Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Havířov povede primátorka Feberová. ČSSD vyměnila komunisty za ANO a lidovce

Do křesla nového primátora zasedne na Magistrátu v Havířově Jana Feberová.
Do křesla nového primátora zasedne na Magistrátu v Havířově Jana Feberová.  (Autor: ČSSD Havířov/Město Havířov)
Autor: ČTK - 
18. prosince 2016
14:00

Novou primátorkou Havířova na Karvinsku by se měla stát pedagožka Jana Feberová (ČSSD). A město by měla ovládnout koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, uskupení v neděli podepsala koaliční smlouvu. V jedenáctičlenné městské radě budou mít sociální demokraté šest zástupců, hnutí ANO čtyři a lidovci jedno místo. Nová koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu většinu 24 hlasů. ČTK to řekli Josef Bělica (ANO) a Jiří Martinek (ČSSD).

Nové vedení města by mělo být zvoleno na pondělním zasedání zastupitelstva. Dosavadní koalice KSČM a ČSSD se ve městě rozpadla koncem týdne, když sociální demokraté vypověděli koaliční smlouvu, protože byli nespokojeni s fungováním dosavadní koalice.

Sociálním demokratům připadnou i dva posty náměstků. Náměstkyní pro sociální rozvoj bude Alena Zedníková a náměstkem pro hospodářský rozvoj Karel Šlachta. ANO bude mít jednoho náměstka, kterým bude Bělica. Zodpovědný bude za ekonomiku a správu majetku.

Radními za ČSSD budou Eva Radová, Pavel Rapant a Martinek, za ANO pak Ondřej Baránek, Iveta Kočí Palkovská a Stanislava Gorecká a za lidovce Bohuslav Niemiec.

Budoucí primátorka Havířova Jana Feberová Budoucí primátorka Havířova Jana Feberová | ČSSD Havířov

„Vzbudíme pozornost ministrů a podpoříme sport“

K hlavním prioritám nové koalice budou patřit investice do rozvoje města, ale například i větší podpora sportu. „Chceme více podpořit sport, daňové příjmy rostou a podpora sportu zůstávala stejná nebo i klesala, což nám taky vadilo. Myslíme si, že je to přeci jen věc, která vede mladé lidi mimo rizikové věci,“ podotkl Martinek.

Podle něj je výhodou nové koalice právě fakt, že vznikla na půdorysu vládní koalice. „Potřebujeme sem přitáhnout ministry a důležité lidi,“ vysvětlil Martinek. Podle Bělici nemají noví koaliční partneři zásadní programové rozpory. „Na programových věcech jsme se téměř bezvýhradně shodli,“ podotkl Bělica.

Od voleb se v Havířově koalice mění už podruhé. Volby vyhrála ČSSD se ziskem 15 mandátů, druzí komunisté mají 13 křesel, ANO po volbách obsadilo deset míst, Hnutí pro Havířov tři a lidovci dvě křesla. Bezprostředně po volbách se na spolupráci domluvili komunisté s hnutím ANO a Hnutím pro Havířov. Obešli tak vítěznou ČSSD, přestože komunisté předtím město se sociálními demokraty vedli.

Magistrát v Havířově Magistrát v Havířově | Město Havířov

Letos v červnu se ale situace změnila, když se koalice rozpadla a KSČM, k níž se přidali i tři členové hnutí ANO, začala spolupracovat se sociální demokracií. Primátorem i nadále zůstal Daniel Pawlas (KSČM), který stál v čele města i v původní koalici vytvořené po volbách. Nově vzniklou koalici bude tvořit 15 sociálních demokratů, sedm zástupců hnutí ANO a dva lidovci.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi