Tisíc let starou sekvojí projelo i auto. Titána z Kalifornie smetla bouře

Autor: ČTK, Mii - 
10. 1. 2017
15:00

Americké státy Kalifornie a Nevada jsou několik dní sužovány silnými bouřemi, které vedle vydatného deště přinášejí i silné záplavy, při nichž se tvoří vysoké vrstvy bahna. V Kalifornii již podle stanice CNN přišli o život čtyři lidé a při silném vichru spadla v národním parku Calaveras slavná sekvoje.

Strom, u jehož paty byl vyřezán tunel dostatečně velký na to, aby pod ním prošel člověk nebo projelo auto, byl stejně jako další sekvoje v parku velkou turistickou atrakcí v pohoří Sierra Nevada. Stáří sekvoje s kmenem o průměru deset metrů nebylo známo, ale odhadovalo se na 1000 let. Strážci parku se domnívají, že k pádu stromu přispěly i mělké kořeny.

Průjezd v kmeni vznikl kolem roku 1880 ve snaze konkurovat sekvojím, jež se nacházely v Yosemitském národním parku a pod nimiž se dalo projíždět. Jízdy autem pod sekvojí v Calaveras se už v minulých letech nepovolovaly, ale stále pod ní mohli chodit turisté.

Bouře, sněžení a záplavy

Západ USA je pod palbou dešťů od minulého týdne. V nevadském okrese Reno muselo být kvůli nebezpečí záplav evakuováno 1300 lidí, v Renu a Sparksu byly zavřené školy. Guvernér Nevady v pondělí požádal státní zaměstnance, kteří mohou být postrádáni, aby zůstali doma a nevyjížděli. Několik tisíc obyvatel zůstalo bez proudu.

Déšť v pondělí ustal, ale začal se tvořit bouřkový systém, který má oblast zasáhnout v úterý. V pohoří Sierra Nevada platí až do čtvrtka varování před bouřemi. V oblastech nad 2100 metrů může nasněžit až metr a půl sněhu. „Lidé by neměli vyjíždět,“ upozornil meteorolog Scott McGuire z Nevady.

V oblasti San Franciska byla vyhlášena záplavová pohotovost až do pátku. Lidé mají počítat s vlnami vysokými přes tři metry, které mohou zaplavit pobřežní silnice. Z břehů se na severu Kalifornie vylila řeka Russian River a zaplavila silnice i vinohrady v okolí. Školy v oblasti této řeky zůstaly zavřené.

Silně zasažena je kalifornská vinařská oblast Sonoma. Vinice jsou tam buď zcela zaplaveny, nebo z vody vyčnívají jen vrcholky keřů. Jižně od Los Angeles bylo vydáno varování, že by voda mohla zaplavit dálnici.

Přes špatné zprávy z mnoha oblastí Kalifornie se ale situace uklidnila v oblasti Yosemitského národního parku. Ten po víkendové a pondělní pauze v úterý znovu otevře své brány návštěvníkům.

nezadat1 ( 10. ledna 2017 15:37 )

Idioti napůl podříznou strom a pak se diví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa