„Kvůli pamlskové vyhlášce jsem nespala.“ Ředitelka zachraňuje školní bufet

Autor: David Budai - 
13. 1. 2017
05:01

Pamlsková vyhláška, která zakazuje prodávat ve školách nezdravé potraviny, od začátku roku platí naplno. Zatímco někde školní bufety končí, jinde si s tím ředitelé zkoušejí poradit jinak. Třeba ředitelka základní školy v Kostelci nad Černými lesy se rozhodla původní soukromou majitelku bufetu zaměstnat a provozovat ho „ve vlastní režii“. Nejprve se ale musela vypořádat s tím, co se vůbec bude dětem nabízet.

Bufety mohly dříve zakoupené potraviny prodávat až do konce minulého roku. Od letoška už však musí být podle platné pamlskové vyhlášky v nabídce jen ty, které jsou zdravé. A mnohé základní školy teď řeší, co s jejich bufety a krámky bude dál.

„Od začátku ledna jsme neměli vůbec nic. Mohli jsme krámek zavřít, nebo zkusit pobojovat,“ řekla Blesk.cz Lenka Rosensteinová, ředitelka základní školy v Kostelci nad Černými lesy, která by ráda bufet udržela. „Vůbec by mě nenapadlo, že kvůli krámku nebudu několik nocí spát,“ dodala.

Video „Děti utíkaly ze školy a nakupovaly ve večerce,“ vzpomíná ředitelka. - David Budai, Petr Soukup, Blesk TV

Nájemkyně, která dříve bufet ve škole vedla, ho chtěla zavřít. Proto se ředitelka rozhodla, že ho bude provozovat přímo škola. „Věděla jsem, že už ji to neuživí. Takže jsem ji zaměstnala ve školní jídelně a krámek nyní vedeme v režii školy,“ popsala Rosensteinová.

Chipsy a cukrovinky zmizely

Ve spolupráci s odborníky na výživu, výrobci a obchody se škola pokusila sestavit takovou nabídku potravin, která by novým pravidlům vyhovovala. „Dříve bylo možné najít v kantýnách chipsy, slazené nápoje, cukrovinky nebo potraviny s přidaným cukrem. Dnes to musí být potraviny se sníženým obsahem cukru, soli a tuku,“ uvedla pro Blesk.cz Ivana Bednářová Častvajová ze společnosti CEFF, která se specializuje na zdravou stravu.

Děti si tak dnes ve škole mohou kromě ovoce a zeleniny koupit různé a čerstvé tousty nebo obložené chlebíčky s pomazánkou. „Zkoušíme, jestli se trefíme dětem do chuti, jestli jim ty namazené tousty podle správných receptur budou chutnat,“ říká ředitelka. Teď chce několik týdnů vyčkat a zhodnotit, jestli bude o novinky zájem. „Pokud ne, tak mi nezbude než zavřít krámek a nechat téměř 800 dětí bez možnosti koupit si svačinu,“ uvedla.

ZŠ v Kostelci nad Černými lesy má bufet, který do puntíku splňuje pamlskovou vyhlášku.ZŠ v Kostelci nad Černými lesy má bufet, který do puntíku splňuje pamlskovou vyhlášku. | Ivan Kahún
„Nové vyhlášky se školy obávat nemusí. Není náročné vyhovující potraviny nakoupit, jen může být obtížné rozklíčovat, které odpovídají novým pravidlům,“ řekl Blesk.cz Miroslav Formánek, expert na stravování ze společnosti Makro, který škole pomáhal najít vhodné potraviny a suroviny.

Podrobnou metodiku pro školy nedávno připravilo také ministerstvo zdravotnictví. Její součástí jsou určité tolerance jednotlivých limitů a příklady vhodných potravin.

Bílé jogurty děti nechtějí

Dříve školní bufet běžně prodával čerstvě připravené obložené pečivo nebo pekařské výrobky. Jenže ty už dnes podmínky nesplňují. „Zmizelo všechno sladké, ale třeba i rohlíky, které jsme mazali nebo byly obložené šunkou. Měli jsme tady paštiky, loupáky, koblihy nebo sladké drobnosti,“ říká ředitelka. Ale poté, co se nabídka „osekala“, ztratily děti zájem.

Co bylo na pultech dříve? Ředitelka ukazuje, jak se bufet změnil:

Video Ředitelka školy zachránila krachující bufet. - Blesk TV

„Už v loňském školním roce všechno spělo k vyhlášce, takže jsme už tehdy odbourávali všechny potraviny, které se nesmí objevovat. Měli jsme v lednici pár bílých jogurtů, sýry a pár druhů pečiva nebo ovoce. Ale děti si to nekupovaly, utekly v poledne ze školy a zaběhly do večerky a nakoupily si redbully nebo brambůrky. Takže naše snaha vyznívala vniveč,“ vzpomíná Rosensteinová. Teď zkouší pestřejší nabídku a doufá, že děti i jejich rodiče zaujme více.

Co si dnes mohou děti koupit? Podívejte se v galerii:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

panda82 ( 15. ledna 2017 09:51 )

A kolik vyjde taková svačinka třináctiletého kluka, ty chlebíčky aspoň 3 tj. 30K, voda tam je za 17 a jabko no tak bratru cca 50Kč x 5dnů a obědy k tomu no Valachová to neřeší má na to

djaba ( 13. ledna 2017 21:09 )

Doběhnout si někam jinam pro nezdravé brambůrky byly děti líné a raději si koupily ve školním bufetu něco jiné , ale jistě pro ně vhodnější .Teď jejich lenost překoná mlsná a fijů do marketu nebo bufetu za rohem s UKáčkem .

annael ( 13. ledna 2017 13:00 )

Tato totálně debilně přísná vyhláška vede jenom k mnohem horšímu stravování dětí v době pobytu ve škole, než jak se stravovaly dřív. Dřív se u nás ve školním bufetu neprodávalo nic příliš sladkého, slaného nebo tučného, ale i přes to se prodávalo chutné jídlo, které si děti rády kupovaly a které se kvůli té debilní vyhlášce prodávat nesmí. Bufet končí, děti ty vyhláškové blafy bez chuti nekupují. A co je pro ně lepší? Když si například mohly dřív v bufetu koupit ovocný jogurt, který se teď o pár procent nevejde do vyhlášky, nebo když si nekoupí žádný kvůli zrušenému bufetu, nebo když si cestou koupěj jogurt s těma kuličkama, který limit cukru překračuje osmkrát a je plný barviv? A tak je to i s ostatním. Místo chlebíčku se šunkou chipsy z krámu, místo sladkého loupáku kobliha s cukrovou polevou z krámu. Ta kráva Vlachová to těmi nesmyslné přehnanými limity totálně podělala. Ta její vyhláška má na stravování dětí zcela opačný, totálně záporný efekt

panda82 ( 13. ledna 2017 11:33 )

Doufám, že Valachová věnuje tolik energie i výuce a hlavně šikaně na školách než aby se starala co děti jí. A co ty co jim stát musí platit obědy, učitelé budou převedeni na gastronomicé poradce? nebo budou slídit co děti svačí?

1pravda1 ( 13. ledna 2017 11:26 )

Stačilo vyhodit chipsy z nabídky, to je nejhorší svinstvo na svačinu, pokud mám na snídani chleba se šunkou, sýrem atd. tak určitě nemám na totéž chuť na svačinu. A také si nemyslím, že šunka nebo pomazánka uchovávané několik hodin v aktovce v teple ve třídě, je to nejzdravější!!! Ledničky ve třídách nejsou. Proč by si dítě nemohlo dát na svačinu sladkou tyčinku nebo koláč atd. - mozek cukr potřebuje a za chvíli má zase oběd v jídelně, kde je často maso atd.

Zobrazit celou diskusi
Další videa