Kraje sevřel smog: Pro zdraví Čechů může mít i tragické důsledky

 • Autor: ula,ČTK - 
  10. 1. 2017
  18:41

  Meteorologové sice odvolali ve Zlínském a Moravskoslezském kraji vyhlášený signál regulace, který pro některé průmyslové podniky kvůli zhoršení ovzduší znamená omezení výroby. Smogová situace ale nadále zůstává v platnosti. Smog má na naše zdraví různé dopady, pro někoho jsou nepatrné, ale pro někoho může být fatální.

 • 1.Smogová situace na Zlínsku a na Třinecku se zatím nemění

  Meteorologové v úterý odvolali ve Zlínském kraji díky sníženým koncentracím polétavého prachu regulaci. Smogová situace vyhlášená v pondělí nadále zůstává v platnosti. Limit 50 mikrogramů na metr krychlový denní koncentrace nyní v kraji překonávají dvojnásobně stanice ve Valašském Meziříčí a v Uherském Hradišti.

   

  V pondělí v 15:00 byla ve Valašském Meziříčí naměřena denní koncentrace polétavého prachu 231,9 mikrogramu na metr krychlový, dnes v 10:00 klesla na 134,7 mikrogramu. Ve Zlíně v pondělí ve 14:00 bylo naměřeno 137,8 mikrogramu na metr krychlový, v 10:00 zde zjistili už jen 68,7 mikrogramu na metr krychlový.

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

   

 • 2.Co je smog?

  „Slovo smog je kombinace anglických výrazů „smoke“ a „fog“, tj. kouře a mlhy. Dnes se tím rozumí stav, kdy ovzduší krom mlhových mikroskopických kapiček obsahuje také příměsi v podobě sazí, kouře, výfukových zplodin a dalších imisí, takže dohromady tvoří aerosol, který, pokud by byl v silnější koncentraci, může i vážně poškodit naše zdraví,“ řekl Blesk.cz Petr Dvořák, tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu.

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

 • 3.Kdy se smog objevuje nejčastěji?

  Typickým obdobím vzniku smogu je mlha při teplotní inverzi, k čemuž dochází hlavně v zimní části roku, když nefouká vítr a nerozptyluje znečišťující částice v atmosféře.

   

  Smogová situace souvisí s momentálními mrazy jen částečně. Mrazy jsou jedním z možných důsledků, nikoliv příčinou.

   

  „Právě inverzní počasí, kdy žádný vítr atmosféru nepromíchává, vede v zimě k poklesu teploty vzduchu v nízkých nadmořských výškách, takže teplota může klesnout i k velmi mrazivým hodnotám,“ vysvětluje Dvořák.

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

   

 • 4.Kdy se vyhlašuje smogová situace?

  Smogovou situaci meteorologové vyhlašují v okamžiku, kdy hodnota 12hodinového průměru překročí 100 mikrogramů na krychlový metr a zároveň je předpověď meteorologických podmínek nepříznivá pro dalších 24 hodin.

   

  Regulace je pak další stupeň přijatých opatření. Vyhlašuje se v okamžiku, kdy 12hodinový průměr koncentrací částic PM10 u poloviny stanic překročí hodnotu 150 mikrogramů a ve čtyřiadvacetihodinovém výhledu se nepředpokládá jeho pokles.

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

 • 5.Jak nás může smog ohrozit?

  „Zdraví člověka může být smogem ohrožené, někdy jen bezvýznamně, ale někdy i zcela fatálně, pokud smogová situace trvá dlouho a do ovzduší se dlouhodobě dostávají zplodiny antropogenní činnosti, kdo by chtěl něco takového zažít, může se vypravit např. do Pekingu,“ uvádí Dvořák a dodává: „Naštěstí je v posledních dvou desetiletích v Česku výrazně kvalitnější filtrování všech možných produktů, např. kouř z tepelných elektráren je dnes podstatně ekologičtější, dá-li se to tak nazvat, než jak tomu bývalo před rokem 1990. Dnešní český smog je jen slabším odvarem znečištění ovzduší z tehdejší doby.“

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

 • 6.Lze se smogu vyhnout?

  Ochrana před smogem není jednoduchá, protože smogové částečky mají rozměry jen několik mikrometrů, a ty tudíž neodfiltrujeme třeba rouškou. Kdo se chce lépe chránit, měl by zůstat doma anebo odjet na hory nad hranici nízké oblačnosti. „Naštěstí dnes máme mnoho měřicích stanic a v případě opravdu kritické situace by producenti kouře museli dočasně zastavit provoz,“ říká Dvořák.

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

 • 7.Co dělat, pokud je vyhlášena smogová situace?

  Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli omezit pobyt venku a vyhnout se fyzické námaze. Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem.

   

  Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy a využívat veřejnou dopravu. Kvalitu ovzduší v kraji výrazně ovlivňuje nejen průmysl, ale také doprava, topení v domácnostech či škodliviny, které vítr přináší ze sousedních států, např. z Polska.

  Některé kraje v Česku trápí smog.Některé kraje v Česku trápí smog. | ČTK, Slávka Červená

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Josef124 ( 14. května 2019 21:04 )

U nás ve městě je taky velkej smog. Ještě že už bude léto, to se to vždycky trochu zlepší. My jsme si koupili čističku vzduchu http­s://ww­w.vz­dusin­.cz/cis­ticky-vzduchu/Cisticka-Olimpia-Splendid-Aura-Di , abychom měli alespoň doma čistej vzduch bez prachu a jiných škodlivin.

Zobrazit celou diskusi
Další videa