Kupkův obraz zůstal v dražbě na ocet. Malbu za 49 milionů nikdo nechtěl

Autor: ČTK, bk - 
14. května 2017
17:14

O abstraktní malbu Františka Kupky nazvanou Prisme, která se v neděli v Praze dražila s vyvolávací cenou 49 milionů korun, neprojevil nikdo zájem. Nepřekonala tak Kupkův tuzemský aukční rekord, jenž nadále patří jeho malbě s názvem Série C I. (Protihodnoty), která se loni na podzim vydražila za 62 milionů korun. Obraz prodávala stejně jako Prisme společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která dnes pořádala aukci v Mánesu.

Malba Prisme se v zaplněné aukční síni vyvolávala za 49 milionů korun. Obraz hýřící barvami a připomínající slavnou Dvoubarevnou fugu se na českém trhu objevil už před osmi lety. Galerie Miro obraz nabízela na přehlídce Brno art fair. Za tehdy nabízenou cenu 39 milionů korun se ale neprodal. Cena o deset milionů korun nižší, než za jakou se nabízela dnes, byla tehdy podle odborníků nadsazená.

V dnešní aukci galerista nabízel sníženou provizi, celková cena obrazu, kterou by musel kupec zaplatit, by byla o sedm procent vyšší. U ostatních dražených děl tvoří provize 20 procent.

Obraz Prisme je datován rokem 1947, podle historiků na něm však malíř nejspíš začal pracovat ještě před první světovou válkou. Kupka se prý ke svým dílům vracel a na některých pracoval i celá desetiletí. Rok 1947 je uveden v pravé dolní části obrazu společně s autorovou signaturou. Na počátku 50. let toto dílo odkoupil od Kupky pařížský galerista Louis Carré, který malíře v posledních letech jeho života zastupoval. V roce 1990 se obraz objevil v aukci společnosti Philips v Londýně a o 15 let později prošel aukcí Christie's v New Yorku.

V katalogu dnešní aukce figurovala také díla Antonína Slavíčka, Emila Filly, Antonína Procházky, Kamila Lhotáka, Mikuláše Medka, Antonína Hudečka, Adrieny Šimotové nebo Václava Boštíka.

VIDEO: Unikátní obraz Josefa Mánese, který nikdy veřejnost neviděla
Video Unikátní obraz Josefa Mánese, který nikdy veřejnost neviděla - Pavel Ryšlink

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 14. května 2017 22:19 )

Protoze tam nebyl zadny Cezky oligarchista

oxygene.p ( 14. května 2017 20:08 )

za 49 mega si to strčte do análu. případnýmu zájemci to stejný namaluji za polovinu. vždyt takvou primitivní kresbu zvladne každý dítě ve školce. Ten Kupka byl nějakej retard , že je ted jakoby slavnej?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud