Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Zataženo, déšť 14°C

Kdo rozdá pokuty za prodej o svátcích? Obchodní inspekci se do kontrol nechce

Autor: Jakub Veinlich - 
29. ledna 2017
06:10

Sedm svátečních dnů v roce má platit omezení pro obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Zákaz prodeje se ale týká i jiných – například zastaváren nebo bazarů. Dodržování pravidel kontroluje Česká obchodní inspekce (ČOI), která už také řadu hříšníků „načapala“. Jenže podle úřadu to nemá žádnou logiku a kontroloři žádají změny. 

Se zákonem přišli senátoři, a tak neprošel běžným připomínkovým řízením, jako je tomu v případě například vládního návrhu. A v tom může být podle České obchodní inspekce problém. Nikdo totiž neřešil, kdo bude hlavním kontrolorem pro dodržování pravidel. Tak to připadlo na ČOI. Tohoto úkolu by se ale inspekce v budoucnu ráda zbavila. 

„Vzhledem k tomu, že předmětem zákona není ochrana spotřebitele, ale ochrana zaměstnanců, je otázkou, zda by do budoucna neměl být dozorován orgánem, který se na tuto oblast specializuje, tedy Státním úřadem inspekce práce,“ řekl redakci Blesk.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Podobná praxe podle Fröhlicha funguje v jiných státech.

Šéf Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn se případné diskusi nebrání, ale k možným změnám by byl hodně opatrný. A to i z toho důvodu, jak je zákon napsaný.

„Zákonodárce chtěl, aby se v ty dny neprodávalo, ale nezakázal, že se v ty dny nesmí pracovat. Oni sami by teď tedy měli vyhodnotit, jestli dosáhli svého. Jestliže chtěl dosáhnout zákonodárce toho, že nesmějí být zaměstnanci v obchodech, tak to je něco jiného…,“ řekl Hahn redakci Blesk.cz.

Smysl zákona

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě je jedním z nejkratších zákonů České republiky. Nezaplní ani dvě stránky o velikosti A4. Jeho předkladatelé chtěli jedno – aby prodavači a prodavačky, kteří pracují v prodejnách o větší ploše než 200 metrů čtverečních, byli o vybraných svátcích se svou rodinou.

Jenže hned v prvním odstavci zákona je napsáno: „V maloobchodě a velkoobchodě je zakázán prodej o těchto svátcích“, takže i přesto někteří zaměstnanci musejí ve dnech volna do práce, protože majitelé obchodů nakážou například inventuru, nebo reklamní a marketingové akce ve firmě. Podle jednoho z předkladatelů zákona senátora Františka Bublana jsou to ale jen naschvály od obchodníků a cílené akce, jak smysl zákona poškodit.

„To logicky vyplývá z toho zákona, že když je zakázaný prodej, tak mají obchody zůstat zavřené,“ řekl Bublan redakci Blesk.cz s tím, že by mu nevadilo, kdyby dodržování zákona kontrolovala jak ČOI, tak i Inspektorát práce.

Jak komentoval zákon o prodejní době prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, se podívejte zde:

Zavřete kostely, namítá senátor

Skupina senátorů včele s Jaroslavem Kuberou (ODS) podala proti zákonu ústavní stížnost. Kdy se k ní soudci ale dostanou, není zatím jasné. Smysl zákona Kubera nechápe – je to podle něj jen další regulace.

„Je to stejně absurdní jako trávení v neděli v minus 10 stupních čas v kostele. To málokdo přežije, protože u nás na rozdíl od Francie nejsou kostely vytápěné,“ utahuje si ze zákona Kubera.

Zákon zakazuje prodej zboží v obchodech vždy 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince a na Štědrý den od 12 do 24 hodin. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola si dovede představit, že se zákaz rozšíří na všechny státní svátky v roce.

 

moiaza ( 29. ledna 2017 11:50 )

Kdo rozdá pokuty za prodej o svátcích? Dobře položená otázka. Přece nikdo. Vždyť policie a státní kontroloři také chtějí o svátcích nepracovat. Stejně, jako prodavačky. Tk kdo by je pokutoval?

vase1 ( 29. ledna 2017 08:59 )

moiaza ( 29. ledna 2017 08:25 )

Vítejte v Havlově Kocoukovu. Až do důchodu jsem musel pracovat o nedělích, a svátcích. Nikdo se mě na nic neptal. Prostě jsem musel. Kolik je zaměstnání, kdy musí zaměstnanci pracovat nepřetržitě. Zdravotnický personál,policie, slévačí, obsluhy různých zařízení a mnoho dalších odvětví. Proč nezavřou o svátcích nemocnice? Proboha, kde to žijeme? Ať si každý zaměstnavatel rozhoduje sám o tom, jakou bude mít pracovní dobu. Jsem zvědavý, co by prodavačka řekla, kdyby ji v nemocnici uvítala cedulka, "dnes zavřeno - svátek". Nebo v čem je jiné povolání prodavačka od zdravotní sestry?

Zobrazit celou diskusi
Další videa