Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Inspekce „načapala“ obchodníky: Ve svátek nezavřeli, budou platit

Nakupování
Nakupování  (Autor: iStock)
Autor: pet, ČTK - 
9. května 2017
11:58

Česká obchodní inspekce při kontrolách 8. května odhalila dva obchody, které měly ve státní svátek nelegálně otevřeno a prodávaly zboží, ačkoli jim to zákon zakazuje. Šlo o prodejnu smíšeného zboží v Moravské Třebové a zastavárnu v Orlové. Sváteční prodej ČOI kontrolovala ve 243 provozovnách. Vyplývá to z informací, které v úterý ČOI zveřejnila v tiskové zprávě. Další státní svátek, na který se povinnost zavřít obchody vztahuje, připadá na 28. září.

Kromě zmíněných dvou provozoven ještě kontroloři mají pochybnosti u internetového prodejce z Ostravy, který měl v nákupním centru otevřenou svou výdejnu a inspektoři v ní prokázali prodej. „Nyní se bude v rámci došetření ověřovat z dostupné dokumentace skutečná velikost prodejní plochy, zda přesahuje 200 metrů čtverečních,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Zákaz prodeje ve větších obchodech během sedmi státních svátků v roce se poprvé uplatnil v praxi loni 28. října. Od té doby zjistila ČOI 19 porušení zákona. Právní moci zatím nabyly tři pokuty z 28. října, každá ve výši 10 tisíc korun. Týkaly se provozoven s použitým zbožím, na které se zákaz prodeje vztahuje bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Podnikatelské svazy už kvůli normě podaly ústavní stížnost.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa