Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Šándor kritizuje Němce: Chybný pachatel? „To by nezvoral ani policajt z Libně“

Autor: Daniela Soukalová - 
20. prosince 2016
18:05

Německá policie dlouhou dobu po útoku na vánoční trhy v Berlíně uváděla, že zadržela pachatele – jenže podle posledních zpráv už si tak jistá není. Bezpečnostní expert Andor Šándor tvrdí, že jde o velkou chybu. Problém vidí v tom, že momentálně na ně tlačí nejen média, ale hlavně politici. Pokud by si měl vsadit, tak spíše na to, že útočníka německá policie dopadne, ale může to, stejně jako v případě Abdeslama po útocích v Paříži, nějakou dobu trvat.

Postup německé policie v případě prohlášení, že byl dopaden pachatel útoku, při kterém na vánočních trzích v Berlíně zemřelo 12 lidí a desítky jich byly zraněny, je podle bezpečnostního experta Andora Šándora velkou chybou a přijde mu naprosto neprofesionální. „Připomíná mi to vyšetřování vraždy Mrázka, kdy policie řekla ‚máme kulku i nábojnici‘, pak že mají kulku, následně že má nábojnici, a pak přiznala, že nemají nic,“ uvedl pro Blesk.cz.

Pokud si policisté nejsou alespoň trochu jisti, nemají podle něj podobnou informaci vůbec vypouštět ven. „Trošku vidím problém v tom, že jsou tlačeni jednak médii a jsou tlačeni politiky, ale prostě policista se nesmí nechat dotlačit politikem, i kdyby to měl být ředitel zeměkoule,“ vysvětluje Šándor s tím, že je to velký přešlap německé policie. „Mají kamion, mají otisky prstů, mají pachové stopy, probůh, takovouhle věc by nezvoral ani libeňský obyčejný policajt, to je prostě hrozný,“ upřesnil.

Nejoptimálnější je dopadnout pachatele do osmačtyřiceti hodin

Od útoku mezitím uteklo více než dvacet hodin. Přitom čím delší čas od útoku uběhne, tím více stopa pachatele chladne a snižuje se i pravděpodobnost jeho dopadení. „Vždy je otázkou, zda ta policie bude ochotná vyčlenit dostatečný počet policistů, kteří za tím případem půjdou pořád. Většinou se to tak nějak utlumí, protože policie nemá dostatečný počet osob, který potřebuje, a navíc se potřebuje věnovat i jiným věcem a podobně. V případě tohoto teroristického útoku jsem si jist, že Němci nepoleví,“ myslí si Šándor.

Nejoptimálnější je podle něj, když je pachatel dopaden do 48 hodin po útoku. Z informací momentálně ale není jasné, zda například tvář pachatele zachytila některá z kamer v Berlíně, ani to, zda němečtí policisté znají jeho identitu. „Když známe identitu, známe prostředí, ve kterém se pohybuje, příbuzné, přátele, můžeme jít na e-maily, na Twitter, Facebook, do telefonu, takže v první chvíli potřebuje ustanovit jeho jméno. Jakmile to bude známo, tak to bude podstatně jednodušší,“ vysvětluje Šándor.

Důležité je i odkrýt, zda pachateli někdo pomáhal nebo měl připravenou nějakou únikovou cestu po spáchání útoku. „To, že ho dopadnou, sice není stoprocentní, ale kdybych si měl vsadit, tak ho spíš dostanou, než nedostanou. Ale může to chvilku trvat, podobně jako s Abdeslamem po útocích v Paříži. Takže počkejme, uvidíme,“ upozorňuje Šandor.

Šándor nevěří tomu, že by se pachatel učil jezdit s kamionem teprve v den útoku

Zaměstnanci přepravní firmy, která vlastnila kamion, kterým pachatel vjel do davu na vánočních trzích v Berlíně, se podařilo analyzovat údaje z GPS vozidla. Už dříve zpravodajskému webu Money.pl řekl, že kamion se kdosi několikrát neúspěšně pokoušel rozjet o několik hodin dříve, než došlo k útoku. V té době už přepravní firma neměla kontakt s řidičem, jehož mrtvolu později nalezla policie v kabině. Prý to vypadá, jako by se s ním pokoušel naučit jezdit. Šándor ale této verzi moc nevěří.

„Nevím, kde ten kamion sebral, nevím, kolik kilometrů s ním ujel. Nevěřím příliš povídání o tom, že se to učil. Kamion není kolo. Nevěřím tomu, že do moderního kamionu se dá vlézt a jet,“ řekl Šandor s tím, že například v Nice, kde došlo k podobně provedenému útoku, šlo o anglickou kolonádu, kde řidič vjel a jel, dokud ho nezastřelili. „Jezdit kamionem po velkoměstě, jako je Berlín, určitě není tak jednoduché,“ uzavřel.

Fotogalerie Útočník v kamionu zabíjel na vánočních trzích v Berlíně 109 fotografií

VŠE O ÚTOKU V BERLÍNĚ ČTĚTE ZDE >>

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

car1 ( 21. prosince 2016 18:51 )

Tak se tady pustili do debaty nějací ze školy, kterou vedou příspěvkové organizace. Jedn se naučil částečně číst, druhý něco málo psát, ale v hlavě, v hlavě dohromady toliko velké prázdno.

587587 ( 21. prosince 2016 13:25 )

Srovnej si čas a možná ti dojde, že to nebyla reakce na tebe.

vvogh.t ( 21. prosince 2016 09:44 )

Jasně že se jedná o taktiku zametání pod koberec. A nařídila to špalkovitá Hilda.Herzliche wilkomen.

kuromrd ( 21. prosince 2016 09:40 )

on je takovej expert jako ta s.vině vi.šukaná tvoje tlustá smradlavá máma, taky si myslela že se nechá nap.rcat aby měla tebe, ale po nám.rdu vypr.dla tebe, debilního zmetka s půlkou mozku

majojo ( 21. prosince 2016 09:03 )

Tohle je diskuse o článku, víš? Takže tvému požadavku nevyhovím.

Zobrazit celou diskusi