Na Novém Zélandu ukradli dva portréty od českého rodáka. Stojí až 18 milionů

Autor: ČTK, mah - 
1. dubna 2017
08:40

Dva portréty maorských náčelníků ukradli zloději v sobotu ráno na Novém Zélandu. Jejich autorem byl Gottfried Lindauer, který právě podobnými obrazy proslul. Zloději je odnesli z centra mezinárodního umění v Aucklandu, kde byly podle The Guardian vystaveny před chystanou akcí.

Dva obrazy v celkové hodnotě asi milion novozélandských dolarů (téměř 18 milionů korun) se zloději podle místní policie zřejmě pokusí vyvézt ze země a prodat na černém trhu. Na Novém Zélandu by je podle expertky na novozélandské umění jen těžko prodali.

„Lindauer je tady sběrateli ceněn a každý, kdo by se tato díla pokusil zde prodat, by měl velký problém,“ uvedla Penelope Jacksonová, která označila krádež těchto dvou děl z roku 1884 za „tragédii“.

Z Plzně přes Vídeň až na Nový Zéland

Bohumír Lindauer, známý jako Gottfried Lindauer, se narodil roce 1839 v Plzni. Vyučil se zahradníkem, ale v šestnácti letech odešel do Vídně, kde studoval malířskou akademii. V roce 1874 odjel na Nový Zéland, kde získal občanství a tam také v roce 1926 zemřel.

Jeho portréty maorských válečníků, vládců i běžných lidí jsou na Novém Zélandu součástí národního kulturního dědictví. Cenné jsou zejména z hlediska etnografického, neboť detailně zachycují maorské tetování, účesy, zbraně, zdobení oděvů, jejich amulety či šperky.

V České republice je Lindauerovo dílo zastoupeno málo, například souborem dvou desítek obrazů a freskovou výzdobou kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách. Dva jeho obrazy Maorů jsou v majetku Náprstkova muzea v Praze.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud