ČNB před koncem platila za intervence 520 miliard. Kvůli tlaku investorů

Autor: pet, ČTK - 
9. května 2017
10:35

Česká národní banka v březnu v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu vynaložila zhruba 520 miliard korun za nákup eur. Jde o největší měsíční objem od spuštění intervencí v listopadu 2013. Od té doby do konce března ČNB intervenovala v objemu zhruba dvou bilionů korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý centrální banka zveřejnila.

Režim devizových intervencí, který ČNB zahájila s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR, centrální banka ukončila 6. dubna. Důvodem nárůstu objemu v březnu byl podle dřívějších vyjádření analytiků tlak investorů s blížícím se očekávaným koncem intervencí i údaje o rostoucí inflaci.

VIDEO: Guvernér Rusnok o účelu intervencí
Video Rusnok: Intervence splnily úlohu, máme víc pracovních míst i vyšší HDP. - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup

ČNB dlouhodobě uvádí, že jí růst devizových rezerv nevadí a není v tomto ohledu omezena žádným limitem. Devizové rezervy ale mohou přivést centrální banku do účetní ztráty, a to kvůli jejich přecenění po ukončení kurzového závazku. ČNB k tomu dlouhodobě dodává, že její hlavní úlohou není vytváření zisku, ale péče o cenovou stabilitu. Z výsledků hospodaření ČNB za loňský rok vyplývá, že v jejím rezervním fondu by měla banka mít i se ziskem 46,5 miliardy korun za loňský rok zhruba 60 miliard korun.

Vše o měnových intervencích ČNB čtěte ZDE

 

1912 ( 9. května 2017 17:00 )

12: Občané nenechte se oblbovat Sobotka vyvoláva tuto hysterií nebot i on lže a to že má cíl odpoutat pozornost na čem se dohodli s tou Merklouvou a celá ta diktátorská EU . Tajně k nám lifrujete uprchlíky. !!Naše země má v nejbližší době přijmout 29 000 (ano, čtete dobře - DVACETDEVĚT TISÍC) uprchlíků a vláda dostane 6 000 Euro za každého! Proto to ti parchanti schválili!! Žádná mezinárodní pomoc! Žádná posranost z Bruselu! Prach sprostá nenažranost! Jen si ta dvě čísla spolu vynásobte - to zas bude co rozkrádat!! To se těm hajzlíkům jejich kontíčka nafouknou. A do občanů tohoto státu, do těch je jim h...o, co na tom, že je mají chránit - však oni s i poradí! A média mlčí.... je to 4,700 000 000 Kč. Jak dlouho ještě budeme držet huby?! Domnívám se, že všem již přetekla. Vyhlásíme občanskou neposlušnost

agfor ( 9. května 2017 12:25 )

Tak na debilitu šéfa se vyhodí 520 miliard a občanům na kontech se akorát na*sere

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud