loni uhradila 159,5 milionu korun. I u ČPZP byl nejnákladnější pacient s hemofilií. 

Hemofilie je geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje špatnou srážlivostí krve. Podstatou je přítomnost defektního genu na chromozomu X, jenž způsobuje nedostatečnou tvorbu nebo nefunkčnost jednoho z proteinů krevní plazmy zapojeného do procesu srážení krve. Základem léčby je injekční aplikace koncentrátu srážejícího faktoru, který osoby s touto nemocí nemají.

Metabolická onemocnění jsou taková, která vznikají v důsledku poruch látkové přeměny, tvorby nebo ukládání určitých látek v organismu, které jsou u zdravých lidí v rovnováze. Tyto látky jsou pro funkci organismu důležité a při jejich nedostatku nebo nadbytku dochází k poškození některých orgánů. 

Jaké nemoci se týkají spíše žen a které mužů? 
Video  Nemoci žen a mužů  - Adriana Krátká
Video se připravuje ...

y1xcvbnm ( 24. května 2017 13:42 )

to je dobrá poznámka, stojí hodně a to mu nic není!!!!!

agfor ( 24. května 2017 13:37 )

Mělo by se také napsat, kolik stojí parazity z VZP, když jen nenažraný ředitel si ke svému platu (přes 300 000 Kč měsíčně) píše ještě milionové odměny za to, jak krásně okrálá lidi. Pryč s vládou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa