Kdopak to „chrchlá“? Tuberkulózu hojně šíří cizinci, často ti z Ukrajiny

Autor: ula - 
21. dubna 2017
05:42

Až třetinu případů nakažených tuberkulózou (TBC) v Česku tvoří cizinci, v Praze jde z poloviny o Ukrajince. Ukazují to statistiky lékařů, podle kterých se přitom za rok 2016 počet nakažených meziročně snížil. Problém mohou tvořit hlavně cizinci, kteří pobývají na našem území ilegálně a v případě onemocnění se dostanou k lékaři až v pokročilém stadiu.

„Tuberkulóza je relativně častým onemocněním v rozvojových zemích, v rámci Evropské unie je například nadprůměrný výskyt v Pobaltí, ale i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu,“ řekl Blesk.cz epidemiolog Rastislav Maďar. „Mezi tyto země patří například Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Moldávie, Rumunsko, Rusko a Ukrajina,“ dodal.

„Ilegálové“ jako největší riziko

Podle epidemiologa Maďara představují největší riziko cizinci, kteří jsou nepojištění a pobývají na našem území ilegálně. „I když budou infekční s rozvinutou nemocí a zřejmými příznaky, mohu mít tendenci vyhýbat se návštěvě lékaře, právě kvůli obavě z odhalení jejich nelegálního statusu. Zejména v Praze se na celkovém počtu případů podílejí i cizinci, ti z Ukrajiny téměř polovinou. Jinak tvoří lidé narození mimo Česko skoro třetinu případů TBC u nás,“ vypočetl odborník.

Do nemocnice se infikované osoby dostanou až v pokročilém stadiu onemocnění, když už může jít o život i těm, se kterými byly v kontaktu. „Neznamená to však rozhodně, že každý nakažený musí ve svém okolí způsobit epidemii, u některých z nich se nemoc ani nemusí navenek nijak dramaticky projevit,“ říká lékař.

Dospělí by se měli nechat očkovat, myslí si lékař. Podívejte se na rozhovor:

Video  Dospělí, nechte se přeočkovat, radí lékař.  - Andrea Ulagová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Prevencí jsou kontroly

Základem prevence je podle odborníka pečlivá kontrola a vyšetřování žadatelů o azyl, dále bezdomovců a specifických skupin s oslabenou imunitou. To však ale nevyřeší problém s těmi, kteří jsou v Česku ilegálně.

Tuberkulóza je jednou z nejrozšířenějších nemocí člověka a největších zabijáků lidské populace. Původce se přenáší vzdušnou cestou a napadá hlavně dolní dýchací cesty.

U jedné čtvrtiny pacientů však postihuje jiné orgány, například mízní uzliny, kosti, trávicí nebo pohlavní či močovou soustavu, srdce, centrální nervový systém nebo kůži.

Příznaky TBC: Nutkavý kašel a vykašlávání krve

  • celkové vyčerpání organismu
  • zvýšená teplota
  • hubnutí
  • nutkavý kašel, kterým se infekce přenáší
  • zimnice
  • nechutenství
  • noční pocení
  • vykašlávání krve
  • bolesti na hrudi

Jak se lze bránit?

Základním opatřením je nezdržovat se v blízkosti kašlající osoby a zabránit oslabení své imunity. „Vakcína proti této nemoci není dokonalá a čeká se na výsledky probíhajících klinických studií na nové generaci vakcín,“ zmínil Maďar.