Konec krvavých útoků náklaďáky? Země testují protiteroristické sloupy

Autor: Jakub Veinlich - 
17. 4. 2017
19:21

Stále častěji si teroristé vybírají ke svým útokům jako zbraň nákladní auta. Kamionem pak najedou do lidí v co největší rychlosti, za nimi zůstávají řady mrtvých či zmrzačených. Firmy se teď proto předhánějí ve vývoji účinných zátaras. Němci otestovali nedávno například odolnost betonových zábran. Ani ty však nevydržely a před útokem tak veřejnost spolehlivě neochrání. S možným řešením ale přišly Atény.

Nice, Berlín, Londýn a naposledy Stockholm. Tam všude už posloužila jako zbraně auta. Nejčastěji kamiony. A podobných útoků se teď bojí snad každý starosta. Velké akce, jako jsou třeba teď v Praze velikonoční trhy, se proto snaží ochránit. Němci sází na betonové bloky. Jenže jak ukázaly testy, ani ty davy lidí před dalším útokem šíleného řidiče neuchrání.

Ve Stockholmu útočil Uzbek napojený na IS.Ve Stockholmu útočil Uzbek napojený na IS. | 

Při testu výrobků soukromé společnosti ve městě Neumünster byly použity nejmasivnější betonové bloky. Odolnější teď na trhu nejsou. Při dvou zkouškách se proti nim rozjel podobný kamion, kterým najel do davu lidí při oslavách dobytí Bastily šílený řidič v Nice. V Berlíně a Stockholmu použili útočníci ještě mohutnější náklaďáky.

Při obou testech byl kamion naložený a vážil víc než deset tun. Betonové bloky prorazil čelně v rychlosti 50 kilometrů v hodině. V prvním testu byly mezi zátarasy asi 1,5 metru široké mezery. V druhém testu byla sice řada kvádrů pootočená o 30 stupňů, ale náklaďák také projel, i když se vychýlil ze své dráhy.

Podobné kvádry přitom měly před případným útokem ochránit i davy lidí na vánočních trzích v České republice. Jak se ukazuje, mohly být ale téměř k ničemu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) proto už probral výsledky německých testů s policejním prezidentem. Patrně se budou měnit pravidla. „V těch místech, kde by se mohl kamion eventuelně rozjet více než 50 km v hodině, tak předpokládám, že policie bude používat jiné zátarasy,“ reagoval na špatné výsledky testů Chovanec s tím, že zátarasy většinou patří městům nebo krajům.

Podívejte se, co vše řekl k výsledkům německých testů ministr vnitra Milan Chovanec:

Video Některé zátarasy nezastaví rozjetý kamion. Chovanec to chce řešit. - Jakub Veinlich
720p 480p 360p 240p

V Aténách reagovali na podobné teroristické útoky po svém. Nechali namontovat okolo frekventovaných míst posuvné sloupky. Podle videí mají mnohem ničivější účinek a kabinu zastaví. Útočníkovi tak znemožní najet do lidí a zabrání podle vývojářů další tragédii.

Jak upozornil server Info.cz, posuvné sloupky HT-2 Matador 3, které zastaví sedmitunový náklaďák, už jsou nainstalované například před kulturním centrem Stavrose Niarchose, kde se odehrávají nejvýznamnější kulturní akce ve městě a kde řečnil například i bývalý americký prezident Barack Obama.

Podívejte se, jak sloupky fungují:

Video Pojízdné sloupky mají ochránit Atény. - Youtube.com
720p 480p 360p 240p

 

Doporučujeme
jarypadlo ( 18. dubna 2017 11:42 )

Posuvné kovové sloupky rozkradou naši hnědoušové.

Pink ( 18. dubna 2017 03:07 )

Nebylo by lepší,ty teroristy sem nepouštět?

zdenek43 ( 17. dubna 2017 23:13 )

https://www.youtube.com/watch?v=Fh8VM-nfPo8 Nahráno 27. 10. 2009

zdenek43 ( 17. dubna 2017 23:11 )

 halooooooooooo - to uz moc dobre vite ........ 2009 - betonovými zátarasy, které mají ochránit návštěvníky před potencíálním útokem teroristů. Jak ale ukazuje video z roku 2009, betonová bariéra je vůči mobilním kolosům n e ú č i n n á ..................... ....video, které vzniklo na letišti u Pelhřimova při testování svodidel. Autobus se ve vysoké rychlosti přiblíží ke svodidlům. Ta ho ale nezastaví, nýbrž vymrští do výšky a stroj pokračuje přes ně v jízdě dál. Vzápětí prorazí i betonové zátarasy....... https://www.youtube.com/watch?v=Fh8VM-nfPo8

gabreta ( 17. dubna 2017 20:56 )

Neútočí žádní šílení řidiči, ale řádně vyškolení atentátníci, které do EU natáhla Angela s blbama z Bruselu. A jestli si naivně teď myslí, že nějakým opatřením se zátarasama jim v útocích zabrání, tak jsou ještě blbější, než jsme si všichni mysleli. Najdou si jiný způsob likvidovat nevinné občany. Ale jen ty, kteří je sem nezvali! Změna možná přijde tehdy, až se trefí do těch, kteří to všechno zavinili!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa