Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Ženy verbují mladé muže k teroru. Jourová popsala novou taktiku džihádistů

Autor: David Budai - 
21. ledna 2017
05:30

Teroristé častěji využívají ženy k tomu, aby oslovovaly mladé a nespokojené Evropany a přetahovaly je k radikálnímu islámu. Nové „trendy“ v radikalizaci popsala v rozhovoru pro Blesk.cz eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Podle ní roste také počet žen, které odcházejí do Iráku nebo Sýrie a zakládají tam rodiny.

Takzvaným syndromem „zero to hero“, tedy „z nuly hrdinou“, většinou trpí mladí a nespokojení Evropané, na které se zaměřují verbíři z řad teroristů. Nabízejí jim uznání, slávu a možnost vykonat velké věci. Podle údajů agentury Europol se jen v roce 2015 takto k teroristické organizaci připojilo více než 5 000 tisíc lidí a podobně tomu bylo i loni.

„Jsou to mladí lidé, kteří nemusí opustit svůj domov a mohou se zradikalizovat jen prostřednictvím sociálních sítí a internetu,“ řekla v rozhovoru eurokomisařka Věra Jourová s tím, že kromě internetu se džihádističtí verbíři soustředí také na věznice.

Nejčastěji oslovují mladé lidi, kteří nevidí ve společnosti perspektivu. „Typicky 18letý kluk, který je nezaměstnaný a pochází ze sociálně slabší vrstvy. Ale zaznamenáváme i případy lidi, kteří mají vysoké školy. Spojuje je určitá nenávist k majoritní společnosti, i když jsou to potomci těch, kteří přišli do Evropy a zapojili se do běžného života Evropanů a pracují,“ popsala Jourová.

Ženy verbířky slaví úspěch

Nově se stále častěji radikalizují také ženy, které pak odcházejí do válečné oblasti. „Ženy tam zpravidla zůstávají, protože si tam našly partnery, mají děti a vykonávají jiné úkoly než samotný boj,“ vysvětlila Jourová. A některé se staly také součástí strategie radikálních islamistů, jak získat na svou stranu nové bojovníky. „Osvědčují čím dál lépe jako verbířky. Oslovují mladé lidi, kteří by se mohli přidat k jejich hnutí,“ dodává.

Podívejte se na celý rozhovor s Věrou Jourovou:

Video  „Ženy se osvědčují jako verbířky nových teroristů,“ říká eurokomisařka Jourová.  - David Budai, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Podle posledního průzkumu Eurostatu si čtyři z pěti občanů EU včetně Čechů myslí, že Evropská komise a další instituce v boji proti teroru nedělají dost. S tím však česká eurokomisařka nesouhlasí. „S každým dalším teroristickým útokem máme pocit, že neděláme dost. Takže rozumím těmto pocitům. Ale EU dělá dost, hlavně ve smyslu financování terorismu, sledování podezřelých osob nebo sdílení informací mezi státy,“ uvedla.

Eurokomisařka upozornila zároveň na to, že hlavní slovo v oblasti bezpečnosti a boje s teroristy mají jednotlivé členské státy. A proto by měly více spolupracovat. „Policie, tajné služby a prokuratura se musí zaměřovat na prevenci a represi. A veřejnost musí vidět, že postupujeme razantně,“ zmínila Jourová. EU podle ní například prosadila, aby ve všech členských státech byly vysoké trestné sazby už za přípravu teroristických činů.

Brusel „zařízne“ peníze pro teroristy

Evropská komise se výrazně zaměřila i na financování teroristů. Navrhuje, aby nebylo možné na internetu anonymně používat předplacené platební karty. „Snažíme se ucpat díry pro financování zdánlivě malých a levných akcí. Jak vidíme na příkladu posledního pařížského útoku v Bataclanu, je možné takový útok provést s využitím velmi malého množství peněz,“ uvedla Jourová s tím, že limit pro tyto karty se sníží z 250 na 150 eur (zhruba 4000 korun).

„Zásadně jsme také posílili kontrolu podezřelých transakcí ve spolupráci s bankovním sektorem. Snažíme se připravit systém, ze kterého policie a tajné služby získají první signály o tom, že někdo sbírá peníze na provedení teroristického činu,“ dodala eurokomisařka.

Reálně by měl být tento systém funkční už v roce 2018. Příprava a podpora teroristických útoků by měla být napříč Evropou tvrdě trestána už letos, nejpozději příští rok.

agfor ( 21. ledna 2017 12:26 )

Myslím, že by se nechytala, že by před ní každý rozumný potencionální terorista utekl.

agfor ( 21. ledna 2017 12:24 )

Jak se slučuje s Koránem, že se muslimka svlékne z hábitu před cizím mužem a užívá si s ním radosti života. To ji pak po návratu taky ukamenují, jako ty znásilněné ?

rockyshowman ( 21. ledna 2017 12:00 )

 Po volbách by měl být klid. Ta paní má hezké a zaretušované kufry pod očima. Za ty prachy co bere, se nedivím, proč mluví takové nesmysly. Jako pomocná síla v prosperující firmě našich jihoaijských přátel by mluvila zcela jinak. Jsem zvědav jakou trafiku dostane potom, až v EU skončí! A vy se divíte kde ty prachy z našich daní leží.??????

snehulak ( 21. ledna 2017 09:12 )

Móóóc trefná slova nahoře od Dostálové. Věrka chudák trpěla 33dní v kriminále, ale soud nenašel dost důkazů (ač jich bylo víc než na Kramného) aby ji odsoudil a tak místo trestu za "zmizelé" miliardy vyfasovala 2,7milionu jako odškodné a je z ní "nevinná" EUroposlankyně.

Desterz ( 21. ledna 2017 08:44 )

Jediné, co imho EU dělá, je že přemýšlí jak zakázat slušným lidem svobodu projevu, fízlovat je co nejvíc to jde, jo a hlavně zakázat legální zbraně, to pomůže nejvíc. Protože politici se vůbec nebojí nějakých teroristů, ale vlastních voličů, které po desetiletí hanebně obelhávají a utiskují čím dál víc, až to už hraničí s komančskou totalitou! Už dávno mohli říci: Evropa nezvládá přijímat ILEGÁLY, zavíráme hranice a basta! Co se místo toho děje - vidíme všichni. A EU si spokojeně chrochtá, protože když vlády chtějí utahovat šrouby vlastním lidem, tak teroristů v zásobě není nikdy dost - to aby byl vždycky po ruce nějaký vhodný důvod...! Je mi zle, čeho se to člověk po čtvrt století od údajného pádu totality dožívá...!

Zobrazit celou diskusi