Po dítěti mohou Češky na kariéru zapomenout? Chybí kratší úvazky a ochotné firmy

Autor: ČTK - 
10. 3. 2017
17:51

Sedm z deseti matek malých dětí si myslí, že hlavní překážkou hladkého návratu do práce po rodičovské je nemožnost mít zkrácený úvazek. Dvě pětiny uvedly, že se po rodičovském volnu do původního zaměstnání nevrátily kvůli neochotě zaměstnavatele nebo zrušení místa. Výsledky ankety mezi 436 matkami na mateřské či rodičovské dovolené v pátek zveřejnila platforma Byznys pro společnost.

„Nezaměstnanost v ČR je rekordně nízká, přesto má ČR nejvíc matek s dětmi do šesti let mimo trh práce. Společnost kvůli tomu přichází o velký potenciál. Má to dlouhodobé dopady i na odměňování žen, jejich zastoupení ve vedení institucí či jejich důchody,“ řekla předsedkyně platformy Pavlína Kalousová.

Podle proděkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Vojtěcha Krebse se v Česku zaměstnanost žen ve věku od 20 do 49 let prudce propadá, jakmile mají děti, spadne o 40 procent. Průměrný propad ve státech EU je něco přes deset procent. Po ČR má nejhorší situaci Maďarsko a Slovinsko s více než 30procentním propadem.

Na rodičovskou dovolenou odchází jen zlomek mužů

K důvodům nízké zaměstnanosti matek podle Krebse patří tradiční vnímání rolí – muže jako živitele a ženy jako pečovatelky o domácnost. Roli hraje i výše rodičovského příspěvku, dlouhá rodičovská dovolená a s ní spojený výpadek z práce a nedostatek jeslí a školek. „Ženy mateřskou odnášejí, angažovanost mužů je malá,“ uvedl proděkan. Na rodičovskou dovolenou odchází jen zlomek mužů.

V roce 1985 bylo v jeslích 60 625 míst, o sedm let později jich bylo 13 196 a v roce 2011 jen 1425. „Ne všechny ženy chtějí být doma. Představa, že zejména kvalifikované ženy budou čtyři roky vychovávat dítě, je sice pěkná, ale řadě žen jsme (se zrušením jeslí) vzali možnost volby, když nemají děti kam dát. Začalo se rodit méně dětí,“ řekl Krebs a doplnil, že „pokud nezlepšíme možnost zkrácených úvazků, pružné práce a práce z domova, těžko ženy do pracovního procesu dostaneme“. Opatření na pracovním trhu, v daních či v péči o děti je nutné podle něj provázat.

Zapojují se muži v Česku do mateřské dovolené?

Video Když táta střídá na rodičovské, dostane bonus. Političky v duelu o rodině. - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Jako důvod, proč se nedaří po rodičovské vrátit do práce, uvedlo 71 procent žen nemožnost mít kratší úvazek. Tři čtvrtiny by uvítaly pružnou pracovní dobu i práci z domova. Na původní místo by se po rodičovské nevrátilo 42 procent matek. Podle nich jim firma nevyšla vstříc nebo se místo zrušilo. Podle dvou pětin žen je důležité, aby se na péči o děti podílel i partner. Jako problém vidí i nižší výdělky žen než mužů, při zkrácené práci příjem nestačí ani na uhrazení hlídání.

Ženy berou za stejnou práci o 22 % méně než muži.

Video Duel: Platy mužů vs. platy žen - Reflex.cz
1080p 720p 480p 360p 240p

Platforma se ptala i 36 větších zaměstnavatelů. Podle nich se jim 35 procent matek vrátilo do práce po dvou až třech letech, 30 procent po více než třech letech a do roku se chtělo vrátit 17 procent. Tři čtvrtiny firem umožňují ženám částečný úvazek a 63 procent práci z domova. Pětina vyplácí příspěvek na školku. Část firem nabízela stejné možnosti i otcům a dvě třetiny jsou v době rodičovské s ženami v kontaktu.

Podle Martiny Štýbrové z odboru rodinné politiky ministerstva práce ke zlepšení situace přispívají dětské skupiny a mikrojesle, schválený nárok dětí na místo ve školce či sleva na dani za umístění do školky. Muži by brzy mohli mít týdenní otcovskou, rodičovská by mohla být i kratší s vyšším příspěvkem. „Ženy tvoří asi 60 procent vysokoškoláků. Nelze plýtvat potenciálem,“ dodala Štýbrová.

Doporučujeme
Annn ( 10. března 2017 18:15 )

 Od toho mame stat a z dani platime politiky aby rozhodli ze podpori takove firmy. A medialuzace. Politik ma bojovat za obcany ne jim brat brat krast ap..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa